biuro rachunkowe Kraków 9 usługi księgowe Kraków 22
usługi księgowe Krakówbiuro rachunkowe Krakówusługi księgowebiuro rachunkoweusługi księgowe Kraków 2biuro rachunkowe Kraków 11
usługi księgowe Kraków
News

Promocja 2008
03.2008
Dla Naszych Nowych Klientów, którzy podpiszą z nami umowę na świadczenie usług na rok 2008 gwarantujemy 50% upust cenowy za pierwszy miesiąc usług!!!

>> szczegóły

Promocja dla stałych klientów
03.2008
Miesiąc za darmo!!!

>> szczegóły
| Subskrypcja newslettera | Wzory umów, kodeksy, klasyfikacje | Polityka prywatności | Mapa serwisu |
 


Kodeks Cywilny

<< WSTECZ <SPIS TREŚCI>

 

USTAWA

KODEKS CYWILNY

KSIĘGA CZWARTA 

 

SPADKI

 

Tytuł I. PRZEPISY OGÓLNE

 

Art. 922.  § 1. Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

§ 2. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

§ 3. Do długów spadkowych należą także koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku, koszty postępowania spadkowego, obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek oraz obowiązek wykonania zapisów i poleceń, jak również inne obowiązki przewidziane w przepisach księgi niniejszej.

Art. 923.  § 1. Małżonek i inne osoby bliskie spadkodawcy, które mieszkały z nim do dnia jego śmierci, są uprawnione do korzystania w ciągu trzech miesięcy od otwarcia spadku z mieszkania i urządzenia domowego w zakresie dotychczasowym. Rozrządzenie spadkodawcy wyłączające lub ograniczające to uprawnienie jest nieważne.

§ 2. Przepisy powyższe nie ograniczają uprawnień małżonka i innych osób bliskich spadkodawcy, które wynikają z najmu lokali lub ze spółdzielczego prawa do lokalu.

Art. 924.  Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Art. 925.  Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Art. 926.  § 1. Powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu.

§ 2. Dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

§ 3. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, dziedziczenie ustawowe co do części spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał do tej części spadkobiercy albo gdy którakolwiek z kilku osób, które powołał do całości spadku, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

Art. 927.  § 1. Nie może być spadkobiercą osoba fizyczna, która nie żyje w chwili otwarcia spadku, ani osoba prawna, która w tym czasie nie istnieje.

§ 2. Jednakże dziecko w chwili otwarcia spadku już poczęte może być spadkobiercą, jeżeli urodzi się żywe.

§ 3.  (337) Fundacja ustanowiona w testamencie przez spadkodawcę może być spadkobiercą, jeżeli zostanie wpisana do rejestru w ciągu dwóch lat od ogłoszenia testamentu.

Art. 928.  § 1. Spadkobierca może być uznany przez sąd za niegodnego, jeżeli:

  1)   dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy;

  2)   podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności;

  3)   umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego.

§ 2. Spadkobierca niegodny zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jak by nie dożył otwarcia spadku.

Art. 929.  Uznania spadkobiercy za niegodnego może żądać każdy, kto ma w tym interes. Z żądaniem takim może wystąpić w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się o przyczynie niegodności, nie później jednak niż przed upływem lat trzech od otwarcia spadku.

Art. 930.  § 1. Spadkobierca nie może być uznany za niegodnego, jeżeli spadkodawca mu przebaczył.

§ 2. Jeżeli w chwili przebaczenia spadkodawca nie miał zdolności do czynności prawnych, przebaczenie jest skuteczne, gdy nastąpiło z dostatecznym rozeznaniem.

 

Tytuł II. DZIEDZICZENIE USTAWOWE

 

Art. 931.  § 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

Art. 932.  § 1. W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek, rodzice i rodzeństwo.

§ 2. Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu bądź z rodzicami, bądź z rodzeństwem, bądź z rodzicami i rodzeństwem spadkodawcy, wynosi połowę spadku.

Art. 933.  § 1. Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z rodzeństwem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą część tego, co przypada łącznie dla rodziców i rodzeństwa. Pozostałą część dziedziczy rodzeństwo w częściach równych.

§ 2. Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada po połowie drugiemu z rodziców i rodzeństwu spadkodawcy.

§ 3. Jeżeli do spadku powołani są obok małżonka tylko rodzice albo tylko rodzeństwo, dziedziczą oni w częściach równych to, co przypada łącznie dla rodziców i rodzeństwa.

Art. 934.  Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.

Art. 935.  § 1. W braku zstępnych, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada jego małżonkowi.

§ 2. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom, rodzeństwu i zstępnym rodzeństwa.

§ 3.  (338) W braku małżonka spadkodawcy i krewnych powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu. Jeżeli miejsca ostatniego zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej nie da się ustalić lub ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa jako spadkobiercy ustawowemu.

Art. 935 1 .   (339) Przepisów o powołaniu do dziedziczenia z ustawy nie stosuje się do małżonka spadkodawcy pozostającego w separacji.

Art. 936.  § 1. Przysposobiony dziedziczy po przysposabiającym i jego krewnych tak, jak by był dzieckiem przysposabiającego, a przysposabiający i jego krewni dziedziczą po przysposobionym tak, jak by przysposabiający był rodzicem przysposobionego.

§ 2. Przysposobiony nie dziedziczy po swoich wstępnych naturalnych i ich krewnych, a osoby te nie dziedziczą po nim.

§ 3.  (340) W wypadku gdy jeden z małżonków przysposobił dziecko drugiego małżonka, przepisu § 2 nie stosuje się względem tego małżonka i jego krewnych, a jeżeli takie przysposobienie nastąpiło po śmierci drugiego z rodziców przysposobionego, także względem krewnych zmarłego, których prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa zostały w orzeczeniu o przysposobienie utrzymane.

Art. 937.  Jeżeli skutki przysposobienia polegają wyłącznie na powstaniu stosunku między przysposabiającym a przysposobionym, stosuje się przepisy poniższe:

  1)   przysposobiony dziedziczy po przysposabiającym na równi z jego dziećmi, a zstępni przysposobionego dziedziczą po przysposabiającym na tych samych zasadach co dalsi zstępni spadkodawcy;

  2)   przysposobiony i jego zstępni nie dziedziczą po krewnych przysposabiającego, a krewni przysposabiającego nie dziedziczą po przysposobionym i jego zstępnych;

  3)   rodzice przysposobionego nie dziedziczą po przysposobionym, a zamiast nich dziedziczy po przysposobionym przysposabiający; poza tym przysposobienie nie narusza powołania do dziedziczenia wynikającego z pokrewieństwa.

Art. 938.  Dziadkowie spadkodawcy, jeżeli znajdą się w niedostatku i nie mogą otrzymać należnych im środków utrzymania od osób, na których ciąży względem nich ustawowy obowiązek alimentacyjny, mogą żądać od spadkobiercy nie obciążonego takim obowiązkiem środków utrzymania w stosunku do swoich potrzeb i do wartości jego udziału spadkowego. Spadkobierca może uczynić zadość temu roszczeniu także w ten sposób, że zapłaci dziadkom spadkodawcy sumę pieniężną odpowiadającą wartości jednej czwartej części swojego udziału spadkowego.

Art. 939.  § 1. Małżonek dziedziczący z ustawy w zbiegu z innymi spadkobiercami, wyjąwszy zstępnych spadkodawcy, którzy mieszkali z nim razem w chwili jego śmierci, może żądać ze spadku ponad swój udział spadkowy przedmiotów urządzenia domowego, z których za życia spadkodawcy korzystał wspólnie z nim lub wyłącznie sam. Do roszczeń małżonka z tego tytułu stosuje się odpowiednio przepisy o zapisie.

§ 2. Uprawnienie powyższe nie przysługuje małżonkowi, jeżeli wspólne pożycie małżonków ustało za życia spadkodawcy.

Art. 940.  § 1.  (341) Małżonek jest wyłączony od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione.

§ 2. Wyłączenie małżonka od dziedziczenia następuje na mocy orzeczenia sądu. Wyłączenia może żądać każdy z pozostałych spadkobierców ustawowych powołanych do dziedziczenia w zbiegu z małżonkiem; termin do wytoczenia powództwa wynosi sześć miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku, nie więcej jednak niż jeden rok od otwarcia spadku.

 

Tytuł III. ROZRZĄDZENIA NA WYPADEK ŚMIERCI

 

DZIAŁ I. TESTAMENT

 

Rozdział I

 

Przepisy ogólne

 

Art. 941.  Rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament.

Art. 942.  Testament może zawierać rozrządzenia tylko jednego spadkodawcy.

Art. 943.  Spadkodawca może w każdej chwili odwołać zarówno cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia.

Art. 944.  § 1. Sporządzić i odwołać testament może tylko osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych.

§ 2. Testamentu nie można sporządzić ani odwołać przez przedstawiciela.

Art. 945.  § 1. Testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony:

  1)   w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli;

  2)   pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści;

  3)   pod wpływem groźby.

§ 2. Na nieważność testamentu z powyższych przyczyn nie można się powołać po upływie lat trzech od dnia, w którym osoba mająca w tym interes dowiedziała się o przyczynie nieważności, a w każdym razie po upływie lat dziesięciu od otwarcia spadku.

Art. 946.  Odwołanie testamentu może nastąpić bądź w ten sposób, że spadkodawca sporządzi nowy testament, bądź też w ten sposób, że w zamiarze odwołania testament zniszczy lub pozbawi go cech, od których zależy jego ważność, bądź wreszcie w ten sposób, że dokona w testamencie zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowień.

Art. 947.  Jeżeli spadkodawca sporządził nowy testament nie zaznaczając w nim, że poprzedni odwołuje, ulegają odwołaniu tylko te postanowienia poprzedniego testamentu, których nie można pogodzić z treścią nowego testamentu.

Art. 948.  § 1. Testament należy tak tłumaczyć, ażeby zapewnić możliwie najpełniejsze urzeczywistnienie woli spadkodawcy.

§ 2. Jeżeli testament może być tłumaczony rozmaicie, należy przyjąć taką wykładnię, która pozwala utrzymać rozrządzenia spadkodawcy w mocy i nadać im rozsądną treść.

 

Rozdział II

 

Forma testamentu

 

Oddział 1  

 

Testamenty zwykłe

 

Art. 949.  § 1. Spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą.

§ 2. Jednakże brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.

Art. 950.  Testament może być sporządzony w formie aktu notarialnego.

Art. 951.  § 1.  (342) Spadkodawca może sporządzić testament także w ten sposób, że w obecności dwóch świadków oświadczy swoją ostatnią wolę ustnie wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego.

§ 2. Oświadczenie spadkodawcy spisuje się w protokole z podaniem daty jego sporządzenia. Protokół odczytuje się spadkodawcy w obecności świadków. Protokół powinien być podpisany przez spadkodawcę, przez osobę, wobec której wola została oświadczona, oraz przez świadków. Jeżeli spadkodawca nie może podpisać protokołu, to należy zaznaczyć w protokole ze wskazaniem przyczyny braku podpisu.

§ 3. Osoby głuche lub nieme nie mogą sporządzić testamentu w sposób przewidziany w artykule niniejszym.

 

Oddział 2  

 

Testamenty szczególne

 

Art. 952.  § 1. Jeżeli istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy albo jeżeli wskutek szczególnych okoliczności zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione, spadkodawca może oświadczyć ostatnią wolę ustnie przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków.

§ 2. Treść testamentu ustnego może być stwierdzona w ten sposób, że jeden ze świadków albo osoba trzecia spisze oświadczenie spadkodawcy przed upływem roku od jego złożenia, z podaniem miejsca i daty oświadczenia oraz miejsca i daty sporządzenia pisma, a pismo to podpiszą spadkodawca i dwaj świadkowie albo wszyscy świadkowie.

§ 3. W wypadku gdy treść testamentu ustnego nie została w powyższy sposób stwierdzona, można ją w ciągu sześciu miesięcy od dnia otwarcia spadku stwierdzić przez zgodne zeznania świadków złożone przed sądem. Jeżeli przesłuchanie jednego ze świadków nie jest możliwe lub napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd może poprzestać na zgodnych zeznaniach dwóch świadków.

Art. 953.  Podczas podróży na polskim statku morskim lub powietrznym można sporządzić testament przed dowódcą statku lub jego zastępcą w ten sposób, że spadkodawca oświadcza swą wolę dowódcy statku lub jego zastępcy w obecności dwóch świadków; dowódca statku lub jego zastępca spisuje wolę spadkodawcy, podając datę jej spisania, i pismo to w obecności świadków odczytuje spadkodawcy, po czym pismo podpisują spadkodawca, świadkowie oraz dowódca statku lub jego zastępca. Jeżeli spadkodawca nie może podpisać pisma, należy w piśmie podać przyczynę braku podpisu spadkodawcy. Jeżeli zachowanie tej formy nie jest możliwe, można sporządzić testament ustny.

Art. 954.  Szczególną formę testamentów wojskowych określi rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej wydane w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.

Art. 955.  Testament szczególny traci moc z upływem sześciu miesięcy od ustania okoliczności, które uzasadniały niezachowanie formy testamentu zwykłego, chyba że spadkodawca zmarł przed upływem tego terminu. Bieg terminu ulega zawieszeniu przez czas, w ciągu którego spadkodawca nie ma możności sporządzenia testamentu zwykłego.

 

Oddział 3  

 

Przepisy wspólne dla testamentów zwykłych i szczególnych

 

Art. 956.  Nie może być świadkiem przy sporządzaniu testamentu:

  1)   kto nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych;

  2)   niewidomy, głuchy lub niemy;

  3)   kto nie może czytać i pisać;

  4)   kto nie włada językiem, w którym spadkodawca sporządza testament;

  5)   skazany prawomocnie wyrokiem sądowym za fałszywe zeznania.

Art. 957.  § 1. Nie może być świadkiem przy sporządzaniu testamentu osoba, dla której w testamencie została przewidziana jakakolwiek korzyść. Nie mogą być również świadkami: małżonek tej osoby, jej krewni lub powinowaci pierwszego i drugiego stopnia oraz osoby pozostające z nią w stosunku przysposobienia.

§ 2. Jeżeli świadkiem była jedna z osób wymienionych w paragrafie poprzedzającym, nieważne jest tylko postanowienie, które przysparza korzyści tej osobie, jej małżonkowi, krewnym lub powinowatym pierwszego lub drugiego stopnia albo osobie pozostającej z nią w stosunku przysposobienia. Jednakże gdy z treści testamentu lub z okoliczności wynika, że bez nieważnego postanowienia spadkodawca nie sporządziłby testamentu danej treści, nieważny jest cały testament.

Art. 958.  Testament sporządzony z naruszeniem przepisów rozdziału niniejszego jest nieważny, chyba że przepisy te stanowią inaczej.

 

DZIAŁ II. POWOŁANIE SPADKOBIERCY

 

Art. 959.  Spadkodawca może powołać do całości lub części spadku jedną lub kilka osób.

Art. 960.  Jeżeli spadkodawca powołał do spadku lub do oznaczonej części spadku kilku spadkobierców, nie określając ich udziałów spadkowych, dziedziczą oni w częściach równych.

Art. 961.  Jeżeli spadkodawca przeznaczył oznaczonej osobie w testamencie poszczególne przedmioty majątkowe, które wyczerpują prawie cały spadek, osobę tę poczytuje się w razie wątpliwości nie za zapisobiercę, lecz za spadkobiercę powołanego do całego spadku. Jeżeli takie rozrządzenie testamentowe zostało dokonane na rzecz kilku osób, osoby te poczytuje się w razie wątpliwości za powołane do całego spadku w częściach ułamkowych odpowiadających stosunkowi wartości przeznaczonych im przedmiotów.

Art. 962.  Zastrzeżenie warunku lub terminu, uczynione przy powołaniu spadkobiercy testamentowego, uważane jest za nie istniejące. Jeżeli jednak z treści testamentu lub z okoliczności wynika, że bez takiego zastrzeżenia spadkobierca nie zostałby powołany, powołanie spadkobiercy jest nieważne. Przepisów tych nie stosuje się, jeżeli ziszczenie się lub nieziszczenie się warunku albo nadejście terminu nastąpiło przed otwarciem spadku.

Art. 963.  Można powołać spadkobiercę testamentowego na wypadek, gdyby inna osoba powołana jako spadkobierca ustawowy lub testamentowy nie chciała lub nie mogła być spadkobiercą (podstawienie).

Art. 964.  Postanowienie testamentu, przez które spadkodawca zobowiązuje spadkobiercę do zachowania nabytego spadku i do pozostawienia go innej osobie, ma tylko ten skutek, że ta inna osoba jest powołana do spadku na wypadek, gdyby spadkobierca nie chciał lub nie mógł być spadkobiercą. Jeżeli jednak z treści testamentu lub z okoliczności wynika, iż spadkobierca bez takiego ograniczenia nie byłby powołany, powołanie spadkobiercy jest nieważne.

Art. 965.  Jeżeli spadkodawca powołał kilku spadkobierców testamentowych, a jeden z nich nie chce lub nie może być spadkobiercą, przeznaczony dla niego udział, w braku odmiennej woli spadkodawcy, przypada pozostałym spadkobiercom testamentowym w stosunku do przypadających im udziałów (przyrost).

Art. 966.  Gdy na mocy testamentu spadek przypadł spadkobiercy nie obciążonemu ustawowym obowiązkiem alimentacyjnym względem dziadków spadkodawcy, dziadkowie, jeżeli znajdują się w niedostatku i nie mogą otrzymać środków utrzymania od osób, na których ciąży ustawowy obowiązek alimentacyjny, mogą żądać od spadkobiercy środków utrzymania w stosunku do swoich potrzeb i do wartości jego udziału spadkowego. Spadkobierca może uczynić zadość temu roszczeniu także w ten sposób, że zapłaci dziadkom spadkodawcy sumę pieniężną odpowiadającą wartości jednej czwartej części swego udziału spadkowego.

Art. 967.  § 1. Jeżeli osoba powołana jako spadkobierca testamentowy nie chce lub nie może być spadkobiercą, spadkobierca ustawowy, któremu przypadł przeznaczony dla tej osoby udział spadkowy, obowiązany jest, w braku odmiennej woli spadkodawcy, wykonać obciążające tę osobę zapisy, polecenia i inne rozrządzenia spadkodawcy.

§ 2. Przepis powyższy stosuje się odpowiednio do spadkobiercy podstawionego oraz do spadkobiercy, któremu przypada udział spadkowy z tytułu przyrostu.

 

DZIAŁ III. ZAPIS I POLECENIE

 

Art. 968.  § 1. Spadkodawca może przez rozrządzenie testamentowe zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby (zapis).

§ 2. Spadkodawca może obciążyć zapisem także zapisobiercę (dalszy zapis).

Art. 969.  (343) (skreślony).

Art. 970.  W braku odmiennej woli spadkodawcy zapisobierca może żądać wykonania zapisu niezwłocznie po ogłoszeniu testamentu. Jednakże zapisobierca obciążony dalszym zapisem może powstrzymać się z jego wykonaniem aż do chwili wykonania zapisu przez spadkobiercę.

Art. 971.  Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, zapis obciąża ich w stosunku do wielkości ich udziałów spadkowych, chyba że spadkodawca postanowił inaczej. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszego zapisu.

Art. 972.  Przepisy o powołaniu spadkobiercy, o zdolności do dziedziczenia i o niegodności stosuje się odpowiednio do zapisów.

Art. 973.  Jeżeli osoba, na której rzecz został uczyniony zapis, nie chce lub nie może być zapisobiercą, obciążony zapisem zostaje zwolniony od obowiązku jego wykonania, powinien jednak w braku odmiennej woli spadkodawcy wykonać dalsze zapisy.

Art. 974.  Zapisobierca obciążony obowiązkiem wykonania dalszego zapisu może zwolnić się od tego obowiązku także w ten sposób, że dokona bezpłatnie na rzecz dalszego zapisobiercy przeniesienia praw otrzymanych z tytułu zapisu albo przelewu roszczenia o jego wykonanie.

Art. 975.  Zapis może być uczyniony pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu.

Art. 976.  W braku odmiennej woli spadkodawcy zapis rzeczy oznaczonej co do tożsamości jest bezskuteczny, jeżeli rzecz zapisana nie należy do spadku w chwili jego otwarcia albo jeżeli spadkodawca był w chwili swej śmierci zobowiązany do zbycia tej rzeczy.

Art. 977.  Jeżeli przedmiotem zapisu jest rzecz oznaczona co do tożsamości, do roszczeń zapisobiercy o wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy, o zwrot pożytków lub o zapłatę ich wartości, jak również do roszczeń obciążonego zapisem o zwrot nakładów na rzecz stosuje się odpowiednio przepisy o roszczeniach między właścicielem a samoistnym posiadaczem rzeczy.

Art. 978.  Jeżeli przedmiotem zapisu jest rzecz oznaczona co do tożsamości, obciążony zapisem ponosi względem zapisobiercy odpowiedzialność za wady rzeczy jak darczyńca.

Art. 979.  Jeżeli przedmiotem zapisu są rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, obciążony powinien świadczyć rzeczy średniej jakości, uwzględniając przy tym potrzeby zapisobiercy.

Art. 980.  Jeżeli przedmiotem zapisu są rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, do odpowiedzialności obciążonego względem zapisobiercy za wady fizyczne i prawne rzeczy stosuje się odpowiednio przepisy o rękojmi przy sprzedaży. Jednakże zapisobierca może żądać od obciążonego zapisem tylko odszkodowania za nienależyte wykonanie zapisu albo dostarczenia zamiast rzeczy wadliwych rzeczy takiego samego gatunku wolnych od wad oraz naprawienia szkody wynikłej z opóźnienia.

Art. 981.  Roszczenie z tytułu zapisu przedawnia się z upływem lat pięciu od dnia wymagalności zapisu.

Art. 982.  Spadkodawca może w testamencie włożyć na spadkobiercę lub na zapisobiercę obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania, nie czyniąc nikogo wierzycielem (polecenie).

Art. 983.  Zapisobierca obciążony poleceniem może powstrzymać się z jego wykonaniem aż do chwili wykonania zapisu przez spadkobiercę. Przepis ten stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy polecenie obciąża dalszego zapisobiercę.

Art. 984.  Jeżeli osoba, na której rzecz został uczyniony zapis z obowiązkiem wykonania polecenia, nie chce lub nie może być zapisobiercą, spadkobierca zwolniony od obowiązku wykonania zapisu powinien w braku odmiennej woli spadkodawcy polecenie wykonać. Przepis ten stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy polecenie obciąża dalszego zapisobiercę.

Art. 985.  Wykonania polecenia może żądać każdy ze spadkobierców, jak również wykonawca testamentu, chyba że polecenie ma wyłącznie na celu korzyść obciążonego poleceniem. Jeżeli polecenie ma na względzie interes społeczny, wykonania polecenia może żądać także właściwy organ państwowy.

DZIAŁ IV. WYKONAWCA TESTAMENTU

 

Art. 986.  § 1. Spadkodawca może w testamencie powołać wykonawcę testamentu.

§ 2. Nie może być wykonawcą testamentu, kto nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych.

Art. 987.  Jeżeli osoba powołana jako wykonawca testamentu nie chce tego obowiązku przyjąć, powinna złożyć odpowiednie oświadczenie przed sądem.

Art. 988.  § 1. Jeżeli spadkodawca nie postanowił inaczej, wykonawca testamentu powinien zarządzać majątkiem spadkowym, spłacić długi spadkowe, w szczególności wykonać zapisy i polecenia, a następnie wydać spadkobiercom majątek spadkowy zgodnie z wolą spadkodawcy i z ustawą.

§ 2. Wykonawca testamentu może pozywać i być pozywany w sprawach wynikających z zarządu spadkiem. Może również pozywać w sprawach o prawa należące do spadku i być pozwany w sprawach o długi spadkowe.

Art. 989.  § 1. Do wzajemnych roszczeń między spadkobiercą a wykonawcą testamentu wynikających ze sprawowania zarządu spadkiem stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu za wynagrodzeniem.

§ 2. Koszty zarządu majątkiem spadkowym oraz wynagrodzenie wykonawcy testamentu należą do długów spadkowych.

Art. 990.  Z ważnych powodów sąd może zwolnić wykonawcę testamentu.

 

Tytuł IV. ZACHOWEK

 

Art. 991.  § 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

Art. 992.  Przy ustalaniu udziału spadkowego stanowiącego podstawę do obliczania zachowku uwzględnia się także spadkobierców niegodnych oraz spadkobierców, którzy spadek odrzucili, natomiast nie uwzględnia się spadkobierców, którzy zrzekli się dziedziczenia albo zostali wydziedziczeni.

Art. 993.  Przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów i poleceń, natomiast dolicza się do spadku, stosownie do przepisów poniższych, darowizny uczynione przez spadkodawcę.

Art. 994.  § 1. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.

§ 2. Przy obliczaniu zachowku należnego zstępnemu nie dolicza się do spadku darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, kiedy nie miał zstępnych. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy darowizna została uczyniona na mniej niż trzysta dni przed urodzeniem się zstępnego.

§ 3. Przy obliczaniu zachowku należnego małżonkowi nie dolicza się do spadku darowizn, które spadkodawca uczynił przed zawarciem z nim małżeństwa.

Art. 995.  (344) Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku.

Art. 996.  Darowiznę uczynioną przez spadkodawcę uprawnionemu do zachowku zalicza się na należny mu zachowek. Jeżeli uprawnionym do zachowku jest dalszy zstępny spadkodawcy, zalicza się na należny mu zachowek także darowiznę uczynioną przez spadkodawcę wstępnemu uprawnionego.

Art. 997.  Jeżeli uprawnionym do zachowku jest zstępny spadkodawcy, zalicza się na należny mu zachowek poniesione przez spadkodawcę koszty wychowania oraz wykształcenia ogólnego i zawodowego, o ile koszty te przekraczają przeciętną miarę przyjętą w danym środowisku.

Art. 998.  § 1. Jeżeli uprawniony do zachowku jest powołany do dziedziczenia, ponosi on odpowiedzialność za zapisy i polecenia tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej wartość udziału spadkowego, który stanowi podstawę do obliczenia należnego uprawnionemu zachowku.

§ 2. Przepis powyższy stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy zapis na rzecz uprawnionego do zachowku został obciążony dalszym zapisem lub poleceniem albo uczyniony pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu.

Art. 999.  Jeżeli spadkobierca obowiązany do zapłaty zachowku jest sam uprawniony do zachowku, jego odpowiedzialność ogranicza się tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej jego własny zachowek.

Art. 1000.  § 1. Jeżeli uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, może on żądać od osoby, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Jednakże obdarowany jest obowiązany do zapłaty powyższej sumy tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny.

§ 2. Jeżeli obdarowany sam jest uprawniony do zachowku, ponosi on odpowiedzialność względem innych uprawnionych do zachowku tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej jego własny zachowek.

§ 3. Obdarowany może zwolnić się od obowiązku zapłaty sumy potrzebnej do uzupełnienia zachowku przez wydanie przedmiotu darowizny.

Art. 1001.  Spośród kilku obdarowanych obdarowany wcześniej ponosi odpowiedzialność stosownie do przepisów artykułu poprzedzającego tylko wtedy, gdy uprawniony do zachowku nie może uzyskać uzupełnienia zachowku od osoby, która została obdarowana później.

Art. 1002.  Roszczenie z tytułu zachowku przechodzi na spadkobiercę osoby uprawnionej do zachowku tylko wtedy, gdy spadkobierca ten należy do osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy.

Art. 1003.  Spadkobiercy obowiązani do zaspokojenia roszczenia z tytułu zachowku mogą żądać stosunkowego zmniejszenia zapisów i poleceń.

Art. 1004.  § 1. Zmniejszenie zapisów i poleceń następuje w stosunku do ich wartości, chyba że z treści testamentu wynika odmienna wola spadkodawcy.

§ 2. W razie zmniejszenia zapisu obciążonego dalszym zapisem lub poleceniem, dalszy zapis lub polecenie podlega stosunkowemu zmniejszeniu.

Art. 1005.  § 1. Jeżeli spadkobierca obowiązany do zaspokojenia roszczenia z tytułu zachowku sam jest uprawniony do zachowku, może on żądać zmniejszenia zapisów i poleceń w takim stopniu, ażeby pozostał mu jego własny zachowek.

§ 2. Jeżeli zapisobierca sam jest uprawniony do zachowku, zapis uczyniony na jego rzecz podlega zmniejszeniu tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej jego własny zachowek.

Art. 1006.  Jeżeli zmniejszeniu podlega zapis, którego przedmiot nie da się podzielić bez istotnej zmiany lub bez znacznego zmniejszenia wartości, zapisobierca może żądać całkowitego wykonania zapisu, uiszczając odpowiednią sumę pieniężną.

Art. 1007.  § 1. Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów i poleceń przedawniają się z upływem lat trzech od ogłoszenia testamentu.

§ 2. Roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanej od spadkodawcy darowizny przedawnia się z upływem lat trzech od otwarcia spadku.

Art. 1008.  Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:

  1)   wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;

  2)   dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;

  3)   uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Art. 1009.  Przyczyna wydziedziczenia uprawnionego do zachowku powinna wynikać z treści testamentu.

Art. 1010.  § 1. Spadkodawca nie może wydziedziczyć uprawnionego do zachowku, jeżeli mu przebaczył.

§ 2. Jeżeli w chwili przebaczenia spadkodawca nie miał zdolności do czynności prawnych, przebaczenie jest skuteczne, gdy nastąpiło z dostatecznym rozeznaniem.

Art. 1011.  Zstępni wydziedziczonego zstępnego są uprawnieni do zachowku, chociażby przeżył on spadkodawcę.

 

Tytuł V. PRZYJĘCIE I ODRZUCENIE SPADKU

 

Art. 1012.  Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.

Art. 1013.  (345) (skreślony).

Art. 1014.  § 1. Przyjęcie lub odrzucenie udziału spadkowego przypadającego spadkobiercy z tytułu podstawienia może nastąpić niezależnie od przyjęcia lub odrzucenia udziału spadkowego, który temu spadkobiercy przypada z innego tytułu.

§ 2. Spadkobierca może odrzucić udział spadkowy przypadający mu z tytułu przyrostu, a przyjąć udział przypadający mu jako spadkobiercy powołanemu.

§ 3. Poza wypadkami przewidzianymi w paragrafach poprzedzających spadkobierca nie może spadku częściowo przyjąć, a częściowo odrzucić.

Art. 1015.  § 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Art. 1016.  Jeżeli jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, uważa się, że także spadkobiercy, którzy nie złożyli w terminie żadnego oświadczenia, przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Art. 1017.  Jeżeli przed upływem terminu do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku spadkobierca zmarł nie złożywszy takiego oświadczenia, oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone przez jego spadkobierców. Termin do złożenia tego oświadczenia nie może się skończyć wcześniej aniżeli termin do złożenia oświadczenia co do spadku po zmarłym spadkobiercy.

Art. 1018.  § 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku złożone pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu jest nieważne.

§ 2. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku nie może być odwołane.

§ 3.  (346) Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku powinno być pisemne z podpisem urzędowo poświadczonym.

Art. 1019.  § 1. Jeżeli oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli z następującymi zmianami:

  1)   uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia powinno nastąpić przed sądem;

  2)   spadkobierca powinien jednocześnie oświadczyć, czy i jak spadek przyjmuje, czy też go odrzuca.

§ 2. Spadkobierca, który pod wpływem błędu lub groźby nie złożył żadnego oświadczenia w terminie, może w powyższy sposób uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu.

§ 3. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku wymaga zatwierdzenia przez sąd.

Art. 1020.  Spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku.

Art. 1021.  Jeżeli spadkobierca zarządzał spadkiem, a potem go odrzucił, do stosunków między nim a spadkobiercami, którzy zamiast niego doszli do spadku, stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia.

Art. 1022.  Spadkobierca powołany do spadku zarówno z mocy testamentu, jak i z mocy ustawy może spadek odrzucić jako spadkobierca testamentowy, a przyjąć spadek jako spadkobierca ustawowy.

Art. 1023.  (347) § 1. Skarb Państwa ani gmina nie mogą odrzucić spadku, który im przypadł z mocy ustawy.

§ 2. Skarb Państwa ani gmina nie składają oświadczenia o przyjęciu spadku, a spadek uważa się za przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza.

Art. 1024.  § 1. Jeżeli spadkobierca odrzucił spadek z pokrzywdzeniem wierzycieli, każdy z wierzycieli, którego wierzytelność istniała w chwili odrzucenia spadku, może żądać, ażeby odrzucenie spadku zostało uznane za bezskuteczne w stosunku do niego według przepisów o ochronie wierzycieli w razie niewypłacalności dłużnika.

§ 2. Uznania odrzucenia spadku za bezskuteczne można żądać w ciągu sześciu miesięcy od chwili powzięcia wiadomości o odrzuceniu spadku, lecz nie później niż przed upływem trzech lat od odrzucenia spadku.

 

Tytuł VI. STWIERDZENIE NABYCIA SPADKU I OCHRONA SPADKOBIERCY

 

Art. 1025.  § 1. Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę.

§ 2. Domniemywa się, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, jest spadkobiercą.

Art. 1026.  Stwierdzenie nabycia spadku nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku, chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku.

Art. 1027.  Względem osoby trzeciej, która nie rości sobie praw do spadku z tytułu dziedziczenia, spadkobierca może udowodnić swe prawa wynikające z dziedziczenia tylko stwierdzeniem nabycia spadku.

Art. 1028.  Jeżeli ten, kto uzyskał stwierdzenie nabycia spadku, lecz spadkobiercą nie jest, rozporządza prawem należącym do spadku na rzecz osoby trzeciej, osoba, na której rzecz rozporządzenie następuje, nabywa prawo lub zostaje zwolniona od obowiązku, chyba że działa w złej wierze.

Art. 1029.  § 1. Spadkobierca może żądać, ażeby osoba, która włada spadkiem jako spadkobierca, lecz spadkobiercą nie jest, wydała mu spadek. To samo dotyczy poszczególnych przedmiotów należących do spadku.

§ 2. Do roszczeń spadkobiercy o wynagrodzenie za korzystanie z przedmiotów należących do spadku, o zwrot pożytków lub o zapłatę ich wartości, jak również o naprawienie szkody z powodu zużycia, pogorszenia lub utraty tych przedmiotów oraz do roszczeń przeciwko spadkobiercy o zwrot nakładów stosuje się odpowiednio przepisy o roszczeniach między właścicielem a samoistnym posiadaczem rzeczy.

§ 3. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy żąda wydania swego majątku osoba, co do której zostało uchylone orzeczenie o uznaniu jej za zmarłą.

 

Tytuł VII. ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA DŁUGI SPADKOWE

 

Art. 1030.  Do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku. Od chwili przyjęcia spadku ponosi odpowiedzialność za te długi z całego swego majątku.

Art. 1031.  § 1. W razie prostego przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia.

§ 2. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. Powyższe ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie nie podał do inwentarza przedmiotów należących do spadku albo podał do inwentarza nie istniejące długi.

Art. 1032.  § 1. Jeżeli spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, spłacił niektóre długi spadkowe nie wiedząc o istnieniu innych długów, ponosi on odpowiedzialność za nie spłacone długi tylko do wysokości różnicy między wartością ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku a wartością świadczeń spełnionych na zaspokojenie długów, które spłacił.

§ 2. Jeżeli spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, spłacając niektóre długi spadkowe wiedział o istnieniu innych długów spadkowych, ponosi on odpowiedzialność za te długi ponad wartość stanu czynnego spadku, jednakże tylko do takiej wysokości, w jakiej byłby obowiązany je zaspokoić, gdyby spłacał należycie wszystkie długi spadkowe.

Art. 1033.  Odpowiedzialność spadkobiercy z tytułu zapisów i poleceń ogranicza się zawsze do wartości stanu czynnego spadku.

Art. 1034.  § 1. Do chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe. Jeżeli jeden ze spadkobierców spełnił świadczenie, może on żądać zwrotu od pozostałych spadkobierców w częściach, które odpowiadają wielkości udziałów.

§ 2. Od chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność za długi spadkowe w stosunku do wielkości udziałów.

 

Tytuł VIII. WSPÓLNOŚĆ MAJĄTKU SPADKOWEGO I DZIAŁ SPADKU

 

Art. 1035.  Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu.

Art. 1036.  Spadkobierca może za zgodą pozostałych spadkobierców rozporządzić udziałem w przedmiocie należącym do spadku. W braku zgody któregokolwiek z pozostałych spadkobierców rozporządzenie jest bezskuteczne o tyle, o ile naruszałoby uprawnienia przysługujące temu spadkobiercy na podstawie przepisów o dziale spadku.

Art. 1037.  § 1. Dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców.

§ 2. Jeżeli do spadku należy nieruchomość, umowa o dział powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Art. 1038.  § 1. Sądowy dział spadku powinien obejmować cały spadek. Jednakże z ważnych powodów może być ograniczony do części spadku.

§ 2. Umowny dział spadku może objąć cały spadek lub być ograniczony do części spadku.

Art. 1039.  § 1. Jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna została dokonana ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia.

§ 2. Spadkodawca może włożyć obowiązek zaliczenia darowizny na schedę spadkową także na spadkobiercę ustawowego nie wymienionego w paragrafie poprzedzającym.

§ 3. Nie podlegają zaliczeniu na schedę spadkową drobne darowizny zwyczajowo w danych stosunkach przyjęte.

Art. 1040.  Jeżeli wartość darowizny podlegającej zaliczeniu przewyższa wartość schedy spadkowej, spadkobierca nie jest obowiązany do zwrotu nadwyżki. W wypadku takim nie uwzględnia się przy dziale spadku ani darowizny, ani spadkobiercy zobowiązanego do jej zaliczenia.

Art. 1041.  Dalszy zstępny spadkodawcy obowiązany jest do zaliczenia na schedę spadkową darowizny uczynionej przez spadkodawcę jego wstępnemu.

Art. 1042.  § 1. Zaliczenie na schedę spadkową przeprowadza się w ten sposób, że wartość darowizn podlegających zaliczeniu dolicza się do spadku lub do części spadku, która ulega podziałowi między spadkobierców obowiązanych wzajemnie do zaliczenia, po czym oblicza się schedę spadkową każdego z tych spadkobierców, a następnie każdemu z nich zalicza się na poczet jego schedy wartość darowizny podlegającej zaliczeniu.

§ 2.  (348) Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili działu spadku.

§ 3. Przy zaliczaniu na schedę spadkową nie uwzględnia się pożytków przedmiotu darowizny.

Art. 1043.  Przepisy o zaliczeniu darowizn na schedę spadkową stosuje się odpowiednio do poniesionych przez spadkodawcę na rzecz zstępnego kosztów wychowania oraz wykształcenia ogólnego i zawodowego, o ile koszty te przekraczają przeciętną miarę przyjętą w danym środowisku.

Art. 1044.  Na żądanie dwóch lub więcej spadkobierców sąd może wydzielić im schedy spadkowe w całości lub w części w taki sposób, że przyzna im pewien przedmiot lub pewne przedmioty należące do spadku jako współwłasność w określonych częściach ułamkowych.

Art. 1045.  Uchylenie się od skutków prawnych umowy o dział spadku zawartej pod wpływem błędu może nastąpić tylko wtedy, gdy błąd dotyczył stanu faktycznego, który strony uważały za niewątpliwy.

Art. 1046.  Po dokonaniu działu spadku spadkobiercy są wzajemnie obowiązani do rękojmi za wady fizyczne i prawne według przepisów o rękojmi przy sprzedaży. Rękojmia co do wierzytelności spadkowych rozciąga się także na wypłacalność dłużnika.

 

Tytuł IX. UMOWY DOTYCZĄCE SPADKU

 

Art. 1047.  Z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w tytule niniejszym umowa o spadek po osobie żyjącej jest nieważna.

Art. 1048.  Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Art. 1049.  § 1. Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej.

§ 2. Zrzekający się oraz jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku.

Art. 1050.  Zrzeczenie się dziedziczenia może być uchylone przez umowę między tym, kto zrzekł się dziedziczenia, a tym, po kim się dziedziczenia zrzeczono. Umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Art. 1051.  Spadkobierca, który spadek przyjął, może spadek ten zbyć w całości lub w części. To samo dotyczy zbycia udziału spadkowego.

Art. 1052.  § 1. Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do zbycia spadku przenosi spadek na nabywcę, chyba że strony inaczej postanowiły.

§ 2. Jeżeli zawarcie umowy przenoszącej spadek następuje w wykonaniu zobowiązania wynikającego z uprzednio zawartej umowy zobowiązującej do zbycia spadku, ważność umowy przenoszącej spadek zależy od istnienia tego zobowiązania.

§ 3. Umowa zobowiązująca do zbycia spadku powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej spadek, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do zbycia spadku.

Art. 1053.  Nabywca spadku wstępuje w prawa i obowiązki spadkobiercy.

Art. 1054.  § 1. Zbywca spadku zobowiązany jest do wydania tego, co wskutek zbycia, utraty lub uszkodzenia przedmiotów należących do spadku zostało uzyskane w zamian tych przedmiotów albo jako naprawienie szkody, a jeżeli zbycie spadku było odpłatne, także do wyrównania ubytku wartości powstałego przez zużycie lub rozporządzenie nieodpłatne przedmiotami należącymi do spadku.

§ 2. Zbywca może żądać od nabywcy zwrotu wydatków i nakładów poczynionych na spadek.

Art. 1055.  § 1. Nabywca spadku ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe w tym samym zakresie co zbywca. Ich odpowiedzialność względem wierzycieli jest solidarna.

§ 2. W braku odmiennej umowy nabywca ponosi względem zbywcy odpowiedzialność za to, że wierzyciele nie będą od niego żądali spełnienia świadczeń na zaspokojenie długów spadkowych.

Art. 1056.  W razie zbycia spadku spadkobierca nie ponosi odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady fizyczne i prawne poszczególnych przedmiotów należących do spadku.

Art. 1057.  Korzyści i ciężary związane z przedmiotami należącymi do spadku, jak również niebezpieczeństwo ich przypadkowej utraty lub uszkodzenia przechodzą na nabywcę z chwilą zawarcia umowy o zbycie spadku, chyba że umówiono się inaczej.

 

Tytuł X. PRZEPISY SZCZEGÓLNE O DZIEDZICZENIU GOSPODARSTW ROLNYCH

 

Art. 1058.  (349) Do dziedziczenia z ustawy gospodarstw rolnych obejmujących grunty rolne o powierzchni przekraczającej 1 ha stosuje się przepisy tytułów poprzedzających księgi niniejszej ze zmianami wynikającymi z przepisów poniższych.

Art. 1059.   (350) Spadkobiercy dziedziczą z ustawy gospodarstwo rolne, jeżeli w chwili otwarcia spadku:

  1)   stale pracują bezpośrednio przy produkcji rolnej albo

  2)   mają przygotowanie zawodowe do prowadzenia produkcji rolnej, albo

  3)   są małoletni bądź też pobierają naukę zawodu lub uczęszczają do szkół, albo

  4)   są trwale niezdolni do pracy.

Art. 1060.   (351) W granicach określonych w art. 931 § 2 wnuki spadkodawcy, które w chwili otwarcia spadku odpowiadają warunkom przewidzianym w art. 1059 pkt 1 i 2, dziedziczą gospodarstwo rolne także wtedy, gdy ich ojciec lub matka nie mogą gospodarstwa dziedziczyć dla braku warunków przewidzianych w art. 1059. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

Art. 1061.  (352) (uchylony).

Art. 1062.  (353) § 1. Rodzeństwo spadkodawcy, które w chwili otwarcia spadku odpowiada warunkom przewidzianym w art. 1059 pkt 1 i 2, dziedziczy gospodarstwo rolne także wtedy, gdy zstępni spadkodawcy nie mogą gospodarstwa dziedziczyć dla braku warunków przewidzianych w art. 1059 lub w art. 1060.

§ 2. W granicach określonych w art. 934 dzieci rodzeństwa spadkodawcy, które w chwili otwarcia spadku odpowiadają warunkom przewidzianym w art. 1059 pkt 1 i 2, dziedziczą gospodarstwo rolne także wtedy, gdy ich ojciec lub matka nie mogą gospodarstwa dziedziczyć dla braku warunków przewidzianych w art. 1059 lub w § 1 niniejszego artykułu. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

Art. 1063.   (354) Jeżeli ani małżonek spadkodawcy, ani żaden z jego krewnych powołanych do dziedziczenia z ustawy nie odpowiada warunkom przewidzianym dla dziedziczenia gospodarstwa rolnego albo jeżeli uprawnionymi do dziedziczenia są wyłącznie osoby, które w chwili otwarcia spadku są trwale niezdolne do pracy, gospodarstwo dziedziczą spadkobiercy na zasadach ogólnych.

Art. 1064.  (355) Rozporządzenie Rady Ministrów określi, jakie przygotowanie zawodowe uważa się za przygotowanie zawodowe do prowadzenia produkcji rolnej, a także wypadki, w których pobieranie nauki zawodu lub uczęszczanie do szkół uprawnia do dziedziczenia gospodarstwa rolnego, oraz zasady i tryb stwierdzania trwałej niezdolności do pracy.

Art. 1065.   (356) (skreślony).

Art. 1066.  W stwierdzeniu nabycia spadku wymienia się osobno spadkobierców dziedziczących gospodarstwo rolne oraz ich udziały w tym gospodarstwie.

Art. 1067.  (357) § 1. Do zapisu, którego przedmiotem jest świadczenie pieniężne, stosuje się odpowiednio przepis art. 216.

§ 2. Jeżeli wykonanie zapisu prowadziłoby do podziału gospodarstwa rolnego lub wkładu gruntowego w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, sprzecznego z zasadami prawidłowej gospodarki rolnej, spadkobierca zobowiązany do wykonania zapisu może żądać zamiany przedmiotu zapisu na świadczenie pieniężne.

Art. 1068.   (358) (skreślony).

Art. 1069.  (359) (skreślony).

Art. 1070.  (360) W razie podziału gospodarstwa rolnego, które należy do spadku, stosuje się odpowiednio przepisy o podziale gospodarstw rolnych przy zniesieniu współwłasności.

Art. 1070 1 .   (361) W razie zbycia udziału w spadku obejmującym gospodarstwo rolne stosuje się odpowiednio art. 166 oraz art. 3 i 4 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. Nr 64, poz. 592).

Art. 1071-1073.   (362) (skreślone).

Art. 1074.  (363) (uchylony).

Art. 1075.   (364) (skreślony).

Art. 1076.  (365) (skreślony).

Art. 1077.  (366) (uchylony).

Art. 1078.  (367) (skreślony).

Art. 1079.  Jeżeli oprócz gospodarstwa rolnego spadek obejmuje inne przedmioty majątkowe, udziały spadkobierców w gospodarstwie rolnym zalicza się na poczet ich udziałów w całości spadku.

Art. 1080.  (368) (skreślony).

Art. 1081.  Odpowiedzialność za długi spadkowe związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego ponosi od chwili działu spadku spadkobierca, któremu to gospodarstwo przypadło, oraz spadkobiercy otrzymujący od niego spłaty. Każdy z tych spadkobierców ponosi odpowiedzialność w stosunku do wartości otrzymanego udziału. Odpowiedzialność za inne długi ponoszą wszyscy spadkobiercy na zasadach ogólnych.

Art. 1082.  (369) Jeżeli do spadku należy gospodarstwo rolne, ustalenie zachowku następuje z uwzględnieniem przepisów niniejszego tytułu, a także odpowiednio art. 216.

Art. 1083-1085. (370) (skreślone).

Art. 1086.  Przepisy tytułu niniejszego stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy do spadku należy wkład gruntowy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, o ile przepisy poniższe nie stanowią inaczej.

Art. 1087.  (371) § 1. Należący do spadku wkład gruntowy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej dziedziczą ci spośród spadkobierców, którzy w chwili otwarcia spadku:

  1)   są członkami tej spółdzielni albo

  2)   bądź są małoletni, bądź też pobierają naukę zawodu lub uczęszczają do szkół, albo

  3)   są trwale niezdolni do pracy.

§ 2. W braku spadkobierców określonych w punkcie pierwszym paragrafu poprzedzającego wkład gruntowy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej dziedziczą również spadkobiercy, którzy pracują w gospodarstwie rolnym spółdzielni albo w ciągu sześciu miesięcy od otwarcia spadku zostaną członkami tej spółdzielni.

§ 3. Przepisy paragrafów poprzedzających dotyczą również działki przyzagrodowej i siedliskowej, jeżeli należą one do spadku.

Art. 1088.  (372) (skreślony).

 

________

1)    Niniejsza ustawa dokonuje w zakresie swojej regulacji transpozycji dyrektywy 2000/31/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 8 czerwca 2000 r. w sprawie niektórych aspektów prawnych usług społeczeństwa informacyjnego, w szczególności handlu elektronicznego w ramach rynku wewnętrznego (dyrektywa o handlu elektronicznym) (Dz. Urz. WE L 178 z 17.07.2000, str. 1; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 13, t. 25, str. 399). (373)

1)  Art. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

2)  Art. 2 skreślony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

3)  Art. 4 skreślony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

4)  Art. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

5)  Art. 8 § 1 według numeracji ustalonej przez art. 6 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz.U.93.17.78) z dniem 16 marca 1993 r.

6)  Art. 8 § 2 skreślony przez art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochrony płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.96.139.646) z dniem 4 stycznia 1997 r.

7)  Art. 22 1 dodany przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

8)  Art. 24 § 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

9)  Art. 33 zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

10)  Art. 33 1 dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

11)  Art. 34 zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

12)  Art. 36 skreślony przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

13)  Art. 37 § 1 zmieniony przez art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

14)  Art. 40 zmieniony przez art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

15)  Art. 40 § 1 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

16)  Art. 40 § 3 dodany przez art. 1 pkt 3 lit. b) ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

17)  Art. 42 § 1 zmieniony przez art. 1 pkt 8 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

18)  Dział III dodany przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

19)  Art. 44 zmieniony przez art. 1 pkt 9 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

20)  Art. 44 1 dodany przez art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

21)  Art. 46 1 dodany przez art. 1 pkt 11 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

22)  Art. 55 1 :

- dodany przez art. 1 pkt 12 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

23)  Art. 55 2 dodany przez art. 1 pkt 12 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

24)  Art. 55 3 :

- dodany przez art. 1 pkt 12 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

25)  Art. 55 4 dodany przez art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

26)  Art. 60 zmieniony przez art. 54 pkt 1 ustawy z dnia 15 listopada 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz.U.01.130.1450) z dniem 16 sierpnia 2002 r.

27)  Art. 61 zmieniony przez art. 1 pkt 8 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

28)  Art. 64 zmieniony przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

29)  Art. 66 zmieniony przez art. 1 pkt 9 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

30)  Art. 66 1 dodany przez art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

31)  Art. 66 2 dodany przez art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

32)  Art. 68 1 dodany przez art. 1 pkt 11 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

33)  Art. 68 2 dodany przez art. 1 pkt 11 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

34)  Art. 69 zmieniony przez art. 1 pkt 12 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

35)  Art. 70 zmieniony przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

36)  Art. 70 1 :

- dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 14 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

37)  Art. 70 2 :

- dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 14 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

38)  Art. 70 3 :

- dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 14 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

39)  Art. 70 4 :

- dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 14 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

40)  Art. 75 5 dodany przez art. 1 pkt 15 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

41)  Art. 71 zmieniony przez art. 1 pkt 16 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

42)  Art. 72 zmieniony przez art. 1 pkt 17 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

43)  Art. 72 1 dodany przez art. 1 pkt 18 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

44)  Art. 74 zmieniony przez art. 1 pkt 19 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

45)  Art. 75 uchylony przez art. 1 pkt 20 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

46)  Art. 75 1 dodany przez art. 1 pkt 16 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

47)  Art. 77 zmieniony przez art. 1 pkt 21 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

48)  Art. 77 1 dodany przez art. 1 pkt 22 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

49)  Art. 78 zmieniony przez art. 54 pkt 2 ustawy z dnia 15 listopada 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz.U.01.130.1450) z dniem 16 sierpnia 2002 r.

50)  Art. 78 § 2 zmieniony przez art. 1 pkt 23 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

51)  Art. 79:

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

- zmieniony przez art. 24 pkt 1 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa (Dz.U.98.106.668) z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez art. 35 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta (Dz.U.02.113.984) z dniem 27 października 2002 r., tj. w dniu wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego przeprowadzonych w związku z zakończeniem kadencji tych organów wybranych w dniu 11 października 1998 r. (zob. art. 102 powołanej ustawy).

52)  Art. 81 § 2 pkt 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

- zmieniony przez art. 24 pkt 1 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa (Dz.U.98.106.668) z dniem 1 stycznia 1999 r.

53)  Oznaczenie i tytuł rozdziału I dodane przez art. 1 pkt 24 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

54)  Oznaczenie i tytuł rozdziału II dodane przez art. 1 pkt 25 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

55)  Rozdział III dodany przez art. 1 pkt 26 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

56)  Art. 110 zmieniony przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

57)  Art. 117 § 2 zmieniony przez art. 1 pkt 17 lit. a) ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

58)  Art. 117 § 3 skreślony przez art. 1 pkt 17 lit. b) ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

59)  Art. 118 zmieniony przez art. 1 pkt 18 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

60)  Art. 121 pkt 4 zmieniony przez art. 1 pkt 19 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

61)  Art. 123 § 1 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 20 lit. a) ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

62)  Art. 123 § 1 pkt 3 dodany przez art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.05.172.1438) z dniem 10 grudnia 2005 r.

63)  Art. 123 § 2 skreślony przez art. 1 pkt 20 lit. b) ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

64)  Art. 124 § 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 21 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

- zmieniony przez art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.05.172.1438) z dniem 10 grudnia 2005 r.

65)  Art. 125 § 1 zmieniony przez art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.05.172.1438) z dniem 10 grudnia 2005 r.

66)  Art. 125 § 2 skreślony przez art. 1 pkt 22 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

67)  Art. 126-135 skreślone przez art. 1 pkt 23 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

68)  Art. 136 skreślony przez art. 34 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U.94.85.388) z dniem 1 stycznia 1995 r.

69)  Art. 137 skreślony przez art. 34 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U.94.85.388) z dniem 1 stycznia 1995 r.

70)  Art. 138 skreślony przez art. 1 pkt 26 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

71)  Art. 139 skreślony przez art. 1 pkt 27 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

72)  Art. 141 skreślony przez art. 1 pkt 28 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

73)  Art. 143 zmieniony przez art. 129 pkt 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U.94.27.96) z dniem 2 września 1994 r.

74)  Art. 160 skreślony przez art. 1 pkt 29 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

75)  Art. 161 skreślony przez art. 1 pkt 29 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

76)  Art. 162 uchylony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o uchyleniu ustawy o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (Dz.U.82.11.81) z dniem 6 kwietnia 1982 r.

77)  Art. 163-165 skreślone przez art. 1 pkt 29 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

78)  Art. 166 § 1 zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 października 1971 r. (Dz.U.71.27.252) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 listopada 1971 r.

79)  Art. 166 § 2 skreślony przez art. 1 pkt 30 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

80)  Art. 167 skreślony przez art. 1 pkt 31 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

81)  Art. 168 skreślony przez art. 1 pkt 31 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

82)  Art. 171 skreślony przez art. 1 pkt 31 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

83)  Art. 172 § 1 zmieniony przez art. 1 pkt 32 lit. a) ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

84)  Art. 172 § 2 zmieniony przez art. 1 pkt 32 lit. b) ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

85)  Art. 176 § 1 zmieniony przez art. 1 pkt 33 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

86)  Art. 177 skreślony przez art. 1 pkt 34 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

87)  Art. 178 uchylony przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 października 1971 r. (Dz.U.71.27.252) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 listopada 1971 r.

88)  Art. 179 został uznany za niezgodny z art. 2 oraz art. 165 Konstytucji RP, wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 15 marca 2005 r. (Dz.U.05.48.462). Zgodnie z pkt II tego wyroku wymieniony wyżej przepis traci moc z dniem 15 lipca 2006 r.

89)  Art. 187 zmieniony przez art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

90)  Art. 189 zmieniony przez art. 1 pkt 8 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

91)  Art. 212 § 3 zmieniony przez art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 października 1971 r. (Dz.U.71.27.252) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 listopada 1971 r.

92)  Art. 213 zmieniony przez art. 1 pkt 35 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

93)  Art. 214:

- zmieniony przez art. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o uchyleniu ustawy o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (Dz.U.82.11.81) z dniem 6 kwietnia 1982 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 35 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

94)  Art. 215 dodany przez art. 1 pkt 36 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

95)  Art. 216:

- zmieniony przez art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 października 1971 r. (Dz.U.71.27.252) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 listopada 1971 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o uchyleniu ustawy o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (Dz.U.82.11.81) z dniem 6 kwietnia 1982 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 37 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

96)  Art. 217:

- zmieniony przez art. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o uchyleniu ustawy o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (Dz.U.82.11.81) z dniem 6 kwietnia 1982 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 37 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

97)  Art. 218:

- zmieniony przez art. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 października 1971 r. (Dz.U.71.27.252) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 listopada 1971 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 12 ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o uchyleniu ustawy o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (Dz.U.82.11.81) z dniem 6 kwietnia 1982 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 37 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

98)  Art. 219 skreślony przez art. 1 pkt 38 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

99)  Art. 223 § 2 skreślony przez art. 1 pkt 39 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

100)  Art. 223 § 3 skreślony przez art. 1 pkt 39 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

101)  Art. 229 skreślony przez art. 1 pkt 40 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

102)  Art. 231 skreślony przez art. 1 pkt 41 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

103)  Art. 232 zmieniony przez art. 24 pkt 1 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa (Dz.U.98.106.668) z dniem 1 stycznia 1999 r.

104)   Art. 232 § 1:

- zmieniony przez art. 99 pkt 2 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz.U.85.22.99) z dniem 1 sierpnia 1985 r.

- zmieniony przez art. 17 pkt 1 ustawy z dnia 17 maja 1990 r. o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.90.34.198) z dniem 27 maja 1990 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 42 lit. a) ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 9 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

105)  Art. 232 § 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 42 lit. b) ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

- zmieniony przez art. 234 pkt 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U.97.115.741) z dniem 1 stycznia 1998 r.

106)  Art. 233:

- zmieniony przez art. 99 pkt 3 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz.U.85.22.99) z dniem 1 sierpnia 1985 r.

- zmieniony przez art. 17 pkt 2 ustawy z dnia 17 maja 1990 r. o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.90.34.198) z dniem 27 maja 1990 r.

- zmieniony przez art. pkt 1 pkt 43 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

- zmieniony przez art. 24 pkt 1 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa (Dz.U.98.106.668) z dniem 1 stycznia 1999 r.

107)  Art. 234:

- zmieniony przez art. 99 pkt 3 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz.U.85.22.99) z dniem 1 sierpnia 1985 r.

- zmieniony przez art. 17 pkt 2 ustawy z dnia 17 maja 1990 r. o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.90.34.198) z dniem 27 maja 1990 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 43 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

- zmieniony przez art. 24 pkt 1 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa (Dz.U.98.106.668) z dniem 1 stycznia 1999 r.

108)  Art. 235 § 1:

- zmieniony przez art. 99 pkt 3 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz.U.85.22.99) z dniem 1 sierpnia 1985 r.

- zmieniony przez art. 17 pkt 2 ustawy z dnia 17 maja 1990 r. o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.90.34.198) z dniem 27 maja 1990 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 43 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

- zmieniony przez art. 24 pkt 1 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa (Dz.U.98.106.668) z dniem 1 stycznia 1999 r.

109)  Art. 235 § 2 zmieniony przez art. 99 pkt 3 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz.U.85.22.99) z dniem 1 sierpnia 1985 r.

110)  Art. 236 § 1:

- zmieniony przez art. 99 pkt 3 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz.U.85.22.99) z dniem 1 sierpnia 1985 r.

- zmieniony przez art. 17 pkt 2 ustawy z dnia 17 maja 1990 r. o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.90.34.198) z dniem 27 maja 1990 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 43 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

- zmieniony przez art. 24 pkt 1 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa (Dz.U.98.106.668) z dniem 1 stycznia 1999 r.

111)  Art. 236 § 2 zmieniony przez art. 99 pkt 3 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz.U.85.22.99) z dniem 1 sierpnia 1985 r.

112)  Art. 239 § 1:

- zmieniony przez art. 99 pkt 3 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz.U.85.22.99) z dniem 1 sierpnia 1985 r.

- zmieniony przez art. 17 pkt 2 ustawy z dnia 17 maja 1990 r. o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.90.34.198) z dniem 27 maja 1990 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 43 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

- zmieniony przez art. 24 pkt 1 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa (Dz.U.98.106.668) z dniem 1 stycznia 1999 r.

113)  Art. 239 § 2 zmieniony przez art. 99 pkt 3 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz.U.85.22.99) z dniem 1 sierpnia 1985 r.

114)  Art. 240:

- zmieniony przez art. 99 pkt 3 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz.U.85.22.99) z dniem 1 sierpnia 1985 r.

- zmieniony przez art. 17 pkt 2 ustawy z dnia 17 maja 1990 r. o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.90.34.198) z dniem 27 maja 1990 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 43 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

- zmieniony przez art. 24 pkt 1 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa (Dz.U.98.106.668) z dniem 1 stycznia 1999 r.

115)  Art. 242 skreślony przez art. 234 pkt 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U.97.115.741) z dniem 1 stycznia 1998 r.

116)  Art. 243:

- zmieniony przez art. 99 pkt 3 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz.U.85.22.99) z dniem 1 sierpnia 1985 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 43 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

- zmieniony przez art. 24 pkt 1 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa (Dz.U.98.106.668) z dniem 1 stycznia 1999 r.

117)  Art. 244:

- zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz ustaw - o księgach wieczystych i hipotece, Prawo spółdzielcze, Kodeks postępowania cywilnego, Prawo lokalowe (Dz.U.91.115.496) z dniem 15 marca 1992 r.

- zmieniony przez art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.04.172.1804) z dniem 19 sierpnia 2004 r.

118)  Art. 245 1 dodany przez art. 113 pkt 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U.82.19.147) z dniem 1 stycznia 1983 r.

119)  Art. 246 § 1 według numeracji ustalonej przez art. 113 pkt 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U.82.19.147) z dniem 1 stycznia 1983 r.

120)  Art. 246 § 2 dodany przez art. 113 pkt 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U.82.19.147) z dniem 1 stycznia 1983 r.

121)  Art. 248 § 1 zmieniony przez art. 113 pkt 3 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U.82.19.147) z dniem 1 stycznia 1983 r.

122)  Art. 250 § 2 zmieniony przez art. 113 pkt 4 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U.82.19.147) z dniem 1 stycznia 1983 r.

123)  Art. 263 zmieniony przez art. 1 pkt 11 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

124)  Art. 267 § 2 zmieniony przez art. 129 pkt 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U.94.27.96) z dniem 2 września 1994 r.

125)  Art. 270 1 dodany przez art. 12 ustawy z dnia 13 lipca 2000 r. (Dz.U.00.74.855) zmieniającej nin. ustawę z dniem 9 grudnia 2000 r.

126)  Art. 271 zmieniony przez art. 1 pkt 43 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

127)  Art. 272 § 1:

- zmieniony przez art. 1 pkt 43 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 12 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

128)  Art. 272 § 2 zmieniony przez art. 1 pkt 43 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

129)  Art. 273 zmieniony przez art. 1 pkt 43 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

130)  Art. 274 zmieniony przez art. 1 pkt 43 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

131)  Art. 275 zmieniony przez art. 1 pkt 43 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

132)  Art. 276 skreślony przez art. 59 ustawy z dnia 19 października 1991 r o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.91.107.464) z dniem 1 stycznia 1992 r.

133)  Art. 280-282 skreślone przez art. 268 pkt 2 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz.U.82.30.210) z dniem 1 stycznia 1983 r.

134)  Art. 283 skreślony przez art. 1 pkt 44 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

135)  Art. 284 zmieniony przez art. 1 pkt 45 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

136)  Art. 308 zmieniony przez art. 46 ustawy z dnia 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz.U.96.149.703) z dniem 1 stycznia 1998 r.

137)  Art. 312 zmieniony przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

138)  Art. 322 § 2 skreślony przez art. 1 pkt 47 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

139)  Art. 343 1 dodany przez art. 26 pkt 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.01.71.733) z dniem 10 lipca 2001 r.

140)  Art. 353 1 dodany przez art. 1 pkt 48 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

141)  Art. 355 § 2 zmieniony przez art. 1 pkt 49 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

142)  Art. 357 1 :

- dodany przez art. 1 pkt 50 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 14 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

143)  Art. 358 § 1 zmieniony przez art. 1 pkt 28 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

144)  Art. 358 § 2 skreślony przez art. 1 pkt 51 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

145)  Art. 358 1 dodany przez art. 1 pkt 52 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

146)  Art. 359 § 1 zmieniony przez art. 1 pkt 53 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

147)  Art. 359 § 2 1 dodany przez art. 1 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. (Dz.U.05.157.1316) zmieniającej nin. ustawę z dniem 20 lutego 2006 r.

148)  Art. 359 § 2 2 dodany przez art. 1 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. (Dz.U.05.157.1316) zmieniającej nin. ustawę z dniem 20 lutego 2006 r.

149)  Art. 359 § 2 3 dodany przez art. 1 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. (Dz.U.05.157.1316) zmieniającej nin. ustawę z dniem 20 lutego 2006 r.

150)  Art. 359 § 3 zmieniony przez art. 1 pkt 29 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

151)  Art. 365 1 dodany przez art. 26 pkt 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.01.71.733) z dniem 10 lipca 2001 r.

152)  Art. 384:

- zmieniony przez art. 1 pkt 54 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

- zmieniony przez art. 2 ustawy z dnia 19 marca 1997 r. o zmianie niektórych upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.97.43.272) z dniem 15 maja 1997 r.

- zmieniony przez art. 18 pkt 1 ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U.00.22.271) z dniem 1 lipca 2000 r.

153)  Art. 384 § 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

154)  Art. 384 § 3 uchylony przez art. 1 pkt 30 lit. a) ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

155)  Art. 384 § 4 dodany przez art. 1 pkt 30 lit. b) ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

156)  Art. 384 § 5 uchylony przez art. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

157)  Art. 384 1 dodany przez art. 18 pkt 2 ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U.00.22.271) z dniem 1 lipca 2000 r.

158)  Art. 385:

- zmieniony przez art. 1 pkt 55 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

- zmieniony przez art. 18 pkt 3 ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U.00.22.271) z dniem 1 lipca 2000 r.

159)  Art. 385 1 :

- dodany przez art. 1 pkt 56 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

- zmieniony przez art. 18 pkt 4 ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U.00.22.271) z dniem 1 lipca 2000 r.

160)  Art. 385 2 :

- dodany przez art. 1 pkt 56 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

- zmieniony przez art. 18 pkt 4 ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U.00.22.271) z dniem 1 lipca 2000 r.

161)  Art. 385 3 dodany przez art. 18 pkt 5 ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U.00.22.271) z dniem 1 lipca 2000 r.

162)  Art. 385 4 dodany przez art. 18 pkt 5 ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U.00.22.271) z dniem 1 lipca 2000 r.

163)  Art. 386 uchylony przez art. 1 pkt 31 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

164)  Art. 389 zmieniony przez art. 1 pkt 32 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

165)  Art. 390 zmieniony przez art. 1 pkt 33 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

166)  Tytuł IV księgi trzeciej i art. 397-404 skreślone przez art. 1 pkt 58 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

167)  Art. 408 § 3 zmieniony przez art. 1 pkt 59 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

168)  Art. 411 pkt 3:

- zmieniony przez art. 1 pkt 60 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 16 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

169)  Art. 412 zmieniony przez art. 1 pkt 61 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

170)  Art. 413 § 2 zmieniony przez art. 15 ustawy z dnia 20 maja 1976 r. o grach losowych i totalizatorach (Dz.U.76.19.122) z dniem 1 lipca 1976 r.

171)  Art. 417 zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. (Dz.U.04.162.1692) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 września 2004 r.

172)  Art. 417 1 dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. (Dz.U.04.162.1692) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 września 2004 r.

173)  Art. 417 2 dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. (Dz.U.04.162.1692) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 września 2004 r.

174)  Art. 418 został uznany za niezgodny z art. 77 Konstytucji RP, wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 grudnia 2001 r. (Dz.U.01.145.1638). Zgodnie z ust. 2 tego wyroku wymieniony wyżej przepis traci moc z dniem 18 grudnia 2001 r.

175)  Art. 419 uchylony przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. (Dz.U.04.162.1692) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 września 2004 r.

176)  Art. 420 uchylony przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. (Dz.U.04.162.1692) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 września 2004 r.

177)  Art. 420 1 uchylony przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. (Dz.U.04.162.1692) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 września 2004 r.

178)  Art. 420 2 uchylony przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. (Dz.U.04.162.1692) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 września 2004 r.

179)  Art. 421:

- zmieniony przez art. 1 pkt 18 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

- zmieniony przez art. 24 pkt 5 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa (Dz.U.98.106.668) z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. (Dz.U.04.162.1692) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 września 2004 r.

180)  Art. 432 § 3 skreślony przez art. 1 pkt 62 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

181)  Art. 442 uchylony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. (Dz.U.07.80.538) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

182)  Art. 442 1 dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. (Dz.U.07.80.538) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

183)  Art. 445 § 2 zmieniony przez art. 1 pkt 19 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

184)  Art. 446 1:

- dodany przez art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz.U.93.17.78) z dniem 16 marca 1993 r.

- zmieniony przez art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochrony płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.96.139.646) z dniem 4 stycznia 1997 r.

- zmieniony przez art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochrony płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.96.139.646) z dniem 23 grudnia 1997 r. - zob. obwieszczenie Prezesa Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 grudnia 1997 r. (Dz.U.97.157.1040).

185)  Art. 448 zmieniony przez art. 1 pkt 20 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

186)  Tytuł VI 1 dodany przez art. 18 pkt 6 ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U.00.22.271) z dniem 1 lipca 2000 r.

187)  Art. 449 8 zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie i uchyleniu niektórych ustaw w związku z uzyskaniem przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej (Dz.U.04.96.959) z dniem 1 maja 2004 r.

188)  Art. 456 zmieniony przez art. 1 pkt 63 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

189)  Art. 461 § 3 skreślony przez art. 1 pkt 64 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

190)  Art. 480 § 1 zmieniony przez art. 1 pkt 65 lit. a) ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

191)  Art. 480 § 2 zmieniony przez art. 1 pkt 65 lit. a) ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

192)  Art. 480 § 3 zmieniony przez art. 1 pkt 65 lit. b) ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

193)  Art. 488 § 1 zmieniony przez art. 1 pkt 66 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

194)  Art. 489 skreślony przez art. 1 pkt 67 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

195)  Art. 490 § 3 skreślony przez art. 1 pkt 68 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

196)  Art. 496 zmieniony przez art. 1 pkt 69 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

197)  Art. 498 § 1 zmieniony przez art. 1 pkt 70 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

198)  Art. 501 zmieniony przez art. 1 pkt 71 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

199)  Art. 502 zmieniony przez art. 1 pkt 72 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

200)  Art. 526 uchylony przez art. 1 pkt 34 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

201)  Art. 527 § 4 dodany przez art. 2 ustawy z dnia 31 lipca 1997 r. o zmianie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. - Prawo upadłościowe i niektórych innych ustaw (Dz.U.97.117.751) z dniem 3 stycznia 1998 r.

202)  Art. 535 zmieniony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. (Dz.U.89.3.11) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lutego 1989 r.

203)  Art. 535 1 dodany przez art. 14 pkt 1 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.02.141.1176) z dniem 1 stycznia 2003 r.

204)  Art. 540 § 2 zmieniony przez art. 1 pkt 73 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

205)  Art. 542 skreślony przez art. 1 pkt 74 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

206)  Art. 550 zmieniony przez art. 1 pkt 75 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

207)  Art. 553 skreślony przez art. 1 pkt 76 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

208)  Art. 555 1 skreślony przez art. 14 pkt 2 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.02.141.1176) z dniem 1 stycznia 2003 r.

209)  Art. 556 § 2 zmieniony przez art. 1 pkt 21 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

210)  Art. 558 § 1 zmieniony przez art. 1 pkt 77 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

211)  Art. 560 § 1 zmieniony przez art. 1 pkt 22 lit. a) ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

212)  Art. 560 § 3 zmieniony przez art. 1 pkt 22 lit. b) ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

213)  Art. 560 § 4 dodany przez art. 1 pkt 22 lit. c) ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

214)  Art. 562 zmieniony przez art. 1 pkt 23 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

215)  Art. 563 § 2 zmieniony przez art. 1 pkt 78 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

216)  Art. 569 skreślony przez art. 1 pkt 79 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

217)  Art. 572 1 dodany przez art. 1 pkt 24 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

218)  Art. 575 1 dodany przez art. 1 pkt 25 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

219)  Tytuł działu III w tytule XI księgi trzeciej zmieniony przez art. 1 pkt 26 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

220)  Art. 577 § 1 zmieniony przez art. 1 pkt 27 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

221)  Art. 578 zmieniony przez art. 1 pkt 28 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

222)  Art. 579 zmieniony przez art. 1 pkt 29 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

223)  Art. 580 zmieniony przez art. 1 pkt 30 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

224)  Art. 581 zmieniony przez art. 1 pkt 31 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

225)  Art. 582 skreślony przez art. 1 pkt 32 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

226)  Art. 588 § 1 zmieniony przez art. 1 pkt 80 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

227)  Art. 588 § 2 zmieniony przez art. 1 pkt 80 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

228)  Art. 590 § 2 skreślony przez art. 1 pkt 81 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

229)  Art. 599 § 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 października 1971 r. (Dz.U.71.27.252) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 listopada 1971 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 82 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

- zmieniony przez art. 10 ustawy z dnia 29 września 1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz.U.90.79.464) z dniem 5 grudnia 1990 r.

- zmieniony przez art. 24 pkt 1 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa (Dz.U.98.106.668) z dniem 1 stycznia 1999 r.

230)  Art. 600 § 2:

- zmieniony przez art. 10 ustawy z dnia 29 września 1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz.U.90.79.464) z dniem 5 grudnia 1990 r.

- zmieniony przez art. 24 pkt 1 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa (Dz.U.98.106.668) z dniem 1 stycznia 1999 r.

231)  Art. 605 zmieniony przez art. 1 pkt 83 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

232)  Art. 605 1 dodany przez art. 14 pkt 3 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.02.141.1176) z dniem 1 stycznia 2003 r.

233)  Art. 613 § 1 zmieniony przez art. 1 pkt 84 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

234)  Art. 613 § 4 dodany przez art. 25 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (Dz.U.00.88.983) z dniem 21 listopada 2000 r.

235)  Art. 616 zmieniony przez art. 1 pkt 85 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

236)  Art. 618 zmieniony przez art. 1 pkt 86 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

237)  Art. 619 skreślony przez art. 1 pkt 87 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

238)  Art. 621 zmieniony przez art. 1 pkt 88 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

239)  Art. 622 § 1 według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 89 lit. a) ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

240)  Art. 622 § 2 dodany przez art. 1 pkt 89 lit. b) ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

241)  Art. 627 1 dodany przez art. 14 pkt 4 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.02.141.1176) z dniem 1 stycznia 2003 r.

242)  Art. 632 § 2 zmieniony przez art. 1 pkt 33 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

243)  Art. 647 zmieniony przez art. 1 pkt 90 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

244)  Art. 647 1 dodany przez art. 1 pkt 35 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 24 kwietnia 2003 r.

245)  Art. 648 § 3 skreślony przez art. 1 pkt 91 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

246)  Art. 650 skreślony przez art. 1 pkt 92 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

247)  Art. 653 skreślony przez art. 1 pkt 92 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

248)  Art. 656 § 2 skreślony przez art. 1 pkt 93 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

249)  Art. 659 § 2 zmieniony przez art. 26 pkt 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.01.71.733) z dniem 10 lipca 2001 r.

250)  Art. 670 § 2 skreślony przez art. 1 pkt 94 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

251)  Art. 673 § 3 dodany przez art. 26 pkt 4 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.01.71.733) z dniem 10 lipca 2001 r.

252)  Art. 675 § 3 dodany przez art. 26 pkt 5 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.01.71.733) z dniem 10 lipca 2001 r.

253)  Tytuł zmieniony przez art. 26 pkt 6 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.01.71.733) z dniem 10 lipca 2001 r.

254)  Art. 680:

- zmieniony przez art. 47 pkt 1 ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych (Dz.U.94.105.509) z dniem 12 listopada 1994 r.

- zmieniony przez art. 26 pkt 7 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.01.71.733) z dniem 10 lipca 2001 r.

255)  Art. 680 1 dodany przez art. 26 pkt 8 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.01.71.733) z dniem 10 lipca 2001 r.

256)  Art. 685 1 :

- dodany przez art. 26 pkt 9 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.01.71.733) z dniem 10 lipca 2001 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 36 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 24 kwietnia 2003 r.

- zmieniony przez art. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.04.281.2783) z dniem 1 stycznia 2005 r.

257)  Art. 688 1 dodany przez art. 26 pkt 10 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.01.71.733) z dniem 10 lipca 2001 r.

258)  Art. 688 2 dodany przez art. 26 pkt 10 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.01.71.733) z dniem 10 lipca 2001 r.

259)  Art. 689 skreślony przez art. 47 pkt 2 ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych (Dz.U.94.105.509) z dniem 12 listopada 1994 r.

260)  Art. 690 zmieniony przez art. 26 pkt 11 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.01.71.733) z dniem 10 lipca 2001 r.

261)  Art. 691:

- skreślony przez art. 47 pkt 3 ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych (Dz.U.94.105.509) z dniem 12 listopada 1994 r. (zobacz też: Dz.U.97.68.439).

- dodany przez art. 26 pkt 12 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.01.71.733) z dniem 10 lipca 2001 r.

262)  Art. 695 § 1:

- według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 26 października 1971 r. (Dz.U.71.27.252) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 listopada 1971 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 95 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

263)  Art. 695 § 2 uchylony przez art. 10 pkt 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U.03.64.592) z dniem 16 lipca 2003 r.

264)  Tytuł XVII 1 dodany przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 2000 r. (Dz.U.00.74.857) zmieniającej nin. ustawę z dniem 9 grudnia 2000 r.

265)  Art. 720 § 1 według numeracji ustalonej przez art. 1 pkt 96 lit. a) ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

266)  Art. 720 § 2 dodany przez art. 1 pkt 96 lit. b) ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r. Wartości pieniężne zostały podane po ich przeliczeniu zgodnie z art. 4 ust. 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o denominacji złotego (Dz.U.94.84.386).

267)  Art. 725 zmieniony przez art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy - Prawo bankowe oraz o zmianie innych ustaw (Dz.U.04.91.870) z dniem 1 maja 2004 r.

268)  Art. 726 zmieniony przez art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy - Prawo bankowe oraz o zmianie innych ustaw (Dz.U.04.91.870) z dniem 1 maja 2004 r.

269)  Art. 728 zmieniony przez art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 1 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy - Prawo bankowe oraz o zmianie innych ustaw (Dz.U.04.91.870) z dniem 1 maja 2004 r.

270)  Art. 732 zmieniony przez art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 1 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy - Prawo bankowe oraz o zmianie innych ustaw (Dz.U.04.91.870) z dniem 1 maja 2004 r.

271)  Art. 733 zmieniony przez art. 1 pkt 97 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

272)  Tytuł XXIII zmieniony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 2000 r. (Dz.U.00.74.857) zmieniającej nin. ustawę z dniem 9 grudnia 2000 r.

273)  Art. 770 1 dodany przez art. 14 pkt 5 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.02.141.1176) z dniem 1 stycznia 2003 r.

274)  Art. 773 § 3 skreślony przez art. 1 pkt 99 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

275)  Art. 790 § 2 skreślony przez art. 1 pkt 100 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

276)  Art. 802 § 2 skreślony przez art. 1 pkt 101 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

277)  Art. 805 § 1 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

278)  Art. 805 § 2 zmieniony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

279)  Art. 805 § 4 dodany przez art. 1 pkt 3 lit. b) ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

280)  Art. 806 zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

281)  Art. 807 zmieniony przez art. 1 pkt 102 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

282)  Art. 807 § 2 uchylony przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

283)  Art. 808:

- zmieniony przez art. 71 pkt 1 ustawy z dnia 20 września 1984 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz.U.84.45.242) z dniem 1 stycznia 1985 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

284)  Art. 809 zmieniony przez art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

285)  Art. 810 uchylony przez art. 1 pkt 8 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

286)  Art. 811 zmieniony przez art. 1 pkt 9 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

287)  Art. 812 zmieniony przez art. 233 pkt 3 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz.U.03.124.1151) z dniem 1 stycznia 2004 r.

288)  Art. 812 § 1 uchylony przez art. 1 pkt 10 lit. a) ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

289)  Art. 812 § 2 uchylony przez art. 1 pkt 10 lit. a) ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

290)  Art. 812 § 3 uchylony przez art. 1 pkt 10 lit. a) ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

291)  Art. 812 § 4 zmieniony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

292)  Art. 812 § 5 zmieniony przez art. 1 pkt 10 lit. b) ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

293)  Art. 812 § 6 uchylony przez art. 1 pkt 10 lit. c) ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

294)  Art. 812 § 7 uchylony przez art. 1 pkt 10 lit. c) ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

295)  Art. 812 § 8 zmieniony przez art. 1 pkt 10 lit. d) ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

296)  Art. 812 § 9 dodany przez art. 1 pkt 10 lit. e) ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

297)  Art. 813 § 1 zmieniony przez art. 1 pkt 11 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

298)  Art. 814 zmieniony przez art. 1 pkt 12 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

299)  Art. 815 zmieniony przez art. 1 pkt 2 i 13 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

300)  Art. 816 zmieniony przez art. 1 pkt 14 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

301)  Art. 817 § 1 zmieniony przez art. 1 pkt 15 lit. a) ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

302)  Art. 817 § 2:

- zmieniony przez art. 233 pkt 4 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz.U.03.124.1151) z dniem 1 stycznia 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

303)  Art. 817 § 3 dodany przez art. 1 pkt 15 lit. b) ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

304)  Art. 818 zmieniony przez art. 1 pkt 16 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

305)  Art. 819:

- zmieniony przez art. 71 pkt 2 ustawy z dnia 20 września 1984 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz.U.84.45.242) z dniem 1 stycznia 1985 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 103 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

306)  Art. 819 § 2 uchylony przez art. 1 pkt 17 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

307)  Art. 819 § 3 zmieniony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

308)  Art. 819 § 4 zmieniony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

309)  Art. 821 zmieniony przez art. 1 pkt 18 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

310)  Art. 822:

- zmieniony przez art. 233 pkt 5 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz.U.03.124.1151) z dniem 1 stycznia 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 i 19 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

311)  Art. 823 zmieniony przez art. 1 pkt 20 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

312)  Art. 824 zmieniony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

313)  Art. 824 1:

- dodany przez art. 233 pkt 6 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz.U.03.124.1151) z dniem 1 stycznia 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 i 21 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

314)  Art. 825 skreślony przez art. 71 pkt 3 ustawy z dnia 20 września 1984 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz.U.84.45.242) z dniem 1 stycznia 1985 r.

315)  Art. 826 zmieniony przez art. 1 pkt 22 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

316)  Art. 827:

- zmieniony przez art. 71 pkt 4 ustawy z dnia 20 września 1984 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz.U.84.45.242) z dniem 1 stycznia 1985 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 22 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

317)  Art. 828:

- zmieniony przez art. 71 pkt 5 ustawy z dnia 20 września 1984 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz.U.84.45.242) z dniem 1 stycznia 1985 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 i 23 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

318)  Art. 829 zmieniony przez art. 1 pkt 24 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

319)  Art. 830 zmieniony przez art. 1 pkt 25 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

320)  Art. 831 § 1 zmieniony przez art. 1 pkt 26 lit. a) ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

321)  Art. 831 § 1 1 dodany przez art. 1 pkt 26 lit. b) ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

322)  Art. 831 § 2 zmieniony przez art. 1 pkt 26 lit. c) ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

323)  Art. 833 zmieniony przez art. 1 pkt 27 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

324)  Art. 834 zmieniony przez art. 1 pkt 27 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U.07.82.557) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2007 r.

325)  Art. 846 zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.758) zmieniającej nin. ustawę z dniem 24 września 1998 r.

326)  Art. 849 zmieniony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.758) zmieniającej nin. ustawę z dniem 24 września 1998 r.

327)  Art. 852 zmieniony przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.758) zmieniającej nin. ustawę z dniem 24 września 1998 r.

328)  Tytuł XXX zmieniony przez art. 70 ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. (Dz.U.00.114.1191) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 stycznia 2001 r.

329)  Art. 874 zmieniony przez art. 524 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U.03.60.535) z dniem 1 października 2003 r., z tym że, w przypadku przedsiębiorców, którzy złożyli wnioski, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o pomocy publicznej dla przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu dla rynku pracy Dz.U.02.213.1800), oraz dłużników odpowiadających solidarnie wraz z przedsiębiorcami, będących stroną postępowania restrukturyzacyjnego prowadzonego na podstawie tej ustawy, wszedł w życie z dniem 24 kwietnia 2003 r. - zob. art. 546 pkt 1 ustawy zmieniającej.

330)  Art. 888 § 2 skreślony przez art. 1 pkt 105 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

331)  Art. 903 1 dodany przez art. 1 pkt 37 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

332)  Art. 909 skreślony przez art. 1 pkt 106 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

333)  Tytuł XXXVII dodany przez art. 1 pkt 107 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

334)  Art. 921 1 zmieniony przez art. 1 pkt 34 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

335)  Art. 921 2 § 1 zmieniony przez art. 1 pkt 35 lit. a) ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

336)  Art. 921 2 § 2 zmieniony przez art. 1 pkt 35 lit. a) ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

337)  Art. 927 § 3:

- dodany przez art. 1 pkt 108 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 36 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

338)  Art. 935 § 3 zmieniony przez art. 1 pkt 38 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

339)  Art. 935 1 dodany przez art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. (Dz.U.99.52.532) zmieniającej nin. ustawę z dniem 16 grudnia 1999 r.

340)  Art. 936 § 3 dodany przez art. 2 ustawy z dnia 26 maja 1995 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.95.83.417) z dniem 20 października 1995 r.

341)  Art. 940 § 1 zmieniony przez art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. (Dz.U.99.52.532) zmieniającej nin. ustawę z dniem 16 grudnia 1999 r.

342)  Art. 951 § 1:

- zmieniony przez art. 1 pkt 37 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

- zmieniony przez art. 24 pkt 6 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa (Dz.U.98.106.668) z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez art. 35 pkt 3 ustawy z dnia 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta (Dz.U.02.113.984) z dniem 27 października 2002 r., tj. w dniu wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego przeprowadzonych w związku z zakończeniem kadencji tych organów wybranych w dniu 11 października 1998 r. (zob. art. 102 powołanej ustawy).

343)  Art. 969 skreślony przez art. 1 pkt 109 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

344)  Art. 995 zmieniony przez art. 1 pkt 110 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

345)  Art. 1013 skreślony przez art. 1 pkt 111 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

346)  Art. 1018 § 3 zmieniony przez art. 1 pkt 38 ustawy z dnia 23 sierpnia 1996 r. (Dz.U.96.114.542) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 grudnia 1996 r.

347)  Art. 1023 zmieniony przez art. 1 pkt 39 ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. (Dz.U.03.49.408) zmieniającej nin. ustawę z dniem 25 września 2003 r.

348)  Art. 1042 § 2 zmieniony przez art. 1 pkt 112 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

349)  Art. 1058 zmieniony przez art. 1 pkt 113 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

350)  Art. 1059:

- zmieniony przez art. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 października 1971 r. (Dz.U.71.27.252) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 listopada 1971 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o uchyleniu ustawy o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (Dz.U.82.11.81) z dniem 6 kwietnia 1982 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 113 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

Art. 1059 w brzmieniu nadanym przez ustawę z dnia 26 października 1971 r. zmieniającą ustawę Kodeks cywilny (Dz.U.71.27.252) oraz w brzmieniu nadanym przez ustawę z dnia 28 lipca 1990 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny (Dz.U.90.55.321), został uznany za niezgodny z art. 64 ust. 1 i 2 w związku z art. 21 ust. 1 i art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie, w którym odnosi się do spadków otwartych od dnia 14 lutego 2001 r., wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 31 stycznia 2001 r. (Dz.U.01.11.91).

351)  Art. 1060:

- zmieniony przez art. 1 pkt 12 ustawy z dnia 26 października 1971 r. (Dz.U.71.27.252) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 listopada 1971 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 14 ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o uchyleniu ustawy o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (Dz.U.82.11.81) z dniem 6 kwietnia 1982 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 114 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

Art. 1060 w brzmieniu nadanym przez ustawę z dnia 28 lipca 1990 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny (Dz.U.90.55.321) został uznany za niezgodny z art. 64 ust. 1 i 2 w związku z art. 21 ust. 1 i art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie, w którym odnosi się do spadków otwartych od dnia 14 lutego 2001 r., wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 31 stycznia 2001 r. (Dz.U.01.11.91).

352)  Art. 1061 uchylony przez art. 1 pkt 15 ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o uchyleniu ustawy o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (Dz.U.82.11.81) z dniem 6 kwietnia 1982 r.

353)  Art. 1062:

- zmieniony przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 26 października 1971 r. (Dz.U.71.27.252) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 listopada 1971 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o uchyleniu ustawy o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (Dz.U.82.11.81) z dniem 6 kwietnia 1982 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 115 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

Art. 1062 w brzmieniu nadanym przez ustawę z dnia 28 lipca 1990 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny (Dz.U.90.55.321) został uznany za niezgodny z art. 64 ust. 1 i 2 w związku z art. 21 ust. 1 i art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie, w którym odnosi się do spadków otwartych od dnia 14 lutego 2001 r., wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 31 stycznia 2001 r. (Dz.U.01.11.91).

354)  Art. 1063:

- zmieniony przez art. 1 pkt 14 ustawy z dnia 26 października 1971 r. (Dz.U.71.27.252) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 listopada 1971 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 17 ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o uchyleniu ustawy o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (Dz.U.82.11.81) z dniem 6 kwietnia 1982 r.

Art. 1063 w brzmieniu ogłoszonym dnia 18 maja 1964 r. (Dz.U.64.16.93) i zmienionym przez ustawę z dnia 26 października 1971 r. zmieniającą ustawę Kodeks cywilny (Dz.U.71.27.252) został uznany za niezgodny z art. 21 ust. 1 i 2 oraz z art. 64 ust. 1 i 3 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 31 stycznia 2001 r. (Dz.U.01.11.91).

355)  Art. 1064:

- zmieniony przez art. 1 pkt 15 ustawy z dnia 26 października 1971 r. (Dz.U.71.27.252) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 listopada 1971 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 18 ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o uchyleniu ustawy o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (Dz.U.82.11.81) z dniem 6 kwietnia 1982 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 116 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

Art. 1064 w brzmieniu nadanym przez ustawę z dnia 28 lipca 1990 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny (Dz.U.90.55.321) został uznany za niezgodny z art. 64 ust. 1 i 2 w związku z art. 21 ust. 1 i art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie, w którym odnosi się do spadków otwartych od dnia 14 lutego 2001 r., wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 31 stycznia 2001 r. (Dz.U.01.11.91).

356)  Art. 1065 skreślony przez art. 1 pkt 117 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

357)  Art. 1067 zmieniony przez art. 1 pkt 118 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

358)  Art. 1068 skreślony przez art. 1 pkt 119 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

359)  Art. 1069 skreślony przez art. 1 pkt 119 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

360)  Art. 1070:

- zmieniony przez art. 1 pkt 18 ustawy z dnia 26 października 1971 r. (Dz.U.71.27.252) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 listopada 1971 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 120 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

361)  Art. 1070 1 dodany przez art. 10 pkt 2 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U.03.64.592) z dniem 16 lipca 2003 r.

362)  Art. 1071-1073 skreślone przez art. 1 pkt 121 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

363)   Art. 1074 uchylony przez art. 1 pkt 24 ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o uchyleniu ustawy o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (Dz.U.82.11.81) z dniem 6 kwietnia 1982 r.

364)  Art. 1075 skreślony przez art. 1 pkt 121 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

365)  Art. 1076 skreślony przez art. 1 pkt 121 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

366)  Art. 1077 uchylony przez art. 1 pkt 23 ustawy z dnia 26 października 1971 r. (Dz.U.71.27.252) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 listopada 1971 r.

367)  Art. 1078 skreślony przez art. 1 pkt 121 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

368)  Art. 1080 skreślony przez art. 1 pkt 121 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

369)  Art. 1082 zmieniony przez art. 1 pkt 122 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

370)  Art. 1083-1085 skreślone przez art. 1 pkt 123 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

371)  Art. 1087 został uznany za niezgodny z art. 64 ust. 1 i 2 w związku z art. 21 ust. 1 i art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie, w którym odnosi się do spadków otwartych od dnia 14 lutego 2001 r., wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 31 stycznia 2001 r. (Dz.U.01.11.91).

372)  Art. 1088 skreślony przez art. 1 pkt 123 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz.U.90.55.321) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 października 1990 r.

373)  Odnośnik nr 1 dodany przez art. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 2006 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej (Dz.U.06.133.935) z dniem 5 sierpnia 2006 r.

<< WSTECZ <SPIS TREŚCI>

Powyższe informacje aktualizowane są okresowo i mogą być niezgodne z obowiązującym stanem prawnym.

 
 
O firmie | Usługi | Kontakt | Subskrypcja newslettera | Wzory umów, kodeksy, klasyfikacje
  
© Copyright 2000 - 2008 Biegły Rewident Bernadeta Wenda. All Rights Reserved.