biuro rachunkowe Kraków 9 usługi księgowe Kraków 22
usługi księgowe Krakówbiuro rachunkowe Krakówusługi księgowebiuro rachunkoweusługi księgowe Kraków 2biuro rachunkowe Kraków 11
usługi księgowe Kraków
News

Promocja 2008
02,2008
Dla Naszych Nowych Klientów, którzy podpiszą z nami umowę na świadczenie usług na rok 2008 gwarantujemy 50% upust cenowy za pierwszy miesiąc usług!!!

>> szczegóły

Promocja dla stałych klientów
02.2008
Miesiąc za darmo!!!

>> szczegóły
| Subskrypcja newslettera | Wzory umów, kodeksy, klasyfikacje | Polityka prywatności | Mapa serwisu |
 


USTAWA o podatku od towarów i usług

z dnia 11 marca 2004 r.

 
 

<< WSTECZ <SPIS TREŚCI>

Dział XII

Procedury szczególne

Rozdział 1

Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorców

 

Art. 113.  1. Zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

2. Do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

3. W przypadku prowadzenia przez rolnika ryczałtowego korzystającego ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 także działalności innej niż działalność rolnicza do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1 i 10, dokonywanej przez tego podatnika nie wlicza się sprzedaży produktów rolnych pochodzących z prowadzonej przez niego działalności rolniczej.

4. Podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 9, mogą zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust. 1 i 9, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia, z tym że w przypadku, o którym mowa w ust. 9, zawiadomienie musi nastąpić przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5.

5. Jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę. Za zgodą naczelnika urzędu skarbowego podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z dokumentów celnych oraz o kwotę podatku zapłaconą od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a także o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem utraty zwolnienia, pod warunkiem:

  1)   sporządzenia spisu z natury zapasów tych towarów posiadanych w dniu, w którym nastąpiło przekroczenie kwoty, o której mowa w ust. 1, oraz

  2)   przedłożenia w urzędzie skarbowym spisu, o którym mowa w pkt 1, w terminie 14 dni, licząc od dnia utraty zwolnienia.

6. Kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 5, stanowi iloczyn ilości towarów objętych spisem z natury i kwoty podatku naliczonego przypadającej na jednostkę towaru, z podziałem na poszczególne stawki podatkowe.

7. Przepis ust. 5 stosuje się również do podatników, którzy rezygnują z przysługującego im zwolnienia na podstawie ust. 1, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji ze zwolnienia przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia.

8. W przypadku podatników, o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4, przez wartość sprzedaży określoną w ust. 1 rozumie się 30-krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usług.

9. Podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8.

10. Jeżeli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę określoną w ust. 1 lub w ust. 8, zwolnienie określone w ust. 9 traci moc z momentem przekroczenia kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8. Opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad wartość określoną w zdaniu poprzednim, a obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej wartości. Przepis ust. 5 zdanie trzecie stosuje się odpowiednio.

11. Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.

12. Jeżeli podatnicy określeni w ust. 1, 8 i 9, wykorzystując związki z kontrahentami, tak układają swoje interesy, że uzyskują wartość sprzedaży znacznie odbiegającą od tej, którą uzyskaliby w przypadku, gdyby związki te nie istniały, a w wyniku tych związków nastąpiło zmniejszenie wpływów podatkowych, zwolnienie od podatku traci moc od początku roku podatkowego.

13. Zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz podatników:

  1)   dokonujących dostaw:

a)  wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,

b)  towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem: energii elektrycznej (PKWiU 40.10.10), perfum i wód toaletowych (PKWiU 24.52.11), kosmetyków upiększających do ust i oczu (PKWiU 24.52.12), kosmetyków do manicure i pedicure (PKWiU 24.52.13), pudrów kosmetycznych i higienicznych - z wyłączeniem przeznaczonych dla dzieci (PKWiU ex 24.52.14-00), pozostałych kosmetyków upiększających do twarzy (PKWiU 24.52.15-00.10), dezodorantów osobistych i preparatów przeciwpotowych (PKWiU 24.52.19-50.00), preparatów do higieny intymnej (PKWiU 24.52.19-90.10), środków higienicznych kosmetycznych, gdzie indziej niewymienionych (PKWiU 24.52.19-90.3), preparatów toaletowych dla zwierząt (PKWiU 24.52.19-90.60), kosmetyków i wyrobów perfumeryjnych, pozostałych, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 24.52.19-90.90), kart do gry - z wyłączeniem kart do gry dla dzieci (PKWiU ex 36.50.41-00), cygar, również z obciętymi końcami, cygaretek i papierosów z tytoniu lub namiastek tytoniu (PKWiU 16.00.11), tytoniu do palenia (PKWiU 16.00.12-30), tabaki (PKWiU ex 16.00.12-90.20),

c)  nowych środków transportu,

d)  terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę;

  2)   świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie;

  3)   niemających siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium kraju.

14. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia:

  1)   w terminie do dnia 31 grudnia poprzedzającego rok podatkowy, kwotę, o której mowa w ust. 1, obliczoną według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 100 zł;

  2)   listę towarów i usług, o których mowa w ust. 13 pkt 1 lit. a i pkt 2, z uwzględnieniem klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

 

Art. 114.  1. Podatnik świadczący usługi taksówek osobowych (PKWiU 60.22.11-00.00) może wybrać opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu według stawki 3 %, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym będzie stosował ryczałt.

2. Przy opodatkowaniu usług w formie ryczałtu, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się przepisu art. 86.

3. W zakresie usług, o których mowa w ust. 1, opodatkowanych w formie ryczałtu podatnik składa w terminie, o którym mowa w art. 99 ust. 1, skróconą deklarację podatkową.

4. Podatnik, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu, może zrezygnować z tej formy opodatkowania, nie wcześniej jednak niż po upływie 12 miesięcy, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego nie będzie rozliczał się w formie ryczałtu.

5. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzór deklaracji podatkowej, o której mowa w ust. 3, wraz z objaśnieniami co do sposobu jej wypełnienia, uwzględniając termin i miejsce składania deklaracji podatkowej.

6.  (98) (uchylony).

 

Rozdział 2

Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych

 

Art. 115.  1. Rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.

2. Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o którym mowa w ust. 1, wynosi 5 % kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.

 

Art. 116.  1. Podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy.

2. Faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych powinna być oznaczona jako "Faktura VAT RR" i zawierać co najmniej:

  1)   imię i nazwisko lub nazwę albo nazwę skróconą dostawcy i nabywcy oraz ich adresy;

  2)   numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL dostawcy i nabywcy;

  3)   numer dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument, jeżeli rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych jest osobą fizyczną;

  4)   datę dokonania nabycia oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury;

  5)   nazwy nabytych produktów rolnych;

  6)   jednostkę miary i ilość nabytych produktów rolnych oraz oznaczenie (opis) klasy lub jakości tych produktów;

  7)   cenę jednostkową nabytego produktu rolnego bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;

  8)   wartość nabytych produktów rolnych bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;

  9)   stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku;

  10)  kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości nabytych produktów rolnych;

  11)  wartość nabytych produktów rolnych wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku;

  12)  kwotę należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku, wyrażoną cyfrowo i słownie;

  13)  czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.

3. Faktura VAT RR powinna również zawierać oświadczenie dostawcy produktów rolnych w brzmieniu:

"Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.".

4. W przypadku umów kontraktacji lub innych umów o podobnym charakterze oświadczenie, o którym mowa w ust. 3, może być złożone tylko raz w okresie obowiązywania umowy. Oświadczenie to sporządza się jako osobny dokument. Dokument ten powinien zawierać elementy, o których mowa w ust. 2 pkt 1-3, oraz datę zawarcia i określenie przedmiotu umowy, datę sporządzenia tego dokumentu oraz czytelny podpis składającego oświadczenie. Dokument sporządza się w dwóch egzemplarzach. Oryginał jest przekazywany nabywcy.

5. W przypadku rezygnacji ze zwolnienia od podatku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 składający oświadczenie, o którym mowa w ust. 4, informuje o tym niezwłocznie nabywcę.

6. Zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że:

  1)   nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną;

  2)   zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14. dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności;

  3)   w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty, o której mowa w pkt 2, zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie produktów rolnych.

7. Za datę dokonania zapłaty uważa się datę wydania dyspozycji bankowej przekazania środków finansowych na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, jeżeli dyspozycja ta została zrealizowana.

8. Warunek, o którym mowa w ust. 6 pkt 2, dotyczy tej części zapłaty, która stanowi różnicę między kwotą należności za dostarczone produkty rolne a kwotą należności za towary i usługi dostarczone rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę tych produktów rolnych.

9. Przez należności za towary i usługi dostarczane rolnikowi ryczałtowemu, o których mowa w ust. 8, rozumie się również potrącenia z tytułu spłat rat pożyczek i zaliczek udzielanych rolnikowi ryczałtowemu dostarczającemu produkty rolne, dokonane przez podatnika nabywającego te produkty, pod warunkiem że:

  1)   zaliczka została przekazana na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, a na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu potwierdzającego dokonanie tej wpłaty;

  2)   raty i pożyczki wynikają z umów zawartych w formie pisemnej.

9a.  (99) Przez należność za towary i usługi dostarczane rolnikowi ryczałtowemu, o których mowa w ust. 8, rozumie się również potrącenia z zapłaty należności za dostarczone mleko opłat określonych w art. 33 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (Dz. U. z 2005 r. Nr 244, poz. 2081 oraz z 2006 r. Nr 50, poz. 363).

10. Rolnik ryczałtowy jest obowiązany przechowywać oryginały faktur VAT RR oraz kopie oświadczeń, o których mowa w ust. 4, przez okres 5 lat, licząc od końca roku, w którym wystawiono fakturę.

 

Art. 117.  Z zastrzeżeniem art. 43 ust. 4, rolnik ryczałtowy w zakresie prowadzonej działalności rolniczej dostarczający produkty rolne jest zwolniony z obowiązku:

  1)   wystawiania faktur, o których mowa w art. 106;

  2)   prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług;

  3)   składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 99 ust. 1;

  4)   dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96.

 

Art. 118.  Przepisy art. 115, art. 116 ust. 1-3 i ust. 5-10 oraz art. 117 stosuje się odpowiednio w przypadku wykonywania przez rolnika ryczałtowego usług rolniczych na rzecz podatników podatku, którzy rozliczają ten podatek.

 

Rozdział 3

Szczególne procedury przy świadczeniu usług turystyki

 

Art. 119.  1. Podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku, z zastrzeżeniem ust. 5.

2. Przez marżę, o której mowa w ust. 1, rozumie się różnicę między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a ceną nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty; przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie.

3. Przepis ust. 1 stosuje się bez względu na to, kto nabywa usługę turystyki, w przypadku gdy podatnik:

  1)   ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju;

  2)   działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek;

  3)   przy świadczeniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty;

  4)   prowadzi ewidencję, z której wynikają kwoty wydatkowane na nabycie towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, oraz posiada dokumenty, z których wynikają te kwoty.

4. Podatnikom, o których mowa w ust. 3, nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od towarów i usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty.

5. W przypadku gdy przy świadczeniu usługi turystyki podatnik oprócz usług nabywanych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty część świadczeń w ramach tej usługi wykonuje we własnym zakresie, zwanych dalej "usługami własnymi", odrębnie ustala się podstawę opodatkowania dla usług własnych i odrębnie w odniesieniu do usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. W celu określenia podstawy opodatkowania dla usług własnych stosuje się odpowiednio przepisy art. 29.

6. W przypadkach, o których mowa w ust. 5, podatnik obowiązany jest do wykazania w prowadzonej ewidencji, jaka część należności za usługę przypada na usługi nabyte od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, a jaka na usługi własne.

7. Usługi turystyki podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0 %, jeżeli usługi nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty są świadczone poza terytorium Wspólnoty.

8. Jeżeli usługi nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty są świadczone zarówno na terytorium Wspólnoty, jak i poza nim, to usługi turystyki podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0 % tylko w części, która dotyczy usług świadczonych poza terytorium Wspólnoty.

9. Przepisy ust. 7 i 8 stosuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika dokumentów potwierdzających świadczenie tych usług poza terytorium Wspólnoty.

10. Podatnik, o którym mowa w ust. 3, w wystawionych przez siebie fakturach nie wykazuje kwot podatku.

 

Rozdział 4 

Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków

 

Art. 120.  1. Na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:

  1)   przez dzieła sztuki rozumie się:

a)  obrazy, kolaże i podobne tablice, malowidła oraz rysunki wykonane w całości przez artystę, inne niż plany oraz rysunki dla celów architektonicznych, inżynieryjnych, przemysłowych, handlowych, topograficznych i im podobnych, ręcznie zdobione artykuły wyprodukowane, scenografię teatralną, tkaniny do wystroju pracowni artystycznych lub im podobne wykonane z malowanego płótna (PCN 9701), (CN 9701), (PKWiU 92.31.10-00.1),

b)  oryginalne sztychy, druki i litografie sporządzone w ograniczonej liczbie egzemplarzy, czarno-białe lub kolorowe, złożone z jednego lub kilku arkuszy, w całości wykonane przez artystę, niezależnie od zastosowanego przez niego procesu lub materiału, z wyłączeniem wszelkich procesów mechanicznych lub fotomechanicznych (PCN 9702 00 00 0), (CN 9702 00 00), (PKWiU ex 92.31.10-00.90),

c)  oryginalne rzeźby oraz posągi z dowolnego materiału, pod warunkiem że zostały one wykonane w całości przez artystę; odlewy rzeźby, których liczba jest ograniczona do 8 egzemplarzy, a wykonanie było nadzorowane przez artystę lub jego spadkobierców (PCN 9703 00 00 0), (CN 9703 00 00), (PKWiU 92.31.10-00.2),

d)  gobeliny (PCN 5805 00 00 0), (CN 5805 00 00), (PKWiU 17.40.16-30.00) oraz tkaniny ścienne (PCN 6304), (CN 6304), (PKWiU ex 17.40.16-59.00 i 17.40.16-53.00) wykonane ręcznie na podstawie oryginalnych wzorów dostarczonych przez artystę, pod warunkiem że ich liczba jest ograniczona do 8 egzemplarzy,

e)  fotografie wykonane przez artystę, opublikowane przez niego lub pod jego nadzorem, podpisane i ponumerowane, ograniczone do 30 egzemplarzy we wszystkich rozmiarach oraz oprawach;

  2)   przez przedmioty kolekcjonerskie rozumie się:

a)  znaczki pocztowe lub skarbowe, stemple pocztowe, koperty pierwszego obiegu, ostemplowane materiały piśmienne i im podobne, ofrankowane, a jeżeli nieofrankowane, to uznane za nieważne i nieprzeznaczone do użytku jako ważne środki płatnicze (PCN 9704 00 00 0), (CN 9704 00 00),

b)   (100) kolekcje oraz przedmioty kolekcjonerskie o wartości zoologicznej, botanicznej, mineralogicznej, anatomicznej, historycznej, archeologicznej, paleontologicznej, etnograficznej lub numizmatycznej (PCN 9705 00 00 0), (CN 9705 00 00), a także przedmioty kolekcjonerskie, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7;

  3)   przez antyki rozumie się przedmioty, inne niż wymienione w pkt 1 i 2, których wiek przekracza 100 lat (PCN 9706 00 00 0), (CN 9706 00 00);

  4)   przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (PCN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112), (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112), (PKWiU 27.41.10-30, ex 27.41.10-50, ex 27.41.20-30, ex 27.41.20-50, ex 27.41.20-70.00, 27.41.30-30, 27.41.30-50, 27.41.61-00, 27.41.62-00, 36.22.11-30.00, 36.22.11-50.00 i 36.22.12-30.00).

2. Stawkę podatku 7 % stosuje się do importu dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich oraz antyków.

3. Stawkę podatku 7 % stosuje się również do:

  1)   dostawy dzieł sztuki dokonywanej:

a)  przez ich twórcę lub spadkobiercę twórcy,

b)   (101) okazjonalnie przez podatnika innego niż podatnik, o którym mowa w ust. 4 i 5, którego działalność jest opodatkowana, w przypadku gdy dzieła sztuki zostały osobiście przywiezione przez podatnika lub zostały przez niego nabyte od ich twórcy lub spadkobiercy twórcy, lub też w przypadku gdy uprawniają go one do pełnego odliczenia podatku;

  2)   wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli dokonującym dostawy, w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, jest podatnik podatku od wartości dodanej, do którego miałyby zastosowanie przepisy pkt 1.

4. W przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

5. Jeżeli rodzaj poszczególnych przedmiotów kolekcjonerskich lub specyfika ich dostaw czyni skomplikowanym lub niemożliwym określenie marży zgodnie z ust. 4, podatnik może, za zgodą naczelnika urzędu skarbowego, obliczać marżę jako różnicę pomiędzy łączną wartością dostaw a łączną wartością nabyć określonego rodzaju przedmiotów kolekcjonerskich w okresie rozliczeniowym.

6. Przez łączną wartość dostaw rozumie się sumę kwot, które mają zapłacić poszczególni nabywcy przedmiotów kolekcjonerskich, a przez łączną wartość nabyć rozumie się sumę poszczególnych kwot nabycia.

7. Jeżeli w przypadkach, o których mowa w ust. 5, łączna wartość nabyć określonego rodzaju przedmiotów kolekcjonerskich jest w okresie rozliczeniowym wyższa od łącznej wartości dostaw takich przedmiotów, różnica ta podwyższa łączną wartość nabyć przedmiotów kolekcjonerskich w następnym okresie rozliczeniowym.

8. Jeżeli podatnik oblicza marżę zgodnie z ust. 5, obowiązany jest on do stosowania takiego sposobu obliczania marży od określonych przedmiotów kolekcjonerskich do końca okresu, o którym mowa w ust. 13.

9. Jeżeli różnica, o której mowa w ust. 7, utrzymuje się przez okres 12 miesięcy, to podatnik traci prawo do obliczania marży zgodnie z ust. 5. Podatnik może ubiegać się ponownie o skorzystanie z obliczania marży zgodnie z ust. 5 po upływie roku od utraty tego prawa, licząc do końca miesiąca, w którym utracił prawo do rozliczania tą metodą.

10.  (102) Przepisy ust. 4 i 5 dotyczą dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:

  1)   osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;

  2)   podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;

  3)   podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5;

  4)   podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;

  5)   podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

11.  (103) Przepisy ust. 4 i 5 mogą mieć również zastosowanie do dostawy:

  1)   dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków uprzednio importowanych przez podatnika, o którym mowa w ust. 4 i 5;

  2)   dzieł sztuki nabytych od ich twórców lub spadkobierców twórców;

  3)   dzieł sztuki nabytych od podatnika, o którym mowa w art. 15, innego niż wymieniony w ust. 4 i 5, które podlegały opodatkowaniu podatkiem według stawki 7 %.

12.  (104) W przypadku dostawy towarów, o których mowa w ust. 11 pkt 1, kwotę nabycia, którą należy uwzględnić przy obliczaniu marży, o której mowa w ust. 4 i 5, przyjmuje się w wysokości równej kwocie podstawy opodatkowania zastosowanej przy imporcie towarów powiększonej o należny podatek z tytułu tego importu.

13.  (105) Przepis ust. 11 stosuje się w przypadku, gdy podatnik zawiadomił na piśmie naczelnika urzędu skarbowego o przyjętym sposobie opodatkowania zgodnie z ust. 4 i 5 przed dokonaniem dostawy. Zawiadomienie jest ważne przez okres 2 lat, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego. Po tym okresie, jeżeli podatnik chce stosować procedurę polegającą na opodatkowaniu marży, musi ponownie złożyć to zawiadomienie.

14. Podatnik może stosować ogólne zasady opodatkowania do dostaw, do których stosuje się przepisy ust. 10 i 11. W przypadku zastosowania ogólnych zasad podatnik ma prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego od towarów, o których mowa w ust. 11, w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy u tego podatnika z tytułu dostawy tych towarów.

15.  (106) Jeżeli podatnik oprócz zasad, o których mowa w ust. 4 i 5, stosuje również ogólne zasady opodatkowania, to jest on obowiązany prowadzić ewidencję zgodnie z art. 109 ust. 3, z uwzględnieniem podziału w zależności od sposobu opodatkowania; w odniesieniu do dostawy, o której mowa w ust. 4 i 5, ewidencja musi zawierać w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży, o której mowa w tych przepisach.

16.  (107) Podatnik, o którym mowa w ust. 4 i 5, nie może oddzielnie wykazywać na wystawianych przez siebie fakturach podatku od dostawy towarów, w przypadku gdy opodatkowaniu podlega marża.

17.  (108) W zakresie, w jakim podatnik dokonuje dostaw towarów opodatkowanych zgodnie z ust. 4 i 5, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez tego podatnika:

  1)   dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków przez niego importowanych;

  2)   dzieł sztuki nabytych od ich twórców lub spadkobierców twórców;

  3)    (109) dzieł sztuki nabytych od podatnika niebędącego podatnikiem, o którym mowa w ust. 4 i 5.

18.  (110) Przepisu ust. 17 nie stosuje się w sytuacji, gdy dostawa towarów podlega opodatkowaniu podatkiem na zasadach innych niż określone w ust. 4 i 5.

19.  (111) Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z ust. 4 i 5.

20.  (112) W przypadku eksportu towarów dokonywanego przez podatnika, o którym mowa w ust. 4 i 5, do którego mają zastosowanie zasady opodatkowania zgodne z ust. 4 i 5, marża podlega opodatkowaniu stawką 0 %.

21. Przepisów ust. 1-20 nie stosuje się do nowych środków transportu będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

 

Rozdział 5

Szczególne procedury dotyczące złota inwestycyjnego

 

Art. 121.  1. Ilekroć w przepisach niniejszego rozdziału jest mowa o złocie inwestycyjnym, rozumie się przez to:

  1)   złoto w postaci sztabek lub płytek o próbie co najmniej 995 tysięcznych oraz złoto reprezentowane przez papiery wartościowe;

  2)   złote monety, które spełniają łącznie następujące warunki:

a)  posiadają próbę co najmniej 900 tysięcznych,

b)  zostały wybite po roku 1800,

c)  są lub były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia,

d)  są sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80 % wartości rynkowej złota zawartego w monecie.

2. Złote monety wymienione w spisie ogłaszanym co roku w serii C Dziennika Urzędowego Wspólnot Europejskich spełniają warunki określone w ust. 1 pkt 2 przez cały rok obowiązywania spisu.

3. Złotych monet, o których mowa w ust. 1 i 2, nie traktuje się jako przedmiotów kolekcjonerskich o wartości numizmatycznej.

 

Art. 122.  1. Zwalnia się od podatku dostawę, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import złota inwestycyjnego, w tym również złota inwestycyjnego reprezentowanego przez certyfikaty na złoto asygnowane lub nieasygnowane, lub złota, którym prowadzony jest obrót na rachunkach złota, oraz w szczególności pożyczki w złocie i operacje typu swap w złocie, z którymi wiąże się prawo własności lub roszczenie w odniesieniu do złota inwestycyjnego, a także transakcje dotyczące złota inwestycyjnego związane z kontraktami typu futures i forward, powodujące przeniesienie prawa własności lub roszczenia w odniesieniu do złota inwestycyjnego.

2. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio do usług świadczonych przez agentów działających w imieniu i na rzecz innych osób, pośredniczących w dostawie złota inwestycyjnego dla swojego zleceniodawcy.

 

Art. 123.  1. Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia, o którym mowa w art. 122 ust. 1, jeżeli:

  1)   wytwarza złoto inwestycyjne lub przetwarza złoto innego rodzaju na złoto inwestycyjne, a dostawa jest dokonywana dla innego podatnika, lub

  2)   w zakresie prowadzonego przedsiębiorstwa dokonuje dostawy złota w celach przemysłowych, a dostawa dotyczy złota inwestycyjnego, o którym mowa w art. 121 ust. 1 pkt 1, i jest dokonywana dla innego podatnika.

2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do usług, o których mowa w art. 122 ust. 2.

3. Podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 2, są obowiązani zawiadomić na piśmie o zamiarze rezygnacji ze zwolnienia naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia, z tym że w przypadku podatników rozpoczynających wykonywanie czynności, o których mowa w art. 122, w ciągu roku podatkowego - przed dniem wykonania pierwszej z tych czynności.

 

Art. 124.  1. Podatnik wykonujący czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 122 ust. 1 ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego:

  1)   od nabycia złota inwestycyjnego od podatnika, o którym mowa w art. 123 ust. 1;

  2)   od nabycia, w tym również wewnątrzwspólnotowego, lub importu złota innego niż złoto inwestycyjne, jeżeli to złoto jest następnie przekształcone w złoto inwestycyjne przez tego podatnika lub na jego rzecz;

  3)   od nabycia usług polegających na zmianie postaci, masy lub próby złota, w tym złota inwestycyjnego.

2. Podatnik zwolniony od podatku na podstawie art. 122 ust. 1, który wytwarza złoto inwestycyjne lub przetwarza złoto w złoto inwestycyjne, ma prawo do odliczenia od kwoty podatku należnego kwotę podatku naliczonego od nabycia, w tym również wewnątrzwspólnotowego, lub importu towarów lub usług, związanych z wytworzeniem lub przetworzeniem tego złota.

3. Przepis art. 86 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

 

Art. 125.  1. Podatnicy dokonujący dostaw złota inwestycyjnego są obowiązani prowadzić ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 3.

2. Ewidencja powinna zawierać także dane dotyczące nabywcy, które umożliwiają jego identyfikację.

 

Rozdział 6

System zwrotu podatku podróżnym

 

Art. 126.  1. Osoby fizyczne niemające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Wspólnoty, zwane dalej "podróżnymi", mają prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju, które w stanie nienaruszonym zostały wywiezione przez nie poza terytorium Wspólnoty w bagażu osobistym podróżnego, z zastrzeżeniem ust. 3 oraz art. 127 i 128.

2. Miejsce stałego zamieszkania, o którym mowa w ust. 1, ustala się na podstawie paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość.

3. Zwrot podatku nie przysługuje w przypadku nabycia paliw silnikowych.

 

Art. 127.  1. Zwrot podatku, o którym mowa w art. 126 ust. 1, przysługuje w przypadku zakupu towarów u podatników, zwanych dalej "sprzedawcami", którzy:

  1)   są zarejestrowani jako podatnicy podatku oraz

  2)   prowadzą ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, oraz

  3)   zawarli umowy w sprawie zwrotu podatku przynajmniej z jednym z podmiotów, o których mowa w ust. 8.

2. Przepisu ust. 1 pkt 3 nie stosuje się w przypadku, gdy sprzedawca dokonuje zwrotu podatku podróżnemu.

3. Sprzedawcami nie mogą być podatnicy zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9.

4. Sprzedawcy są obowiązani:

  1)   poinformować naczelnika urzędu skarbowego na piśmie, że są sprzedawcami;

  2)   zapewnić podróżnym pisemną informację o zasadach zwrotu podatku w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim;

  3)   oznaczyć punkty sprzedaży znakiem informującym podróżnych o możliwości zakupu w tych punktach towarów, od których przysługuje zwrot podatku;

  4)   poinformować naczelnika urzędu skarbowego o miejscu, gdzie podróżny dokonujący u nich zakupu towarów może odebrać podatek, oraz z kim mają zawarte umowy o zwrot podatku, i przedłożyć kopie tych umów.

5. Zwrot podatku podróżnym jest dokonywany w złotych przez sprzedawcę lub w punktach zwrotu VAT przez podmioty, których przedmiotem działalności jest dokonywanie zwrotu, o którym mowa w art. 126 ust. 1.

6. Sprzedawcy, o których mowa w ust. 5, mogą dokonywać zwrotu, o którym mowa w art. 126 ust. 1, pod warunkiem że ich obroty za poprzedni rok podatkowy wyniosły powyżej 400.000 zł oraz że dokonują zwrotu podatku wyłącznie w odniesieniu do towarów nabytych przez podróżnego u tego sprzedawcy.

7. Przepis ust. 6 stosuje się również w przypadku, gdy sprzedawca nie spełnia warunku dotyczącego wysokości obrotów, o którym mowa w tym przepisie, jednakże wyłącznie w odniesieniu do sprzedaży dokonanej podróżnemu w roku podatkowym, w którym spełniał ten warunek.

8. Podmioty, o których mowa w ust. 5, niebędące sprzedawcami mogą dokonywać zwrotu, o którym mowa w art. 126 ust. 1, pod warunkiem że podmioty te:

  1)   są co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia, o którym mowa w pkt 6, zarejestrowanymi podatnikami podatku;

  2)   zawiadomiły na piśmie naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozpoczęcia działalności w zakresie zwrotu podatku podróżnym;

  3)   co najmniej od 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia, o którym mowa w pkt 6, nie mają zaległości w podatkach stanowiących dochody budżetu państwa oraz zaległości z tytułu składek wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;

  4)   zawarły umowy ze sprzedawcami, o których mowa w ust. 1, w sprawie zwrotu podatku;

  5)   złożyły w urzędzie skarbowym kaucję gwarancyjną w wysokości 5 mln zł w formie:

a)  depozytu pieniężnego,

b)  gwarancji bankowych,

c)  obligacji Skarbu Państwa co najmniej o trzyletnim terminie wykupu;

  6)   uzyskały od ministra właściwego do spraw finansów publicznych zaświadczenie stwierdzające spełnienie łącznie warunków wymienionych w pkt 1-5.

9. Kaucja gwarancyjna, o której mowa w ust. 8 pkt 5, jest utrzymywana przez cały okres działalności podmiotu, o którym mowa w ust. 5, i podlega zwrotowi po zakończeniu działalności związanej ze zwrotem podatku.

10. Podmiotem, o którym mowa w ust. 8, dokonującym zwrotu podatku może być wyłącznie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna.

11. Członkami władz spółek wymienionych w ust. 10 nie mogą być osoby karane za przestępstwa skarbowe lub za przestępstwa popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

11a.  (113) Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 8 pkt 6, minister właściwy do spraw finansów publicznych wydaje na okres nie dłuższy niż 1 rok.

11b.  (114) Warunek, o którym mowa w ust. 8 pkt 3, uważa się za spełniony również w przypadku gdy podmioty posiadały zaległości w podatkach stanowiących dochody budżetu państwa lub zaległości z tytułu składek wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i uregulowały te zaległości wraz z odsetkami za zwłokę w terminie 30 dni od dnia powstania tych zaległości.

11c.  (115) Przepisy ust. 8-11b stosuje się odpowiednio do podmiotów, które uzyskały zaświadczenie, o którym mowa w ust. 8 pkt 6, i które przed upływem okresu, na który zostało ono wydane, ponownie składają wniosek o wydanie zaświadczenia na następny okres.

12. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, tryb przyjmowania kaucji gwarancyjnej, o której mowa w ust. 8 pkt 5, uwzględniając konieczność zapewnienia prawidłowego udokumentowania przyjęcia kaucji.

 

Art. 128.  1. Zwrot podatku może być dokonany, jeżeli podróżny wywiózł zakupiony towar poza terytorium Wspólnoty nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonał zakupu.

2. Podstawą do dokonania zwrotu podatku jest przedstawienie przez podróżnego imiennego dokumentu wystawionego przez sprzedawcę, zawierającego w szczególności kwotę podatku zapłaconego przy dostawie towarów. Wywóz towaru powinien być potwierdzony na tym dokumencie przez urząd celny stemplem zaopatrzonym w numerator. Do dokumentu powinien być dołączony wystawiony przez sprzedawcę paragon z kasy rejestrującej, o której mowa w art. 111 ust. 1.

3. Urząd celny potwierdza wywóz towaru na dokumencie, o którym mowa w ust. 2, po okazaniu przez podróżnego wywożonego towaru i sprawdzeniu zgodności danych dotyczących podróżnego zawartych w tym dokumencie z danymi zawartymi w przedstawionym paszporcie lub innym dokumencie stwierdzającym tożsamość.

4. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do potwierdzania wywozu z terytorium Wspólnoty towarów nabytych przez podróżnego na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

5. W przypadku gdy podróżny opuszcza terytorium Wspólnoty z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju, zwrot podatku przysługuje, jeżeli dokument, o którym mowa w ust. 2, został potwierdzony przez urząd celny, przez który towary zostały wywiezione z terytorium Wspólnoty.

6. Sprzedawcy oraz podmioty, o których mowa w art. 127 ust. 5, dokonujący zwrotu podatku podróżnemu mają prawo do pobrania od podróżnego prowizji od zwracanej kwoty podatku.

7. Rozliczenia między podmiotem, który dokonał zwrotu, a sprzedawcą towaru regulują zawarte przez nich umowy.

 

Art. 129.  1. Do dostawy towarów, od których dokonano zwrotu podatku podróżnemu, sprzedawca stosuje stawkę podatku 0 %, pod warunkiem że:

  1)   spełnił warunki, o których mowa w art. 127 ust. 4 pkt 1 i 4, oraz

  2)   przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument określony w art. 128 ust. 2, zawierający potwierdzenie wywozu tych towarów poza terytorium Wspólnoty.

2. Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust. 1 pkt 2 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego od tej dostawy, nie później jednak niż przed upływem 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dokonano dostawy.

 

Art. 130.  1. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzór:

  1)   znaku, o którym mowa w art. 127 ust. 4 pkt 3;

  2)   dokumentu, o którym mowa w art. 128 ust. 2;

  3)   stempla, o którym mowa w art. 128 ust. 2.

2. Minister właściwy do spraw finansów publicznych, wydając rozporządzenie, o którym mowa w ust. 1, uwzględnia:

  1)   prawidłową identyfikację towarów;

  2)   możliwość potwierdzania wywozu towarów przez organy celne.

3. Minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia:

  1)   inne towary niż wymienione w art. 126 ust. 3, przy których wywozie nie stosuje się art. 126 ust. 1,

  2)   minimalną łączną wartość zakupów wynikającą z dokumentów, o których mowa w art. 128 ust. 2, przy której można żądać zwrotu podatku,

  3)   maksymalną wysokość prowizji, o której mowa w art. 128 ust. 6

- uwzględniając sytuację gospodarczą państwa, sytuację w zakresie obrotu towarowego z zagranicą poszczególnymi grupami towarów, sytuację rynkową w obrocie towarami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem oraz przepisy Wspólnoty Europejskiej.

4. Rozporządzenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, minister właściwy do spraw finansów publicznych wydaje w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych, określając również rodzaje i sposób zabezpieczeń dokumentu utrudniających jego fałszowanie.

 

Rozdział 7

Procedury szczególne dotyczące podmiotów zagranicznych świadczących na terytorium Wspólnoty usługi elektroniczne osobom niepodlegającym opodatkowaniu

 

Art. 131.  Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o:

  1)   VAT - rozumie się przez to podatek i podatek od wartości dodanej;

  2)   podmiotach zagranicznych - rozumie się przez to osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne mające siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Wspólnoty, wykonujące czynności podlegające opodatkowaniu VAT na terytorium Wspólnoty, które nie zarejestrowały swojej działalności na terytorium Wspólnoty i wobec których nie powstaje wymóg identyfikacji na potrzeby VAT na terytorium państwa członkowskiego;

  3)   osobach niepodlegających opodatkowaniu - rozumie się przez to osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne niebędące podatnikami VAT;

  4)   państwie członkowskim identyfikacji - rozumie się przez to państwo członkowskie, które podmiot zagraniczny wybiera w celu przedłożenia zgłoszenia, o którym mowa w art. 132 ust. 1, w przypadku gdy jego działalność jako podatnika VAT na terytorium Wspólnoty zostanie rozpoczęta zgodnie z postanowieniami tego rozdziału;

  5)   państwie członkowskim konsumpcji - rozumie się przez to państwo członkowskie, w odniesieniu do którego zgodnie z art. 27 ust. 5 przyjmuje się, że na jego terytorium ma miejsce świadczenie usług elektronicznych.

 

Art. 132.  1. Podmioty zagraniczne świadczące na terytorium Wspólnoty usługi elektroniczne osobom niepodlegającym opodatkowaniu, które mają siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, mogą złożyć w państwie członkowskim identyfikacji zgłoszenie informujące o zamiarze skorzystania ze specjalnych procedur rozliczania VAT wobec tych usług, o których mowa w ust. 2-7, w art. 133 oraz w art. 134.

2. Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, podmioty zagraniczne składają drogą elektroniczną.

3. W przypadku gdy państwem członkowskim identyfikacji jest Rzeczpospolita Polska, zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, składa się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, zwanego dalej "naczelnikiem drugiego urzędu skarbowego".

4. Zgłoszenie w przypadku, o którym mowa w ust. 3, powinno być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, przyznanego na podstawie odrębnych przepisów, oraz zawierać: nazwę podmiotu zagranicznego, jego adres opatrzony kodem pocztowym, adres poczty elektronicznej, adres stron internetowych należących do tego podmiotu, przyznany mu w państwie siedziby lub miejsca zamieszkania numer podatkowy oraz oświadczenie, że podmiot zagraniczny nie został zidentyfikowany na potrzeby VAT na terytorium Wspólnoty.

5. Naczelnik drugiego urzędu skarbowego, potwierdzając zgłoszenie, o którym mowa w ust. 3, nadaje z wykorzystaniem drogi elektronicznej podmiotowi zagranicznemu numer identyfikacyjny na potrzeby wykonywanych przez niego usług elektronicznych.

6. Podmiot zagraniczny zidentyfikowany zgodnie z ust. 5 jest obowiązany do zawiadomienia naczelnika drugiego urzędu skarbowego o wszelkich zmianach danych objętych zgłoszeniem, o którym mowa w ust. 3, w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana.

7. W przypadku gdy podmiot zagraniczny zidentyfikowany zgodnie z ust. 5:

  1)   zawiadomi naczelnika drugiego urzędu skarbowego o zaprzestaniu wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1, lub

  2)   nie zawiadomi naczelnika drugiego urzędu skarbowego o zaprzestaniu wykonywania usług, o których mowa w ust. 1, lecz nie składa deklaracji VAT, o której mowa w art. 133 ust. 1, przez kolejne trzy kwartały, lub

  3)   nie spełnia warunków niezbędnych do korzystania z procedur szczególnych określonych w niniejszym rozdziale, lub

  4)   stale narusza zasady korzystania z procedur szczególnych określonych w niniejszym rozdziale

- naczelnik drugiego urzędu skarbowego zawiadomi podmiot zagraniczny o wygaśnięciu identyfikacji tego podmiotu na potrzeby VAT na terytorium Wspólnoty.

8. Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw informatyzacji, może określić, w drodze rozporządzenia, inny niż wymieniony w ust. 4 sposób dokonywania zgłoszenia informującego o zamiarze skorzystania ze specjalnych procedur rozliczania VAT usług elektronicznych, uwzględniając:

  1)   konieczność zapewnienia identyfikacji dokonującego zgłoszenia;

  2)   stosowane techniki w zakresie przesyłania dokumentów w formie elektronicznej i kodowania danych w tych dokumentach.

 

Art. 133.  1. Podmioty zagraniczne zidentyfikowane zgodnie z art. 132 ust. 5 na potrzeby VAT są obowiązane drogą elektroniczną składać do Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, zwanego dalej "drugim urzędem skarbowym", deklaracje na potrzeby rozliczenia VAT, zwane dalej "deklaracjami VAT".

2. Deklaracje VAT składa się za okresy kwartalne, do 20. dnia po zakończeniu kwartału, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług elektronicznych.

3. Deklaracje VAT składa się w terminie określonym w ust. 2 również w przypadku, gdy w danym okresie rozliczeniowym nie powstał obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług elektronicznych.

4. Deklaracja VAT powinna zawierać:

  1)   numer identyfikacyjny, o którym mowa w art. 132 ust. 5;

  2)   dla każdego państwa członkowskiego konsumpcji:

a)  ogólną wartość usług elektronicznych pomniejszoną o VAT,

b)  całkowitą kwotę podatku należnego przypadającą na usługi elektroniczne,

c)  stawkę podatku;

  3)   dla wszystkich państw członkowskich konsumpcji - całkowitą kwotę podatku należnego.

5. Kwoty w deklaracji VAT wyrażane są w złotych polskich.

6. W przypadku gdy płatności z tytułu świadczenia usług elektronicznych odbywały się w innych walutach niż złoty polski, do przeliczeń stosuje się kurs wymiany obowiązujący ostatniego dnia danego okresu rozliczeniowego.

7. W przypadku, o którym mowa w ust. 6, przeliczenia dokonuje się według kursu wymiany publikowanego przez Europejski Bank Centralny na dany dzień lub - jeżeli nie zostanie opublikowany w tym dniu - według kursu opublikowanego następnego dnia.

8. Podmioty zagraniczne są obowiązane do wpłacania kwot VAT w złotych polskich w terminie, o którym mowa w ust. 2, na rachunek bankowy drugiego urzędu skarbowego.

 

Art. 134.  1. Podmioty zagraniczne zidentyfikowane zgodnie z art. 132 ust. 5 na potrzeby VAT są obowiązane prowadzić ewidencję w postaci elektronicznej zawierającą dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, kwoty VAT do zapłaty w państwie członkowskim konsumpcji, całkowitej kwoty VAT do zapłaty w państwie członkowskim identyfikacji oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji VAT.

2. Ewidencja, o której mowa w ust. 1, powinna być udostępniona przez podmiot zagraniczny drogą elektroniczną na każde żądanie państwa członkowskiego identyfikacji oraz państwa członkowskiego konsumpcji.

3. Ewidencję, o której mowa w ust. 1, należy przechowywać przez okres 10 lat od zakończenia roku, w którym dokonano świadczenia usług elektronicznych.

 

Rozdział 8

Wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronne - procedura uproszczona

 

Art. 135.  1. Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o:

  1)   VAT - rozumie się przez to podatek i podatek od wartości dodanej;

  2)   wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej - rozumie się przez to transakcję, w której są spełnione łącznie następujące warunki:

a)  trzech podatników VAT zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w trzech różnych państwach członkowskich uczestniczy w dostawie towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności, przy czym dostawa tego towaru jest dokonana między pierwszym i drugim oraz drugim i ostatnim w kolejności,

b)  przedmiot dostawy jest wysyłany lub transportowany przez pierwszego lub też transportowany przez drugiego w kolejności podatnika VAT lub na ich rzecz z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego;

  3)   wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów - rozumie się przez to nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawę, nabywcę towarów lub na ich rzecz;

  4)   procedurze uproszczonej - rozumie się przez to procedurę rozliczania VAT w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej, polegającą na tym, że ostatni w kolejności podatnik VAT rozlicza VAT z tytułu dokonania na jego rzecz dostawy towarów przez drugiego w kolejności podatnika VAT, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:

a)  dostawa na rzecz ostatniego w kolejności podatnika VAT była bezpośrednio poprzedzona wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów u drugiego w kolejności podatnika VAT,

b)  drugi w kolejności podatnik VAT dokonujący dostawy na rzecz ostatniego w kolejności podatnika VAT nie posiada siedziby lub miejsca zamieszkania w państwie członkowskim, w którym kończy się transport lub wysyłka,

c)  drugi w kolejności podatnik VAT stosuje wobec pierwszego i ostatniego w kolejności podatnika VAT ten sam numer identyfikacyjny na potrzeby VAT, który został mu przyznany przez państwo członkowskie inne niż to, w którym zaczyna się lub kończy transport lub wysyłka,

d)  ostatni w kolejności podatnik VAT stosuje numer identyfikacyjny na potrzeby VAT państwa członkowskiego, w którym kończy się transport lub wysyłka,

e)  ostatni w kolejności podatnik VAT został wskazany przez drugiego w kolejności podatnika VAT jako obowiązany do rozliczenia podatku VAT od dostawy towarów realizowanej w ramach procedury uproszczonej.

2. Procedura uproszczona ma zastosowanie również wtedy, gdy ostatni w kolejności podmiot jest osobą prawną, która nie jest podatnikiem podatku od wartości dodanej lub podatnikiem, o którym mowa w art. 15, a która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotych w państwie członkowskim, w którym znajduje się towar w momencie zakończenia transportu lub wysyłki; w przypadku procedury uproszczonej uznaje się, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów zostało opodatkowane u drugiego w kolejności podatnika VAT.

 

Art. 136.  1. W przypadku gdy w procedurze uproszczonej drugim w kolejności podatnikiem, o którym mowa w art. 135 ust. 1 pkt 4 lit. b i c, jest podatnik wymieniony w art. 15, uznaje się, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów zostało u niego opodatkowane, jeżeli wystawił on ostatniemu w kolejności podatnikowi VAT fakturę zawierającą, oprócz danych wymienionych w art. 106, następujące informacje:

  1)   adnotację "VAT: Faktura WE uproszczona na mocy art. 135-138 ustawy o ptu" lub "VAT: Faktura WE uproszczona na mocy artykułu 28c (E) szóstej dyrektywy";

  2)   stwierdzenie, że podatek z tytułu dokonanej dostawy zostanie rozliczony przez ostatniego w kolejności podatnika podatku od wartości dodanej;

  3)   numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, który jest stosowany przez niego wobec pierwszego i ostatniego w kolejności podatnika podatku od wartości dodanej;

  4)   numer identyfikacyjny stosowany na potrzeby podatku od wartości dodanej ostatniego w kolejności podatnika.

2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, gdy ostatnim w kolejności podmiotem jest osoba prawna, która nie jest podatnikiem podatku od wartości dodanej, a która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w państwie członkowskim, w którym znajduje się towar w momencie zakończenia wysyłki lub transportu.

 

Art. 137.  1. W przypadku gdy w procedurze uproszczonej ostatnim w kolejności podatnikiem VAT jest podatnik wymieniony w art. 15, drugi w kolejności podatnik podatku od wartości dodanej, określony w art. 135 ust. 1 pkt 4 lit. b i c, jest obowiązany do pisemnego zawiadomienia biura wymiany informacji o podatku VAT o zamiarze skorzystania z procedury uproszczonej.

2. Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, składa się przed dniem dokonania dostawy, do której mają mieć zastosowanie postanowienia niniejszego artykułu.

3. Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać następujące dane:

  1)   nazwę i adres podatnika podatku od wartości dodanej oraz jego numer identyfikacyjny na potrzeby podatku od wartości dodanej, który ma być zastosowany w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej;

  2)   nazwę i adres podatnika, o którym mowa w art. 15, ostatniego w kolejności w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej;

  3)   przewidywaną datę pierwszej dostawy, która ma być dokonana w ramach wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej.

4. Kopię zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, podatnik podatku od wartości dodanej jest obowiązany przesłać podatnikowi, o którym mowa w ust. 3 pkt 2.

5. W przypadku dalszych dostaw w ramach procedury uproszczonej dla tego samego podatnika, o którym mowa w ust. 3 pkt 2, nie składa się kolejnych zawiadomień, o których mowa w ust. 1.

6. Przepis art. 136 stosuje się odpowiednio, gdy drugim w kolejności podatnikiem jest podatnik podatku od wartości dodanej w przypadku, o którym mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7.

7. Przepis art. 136 ust. 1 stosuje się odpowiednio do podatnika podatku od wartości dodanej będącego drugim w kolejności podatnikiem, który posługuje się w procedurze uproszczonej numerem identyfikacyjnym wydanym mu na potrzeby tego podatku przez państwo członkowskie inne niż Rzeczpospolita Polska, z uwzględnieniem obowiązujących w tym innym państwie członkowskim przepisów w zakresie dokumentowania tej procedury.

 

Art. 138.  1. Podatnik wymieniony w art. 15, do którego ma zastosowanie procedura uproszczona, jest obowiązany, oprócz danych określonych w art. 109 ust. 3, podać w prowadzonej ewidencji następujące informacje:

  1)   w przypadku gdy jest drugim w kolejności podatnikiem - ustalone wynagrodzenie za dostawy w ramach procedury uproszczonej oraz nazwę i adres ostatniego w kolejności podatnika podatku od wartości dodanej (osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, obowiązanej do rozliczenia VAT z tytułu tej transakcji);

  2)   w przypadku gdy jest ostatnim w kolejności podatnikiem:

a)  obrót z tytułu dokonanej na jego rzecz dostawy w rozumieniu art. 135 ust. 1 pkt 4 lit. a oraz kwotę podatku przypadającą na tę dostawę, która stanowi u niego wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów,

b)  nazwę i adres drugiego w kolejności podatnika podatku od wartości dodanej.

2. Przepis ust. 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio do osób prawnych niebędących podatnikami, o których mowa w art. 15.

3. W przypadku drugiego w kolejności podatnika VAT, który wykorzystuje w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej numer identyfikacyjny na potrzeby podatku od wartości dodanej przyznany mu przez państwo członkowskie inne niż Rzeczpospolita Polska, nie powstaje obowiązek prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, gdy transport lub wysyłka kończy się na terytorium kraju.

4. Przepis ust. 3 stosuje się, jeżeli są spełnione wszystkie warunki, o których mowa w art. 136 i 137, do przeniesienia obowiązku rozliczenia podatku na ostatniego w kolejności podatnika VAT.

5. W przypadku gdy drugim w kolejności podatnikiem VAT w procedurze uproszczonej jest podatnik, o którym mowa w art. 15, jest on obowiązany wykazać dane o dokonanych transakcjach odpowiednio w deklaracji podatkowej oraz informacjach podsumowujących.

 

DZIAŁ XIII

Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe

 

Rozdział 1

Zmiany w przepisach obowiązujących

 

Art. 139.  W ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm. 5) ) wprowadza się następujące zmiany:

  1)   w art. 22g ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3.  Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.";

  2)   w art. 23 w ust. 1 w pkt 43 w lit. b tiret pierwsze otrzymuje brzmienie:

"-   importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług; kosztem uzyskania przychodów nie jest jednak podatek należny w części przekraczającej kwotę podatku od nabycia tych towarów i usług, która mogłaby stanowić podatek naliczony w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług,".

 

Art. 140.  W ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm. 6) ) wprowadza się następujące zmiany:

  1)   w art. 16 w ust. 1 w pkt 46 w lit. b tiret pierwsze otrzymuje brzmienie:

"-   importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług; kosztem uzyskania przychodów nie jest jednak podatek należny w części przekraczającej kwotę podatku od nabycia tych towarów i usług, która mogłaby stanowić podatek naliczony w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług,";

  2)   w art. 16g ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3.  Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.".

 

Art. 141.  W ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515, z późn. zm. 7) ) w art. 72 wprowadza się następujące zmiany:

  1)   w ust. 1 dodaje się pkt 8 w brzmieniu:

"8)  zaświadczenia wydanego przez właściwy organ potwierdzający:

a)   uiszczenie podatku od towarów i usług od pojazdów sprowadzanych z państw członkowskich Unii Europejskiej lub

b)   brak obowiązku, o którym mowa w lit. a

- jeżeli sprowadzany pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy, z zastrzeżeniem ust. 1a.";

  2)   dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a.  W przypadku gdy sprowadzany pojazd, który nie był zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub nie podlegał obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego, jest przedmiotem dostawy dokonanej przez podatnika podatku od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed dokonaniem pierwszej rejestracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a, może być zastąpione fakturą z wyszczególnioną kwotą podatku od towarów i usług potwierdzającą dokonanie tej dostawy przez tego podatnika, pod warunkiem że odsprzedaż pojazdów stanowi przedmiot działalności tego podatnika.".

 

Art. 142.  W ustawie z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178, z późn. zm. 8) ) w art. 88 w ust. 2 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1)  w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535),".

 

Art. 143.  W ustawie z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959, z późn. zm. 9) ) w art. 2 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4)  czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego,".

 

Art. 144.  W ustawie z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960, z późn. zm. 10) ) wprowadza się następujące zmiany:

  1)   w art. 2 w ust. 1 dodaje się pkt 10 w brzmieniu:

"10)  wnioski składane na podstawie przepisów o podatku od towarów i usług o potwierdzenie zidentyfikowania określonego podmiotu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w danym państwie członkowskim Unii Europejskiej.";

  2)   w załączniku do ustawy w części II Czynności urzędowe:

a)  w kolumnie 2 Przedmiot opłaty skarbowej w ust. 12 skreśla się wyrazy "podatku od towarów i usług oraz",

b)  po ust. 12 dodaje ust. 12a w brzmieniu:

Część

Przedmiot opłaty skarbowej

Stawka

Zwolnienia

 

"12a. Od potwierdzenia zarejestrowania

     podatnika podatku od towarów i

     usług jako podatnika VAT czynnego

     lub podatnika VAT zwolnionego

152 zł"

 

3)   w załączniku do ustawy w części III Zaświadczenia po ust. 10 dodaje ust. 10a w brzmieniu:

Część

Przedmiot opłaty skarbowej

Stawka

Zwolnienia

 

"10a. Opłata skarbowa od zaświadczenia

     potwierdzającego brak obowiązku

     uiszczenia podatku od towarów i

     usług z tytułu przywozu nabywanych

     z terytorium państwa członkowskiego

     Unii Europejskiej innego niż

     terytorium Rzeczypospolitej

     Polskiej pojazdów, które mają być

     dopuszczone do ruchu na terytorium

     Rzeczypospolitej Polskiej

150 zł"

 

 

Art. 145.  W ustawie z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (Dz. U. Nr 130, poz. 1112 oraz z 2003 r. Nr 210, poz. 2036) w art. 37 w ust. 3 dodaje się pkt 5 w brzmieniu:

"5)  zaświadczenie wydane przez właściwy organ potwierdzające:

a)   uiszczenie podatku od towarów i usług od statków powietrznych sprowadzanych z państw członkowskich Unii Europejskiej lub

b)   brak obowiązku, o którym mowa w lit. a)

- jeżeli sprowadzany statek powietrzny jest rejestrowany po raz pierwszy.".

 

Rozdział 2

Przepisy przejściowe i końcowe

 

Art. 146.  1. W okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do:

  1)   dnia 30 kwietnia 2008 r. stosuje się stawkę w wysokości 3 % w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5, których przedmiotem są towary i usługi wymienione w załączniku nr 6 do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów;

  2)   dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do:

a)  robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,

b)  obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych,

c)  usług gastronomicznych, z wyłączeniem:

-  sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 % oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 %,

-   (116) sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22 %;

  3)   dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku 0 % stosuje się do:

a)  dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:

-  książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,

-  czasopism specjalistycznych,

b)  importu:

-  drukowanych książek i broszur (ex PCN 4901), (ex CN 4901), oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,

-  czasopism specjalistycznych,

c)  przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego.

2. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

3. Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się:

  1)   sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

  2)   urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,

  3)   urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

4. Przez czasopisma specjalistyczne, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. a tiret drugie i pkt 3 lit. b tiret drugie, należy rozumieć wydawnictwa periodyczne oznaczone symbolem ISSN, objęte kodem PKWiU 22.13, PCN 4902 i CN 4902, o tematyce szeroko pojętych zagadnień odnoszących się do działalności kulturalnej i twórczej, edukacyjnej, naukowej i popularnonaukowej, społecznej, zawodowej i metodycznej, regionalnej i lokalnej, a także przeznaczone dla niewidomych i niedowidzących, publikowane nie częściej niż raz w tygodniu w postaci odrębnych zeszytów (numerów) objętych wspólnym tytułem, których zakończenia nie przewiduje się, ukazujące się na ogół w regularnych odstępach czasu w nakładzie nie wyższym niż 15.000 egzemplarzy, z wyjątkiem:

  1)   periodyków o treści ogólnej, stanowiących podstawowe źródło informacji bieżącej o aktualnych wydarzeniach krajowych i zagranicznych, przeznaczonych dla szerokiego kręgu czytelników;

  2)   publikacji zawierających treści pornograficzne, publikacji zawierających treści nawołujące do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość lub znieważające z tych powodów grupę ludności lub poszczególne osoby oraz publikacji propagujących ustroje totalitarne;

  3)   wydawnictw, w których co najmniej 33 % powierzchni jest przeznaczone nieodpłatnie lub odpłatnie na ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe, w szczególności czasopism informacyjno-reklamowych, reklamowych, folderów i katalogów reklamowych;

  4)   wydawnictw, które zawierają głównie kompletną powieść, opowiadanie lub inne dzieło w formie tekstu ilustrowanego lub nie, albo w formie rysunków opatrzonych opisem lub nie;

  5)   publikacji, w których więcej niż 20 % powierzchni jest przeznaczone na krzyżówki, kryptogramy, zagadki oraz inne gry słowne lub rysunkowe;

  6)   publikacji zawierających informacje popularne, w szczególności porady, informacje o znanych i sławnych postaciach z życia publicznego;

  7)   czasopism, na których nie zostanie uwidoczniona wysokość nakładu.

 

Art. 147.  1. W okresie do dnia 31 grudnia 2005 r. zwalnia się od podatku usługi udzielania licencji i sublicencji, inne niż wymienione w art. 4 pkt 2 lit. c i lit. e ustawy, o której mowa w art. 175, udzielone na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, bez uwzględniania zmian tych umów dokonanych po tym dniu.

2. Przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że umowy zostały zarejestrowane w urzędzie skarbowym przed dniem 14 maja 2004 r.

 

Art. 148.  Dla obliczenia kwoty sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 7 ust. 4-6, za rok 2003 oraz za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 kwietnia 2004 r. przyjmuje się wartość sprzedaży towarów opodatkowanych w rozumieniu art. 4 pkt 8 ustawy wymienionej w art. 175.

 

Art. 149.  1. Warunek wywozu towarów, o którym mowa w art. 6 ust. 8a pkt 1 ustawy wymienionej w art. 175, po dniu 30 kwietnia 2004 r. uznaje się za spełniony, jeżeli nie później niż z upływem 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczki nastąpił:

  1)   wywóz towaru w wykonaniu czynności określonych w art. 2 ust. 1 i 3 ustawy wymienionej w art. 175 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, a podatnik posiada dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

  2)   eksport towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8.

2. W przypadku, o którym mowa w art. 18 ust. 4-7 ustawy wymienionej w art. 175, otrzymanie dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium kraju po dniu 30 kwietnia 2004 r. upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego od dokonanej sprzedaży, w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik dokument ten otrzymał.

 

Art. 150.  W przypadku, o którym mowa w art. 21d ustawy wymienionej w art. 175, otrzymanie po dniu 30 kwietnia 2004 r. dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium kraju upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego od tej sprzedaży, nie później jednak niż przed upływem 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dokonano sprzedaży w rozumieniu art. 4 pkt 8 ustawy wymienionej w art. 175.

 

Art. 151.  1. Kwoty, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 oraz w art. 24 ust. 2, dla roku 2004 ustalone w proporcji do okresu maj - grudzień 2004 r. wynoszą odpowiednio 30.500 zł i 107.000 zł.

2. Kwoty ustalone zgodnie z ust. 1 przyjmuje się dla roku 2005 jako kwoty, o których mowa w art. 10 ust. 2 i art. 24 ust. 3.

 

Art. 152.  1. Podatnicy, o których mowa w art. 15 ust. 1, nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub miejsca zamieszkania na terytorium kraju, zarejestrowani zgodnie z art. 9 ustawy wymienionej w art. 175, mają obowiązek ustanowienia przedstawiciela podatkowego, o którym mowa w art. 15 ust. 7-10, oraz przekazania naczelnikowi urzędu skarbowego danych identyfikacyjnych ustanowionego przedstawiciela, w terminie do dnia 30 września 2004 r.

2. W przypadku gdy nie zostanie ustanowiony przedstawiciel podatkowy w terminie, o którym mowa w ust. 1, naczelnik urzędu skarbowego wykreśla z urzędu podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

 

Art. 153.  1. Do podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 29 ust. 6 i 7, nie wlicza się wartości wkładów i opłat, o których mowa w tym przepisie, oraz części tych wkładów i opłat, wniesionych przed dniem 1 maja 2004 r.

2. Przepisów ustawy nie stosuje się w przypadkach, o których mowa w art. 29 ust. 8, jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r.

 

Art. 154.  1. Przepisu art. 86 ust. 7 nie stosuje się do samochodów będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującymi przed dniem 1 maja 2004 r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy.

2. Przepis ust. 1 ma zastosowanie:

  1)   w odniesieniu do umowy zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy, bez uwzględniania zmian tej umowy po wejściu w życie ustawy, oraz

  2)   pod warunkiem że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 14 maja 2004 r.

 

Art. 155.  W przypadkach nieuregulowanych w odrębnych przepisach, do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług oraz zwróconej różnicy podatku od towarów i usług.

 

Art. 156.  Informacje i zawiadomienia zgłoszone do organu podatkowego na podstawie ustawy wymienionej w art. 175 zachowują swoją ważność.

 

Art. 157.  1. Podatnicy zarejestrowani na ostatni dzień przed dniem, o którym mowa w art. 176 pkt 2, na podstawie art. 9 ustawy wymienionej w art. 175, z wyłączeniem podatników wymienionych w art. 5 ust. 2 ustawy wymienionej w art. 175, będą uważani za podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT, z tym że podatnicy, którzy w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy wymienionej w art. 175, zgłosili, że będą składać deklaracje podatkowe dla podatku od towarów i usług, zostaną uznani za podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni, a pozostali - za podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni, bez konieczności potwierdzania tego faktu przez naczelnika urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się:

  1)   w przypadku gdy podatnik wymieniony w ust. 1, który zgłosił, że będzie składał deklaracje podatkowe, nie składał takiej deklaracji za 6 kolejnych miesięcy lub za 2 kolejne kwartały - poprzedzające ostatni miesiąc przed wejściem w życie ustawy;

  2)   w stosunku do zakładów (oddziałów) osoby prawnej, będących odrębnymi podatnikami w rozumieniu art. 5 ust. 2 ustawy wymienionej w art. 175.

 

Art. 158.  W okresie od dnia, o którym mowa w art. 176 pkt 2, do dnia 30 kwietnia 2004 r. przepisy art. 96-98 stosuje się odpowiednio do podatników w rozumieniu ustawy , o której mowa w art. 175.

 

Art. 159.  W okresie od dnia ogłoszenia ustawy do dnia 30 kwietnia 2004 r. terminy, o których mowa w art. 23 ust. 6, art. 24 ust. 5 i art. 114 ust. 1, dla dokonania czynności tam wymienionych skraca się do 7 dni.

 

Art. 160.  1. Zakłady (oddziały) osoby prawnej, o których mowa w art. 157 ust. 2 pkt 2, które zgodnie z ustawą wymienioną w art. 175 wybrały metodę kasową rozliczeń lub wybrały rozliczenia za okresy kwartalne, tracą prawo do rozliczania się tą metodą oraz do rozliczania się za okresy kwartalne, począwszy od rozliczenia za kwiecień 2004 r.

2. Rozliczenia za kwiecień 2004 r. zakłady (oddziały), o których mowa w art. 157 ust. 2 pkt 2, dokonują w urzędzie skarbowym kierowanym przez naczelnika właściwego dla danego zakładu.

3. Osoba prawna, której zakłady (oddziały) rozliczały się jako odrębni podatnicy, wstępuje z dniem 1 maja 2004 r. we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki swojego zakładu (oddziału), który przestał być wyodrębnionym podatnikiem - w zakresie, w jakim dotyczą podatku od towarów i usług.

 

Art. 161.  W przypadku podatników rozliczających się za okresy kwartalne, zgodnie z art. 10 ustawy, o której mowa w art. 175, oraz z art. 99:

  1)   pierwszy okres rozliczeniowy w 2004 r. obejmuje okres od stycznia do kwietnia 2004 r.;

  2)   drugi okres rozliczeniowy w 2004 r. obejmuje okres od maja do czerwca 2004 r.

 

Art. 162.  1. W deklaracji podatkowej składanej za maj 2004 r. lub za drugi kwartał 2004 r. uwzględnia się kwotę podatku naliczonego nierozliczoną w poprzednich okresach w związku z art. 19 ust. 4 ustawy wymienionej w art. 175.

2. Do nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy wymienionej w art. 175, wynikającej z ostatniej deklaracji podatkowej złożonej za okres przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się art. 87.

3. Podatnik, który w kwietniu 2004 r.:

  1)   otrzymał fakturę lub dokument celny albo

  2)   dokonał wpisu do rejestru - w przypadku stosowania przez podatnika w imporcie towarów procedury uproszczonej

- i miał prawo, zgodnie z ustawą wymienioną w art. 175, do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za maj 2004 r. oraz nie obniżył kwoty podatku należnego w rozliczeniu za kwiecień 2004 r., może tego dokonać w rozliczeniu za maj 2004 r.

4. W przypadku gdy w ostatnim okresie rozliczeniowym występującym przed dniem 1 maja 2004 r. u podatnika powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu usług i podatnik miał prawo, zgodnie z ustawą wymienioną w art. 175, do obniżenia kwoty podatku należnego w następnym okresie rozliczeniowym, oraz nie dokonał wcześniej obniżenia kwoty podatku należnego, może tego dokonać w rozliczeniu za pierwszy okres rozliczeniowy następujący po dniu 30 kwietnia 2004 r.

 

Art. 163.  1. Jeżeli w 2003 r. podatnik osiągnął obrót przekraczający kwotę 30.000 zł z tytułu wykonywania czynności, które zgodnie z przepisami ustawy podlegałyby opodatkowaniu lub nie podlegałyby opodatkowaniu, przy obliczaniu kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu zgodnie z art. 90 w okresach rozliczeniowych od maja do grudnia 2004 r. przyjmuje się proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 3-8, wyliczoną na podstawie obrotów osiągniętych w 2003 r. z wykonywania tych czynności, uwzględniając zakres prawa do obniżenia kwoty podatku należnego, jaki wynika z ustawy. W przypadku gdy podatnik uzna jednak, że w odniesieniu do niego kwota osiągniętego w 2003 r. obrotu byłaby niereprezentatywna, stosuje się art. 90 ust. 9.

2. Korekta kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91, za rok 2004 dotyczy okresu od dnia 1 maja do końca roku podatkowego. Do obliczenia proporcji przyjmuje się obroty osiągnięte w tym okresie. Obliczoną za ten okres proporcję stosuje się przy wyliczeniu kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu zgodnie z art. 90 w trakcie 2005 r. W stosunku do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych przed dniem 1 maja 2004 r. stosuje się przepisy art. 20 ust. 5 ustawy, o której mowa w art. 175.

 

Art. 164.  W stosunku do bonów paliwowych wydanych przez banki spółdzielcze przed dniem 1 maja 2004 r. stosuje się przepisy art. 40a, 40g, 40h i 40i ustawy, o której mowa w art. 175, nie dłużej jednak niż do dnia 30 września 2004 r.

 

Art. 165.  Do czasu wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 111 ust. 7 i 9 zachowują moc przepisy dotychczasowe wydane na podstawie art. 29 ust. 3 i 4 ustawy wymienionej w art. 175.

 

Art. 166.  Do zwrotu podatku w odniesieniu do nabytych towarów i usług lub do importu towarów przez podmioty, o których mowa w art. 89 ust. 1 pkt 3, dokonanych w roku 2003 lub w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 30 kwietnia 2004 r. stosuje się przepisy wydane na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy wymienionej w art. 175.

 

Art. 167.  Minimalna kwota łącznej wartości zakupów wraz z podatkiem, o której mowa w art. 21e ust. 2 pkt 2 ustawy wymienionej w art. 175, wynikająca z dokumentów wydanych na podstawie art. 21c ust. 2 ustawy wymienionej w art. 175, ma zastosowanie w okresie, w którym zgodnie z przepisami tej ustawy dokumenty te stanowiły podstawę do zwrotu podatku podróżnym.

 

Art. 168.  1. W 2004 r. kwotę, o której mowa w art. 113 ust. 1, przyjmuje się w wysokości określonej przepisem wykonawczym wydanym na podstawie art. 14 ust. 11 pkt 1 ustawy wymienionej w art. 175.

2. Do podatników, którzy utracili prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnowali z tego zwolnienia, zgodnie z art. 14 ustawy wymienionej w art. 175, przed dniem 1 maja 2004 r., stosuje się odpowiednio przepisy art. 113 ust. 11.

3. Do obliczenia wartości sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 113, za rok 2003 oraz za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 kwietnia 2004 r. przyjmuje się wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy wymienionej w art. 175.

 

Art. 169.  Zaświadczenie, o którym mowa w art. 21b ust. 7 pkt 6 ustawy wymienionej w art. 175, wydane przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych przed dniem 1 maja 2004 r., jest ważne do czasu wydania nowego zaświadczenia lub do dnia, w którym upłynie termin jego ważności.

 

Art. 170.  1. Ilekroć w niniejszym artykule jest mowa o:

  1)   terytorium Wspólnoty przed rozszerzeniem - rozumie się przez to terytorium Wspólnoty przed dniem 1 maja 2004 r.;

  2)   terytorium nowych państw członkowskich - rozumie się przez to terytorium państw przystępujących do Wspólnoty Europejskiej na podstawie Traktatu o Przystąpieniu podpisanego w dniu 16 kwietnia 2003 r., z wyjątkiem terytorium kraju.

2. W przypadku gdy towary zostały przywiezione z terytorium Wspólnoty przed rozszerzeniem lub z terytorium nowych państw członkowskich na terytorium kraju przed dniem 1 maja 2004 r. i w dniu 1 maja 2004 r. pozostają w dalszym ciągu na terytorium kraju objęte następującym przeznaczeniem celnym:

  1)   procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń,

  2)   procedurą odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych,

  3)   procedurą składu celnego,

  4)   procedurą tranzytu, w tym także składowaniem czasowym przed nadaniem przeznaczenia celnego,

  5)   wolny obszar celny/skład wolnocłowy

- przepisy o podatku od towarów i usług obowiązujące w chwili nadania tym towarom tego przeznaczenia celnego stosuje się nadal do momentu zakończenia tego przeznaczenia.

3. Jeżeli dostawa towarów ma miejsce po dniu 30 kwietnia 2004 r. przed nadaniem innego przeznaczenia celnego towarom, o których mowa w ust. 2, do czynności tej stosuje się przepisy niniejszej ustawy.

4. Za import towarów, o których mowa w ust. 2, uważa się:

  1)   zakończenie na terytorium kraju przeznaczenia celnego zgodnie z przepisami prawa celnego, z zastrzeżeniem ust. 5, lub

  2)   wprowadzenie na terytorium kraju towarów do wolnego obrotu bez dokonania formalności celnych.

5. Jeżeli towarom, o których mowa w ust. 2, nadano po dniu 1 maja 2004 r. przeznaczenie celne, które nie powoduje powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu towarów, za import towarów uważa się zakończenie na terytorium kraju tego przeznaczenia celnego. Przepisy ust. 3 i ust. 4 pkt 2 stosuje się odpowiednio.

6. Za import towarów uważa się również wykorzystanie (wprowadzenie do wolnego obrotu) po dniu 30 kwietnia 2004 r., na terytorium kraju, przez podatnika lub każdy inny podmiot niebędący podatnikiem, towarów dostarczonych im przed dniem 1 maja 2004 r. na terytorium Wspólnoty przed rozszerzeniem lub terytorium nowych państw członkowskich, jeżeli:

  1)   przed dniem 1 maja 2004 r. do dostawy tych towarów na terytorium Wspólnoty przed rozszerzeniem lub na terytorium nowych państw członkowskich miały lub mogły mieć zastosowanie odpowiednio przepisy art. 18 ust. 3 i 4 ustawy, o której mowa w art. 175, oraz

  2)   przed dniem 1 maja 2004 r. nie został dokonany import tych towarów w rozumieniu ustawy, o której mowa w art. 175.

7. W przypadku gdy w imporcie towarów, o którym mowa w ust. 4-6, nie można określić momentu powstania obowiązku podatkowego na zasadach ogólnych, obowiązek podatkowy:

  1)   powstaje w momencie zakończenia na terytorium kraju przeznaczenia celnego zgodnie z przepisami prawa celnego lub wprowadzenia na terytorium kraju towarów do wolnego obrotu bez dokonania formalności celnych - w przypadku, o którym mowa w ust. 4 i 5;

  2)   powstaje w momencie wykorzystania (wprowadzenia do wolnego obrotu) towarów na terytorium kraju - w przypadku, o którym mowa w ust. 6.

8. W przypadku importu towarów, o którym mowa w ust. 4-6, nie powstaje obowiązek podatkowy, jeżeli:

  1)   towary zostały wysłane lub transportowane poza terytorium Wspólnoty; lub

  2)   przedmiotem importu towarów, o których mowa w ust. 2 pkt 2, są towary inne niż środki transportu, a importowane towary zostały powrotnie wysłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego, z którego zostały wywiezione na warunkach wymienionych w ust. 6 pkt 1, do podmiotu, do którego miały lub mogły mieć zastosowanie odpowiednio przepisy art. 18 ust. 3 i 4 ustawy, o której mowa w art. 175; lub

  3)   przedmiotem importu towarów, o których mowa w ust. 2 pkt 2, są środki transportu, uprzednio nabyte lub zaimportowane na terytorium Wspólnoty przed rozszerzeniem lub terytorium nowych państw członkowskich przed dniem 1 maja 2004 r., zgodnie z ogólnymi warunkami opodatkowania obowiązującymi na tym terytorium, które z tytułu wywozu nie zostały objęte stawką 0 % lub zwolnieniem, lub zwrotem podatku od wartości dodanej lub innego podatku o podobnym charakterze. Zdanie pierwsze stosuje się, jeżeli pierwsze użycie środka transportu miało miejsce przed dniem 1 maja 1996 r.

 

Art. 171.  1. W przypadku umowy komisu, gdy komitent wydał towar komisantowi przed dniem 1 maja 2004 r. i nie powstał obowiązek podatkowy przed tym dniem, u komisanta i komitenta obowiązek ten oraz podstawę opodatkowania określa się do tych transakcji według zasad określonych w ustawie wymienionej w art. 175.

2. W przypadku umowy komisu, gdy komisant nabył towar lub dokonał importu towaru przed dniem 1 maja 2004 r. i wydaje ten towar komitentowi po dniu 30 kwietnia 2004 r., ma prawo do rozliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia tego towaru zgodnie z przepisami ustawy za miesiąc maj, jeżeli podatek ten nie został rozliczony przed dniem 1 maja 2004 r. przez komitenta.

 

Art. 172.  Jeżeli wydanie towaru na podstawie umowy, o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2, nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r., a czynności wykonywane na podstawie tej umowy były na podstawie ustawy wymienionej w art. 175 traktowane jako usługa, czynności te traktuje się jako usługę do czasu ich zakończenia.

 

Art. 173.  W przypadkach, o których mowa w art. 120, jeżeli podatnicy chcą dokonać wyboru stosowania procedury polegającej na opodatkowaniu marży i objąć tą procedurą dokonywanie dostawy w maju 2004 r., mogą dokonać zawiadomienia, o którym mowa w art. 120 ust. 13, przed dniem 1 maja 2004 r.

 

Art. 174.   (117) W przypadkach, o których mowa w art. 120, procedura polegająca na opodatkowaniu marży ma zastosowanie do dostaw towarów nabytych lub uprzednio importowanych przez podatników, o których mowa w art. 120 ust. 4 i 5, po dniu 30 kwietnia 2004 r.

 

Art. 175.  Z dniem 1 maja 2004 r. traci moc ustawa z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm. 11) ), z wyłączeniem art. 9, który traci moc z dniem, o którym mowa w art. 176 pkt 2.

 

Art. 176.  Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z tym że:

  1)   art. 23 ust. 5, 6 i 17, art. 24 ust. 4 i 5, art. 114 ust. 1 i art. 159 stosuje się od dnia ogłoszenia ustawy;

  2)   art. 96-98, art. 157 i art. 158 stosuje się po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia ustawy;

  3)   art. 1-14, art. 15 ust. 1-6, art. 16-22, art. 23 ust. 1-4 i ust. 7-16, art. 24 ust. 1-3 i ust. 6-12, art. 25-40, art. 41 ust. 1-11 i 13-16, art. 42-95, art. 99-113, art. 114 ust. 2-5, art. 115-146, art. 148-151, art. 153, art. 156 i art. 162-171 stosuje się od dnia 1 maja 2004 r.;

  4)   art. 41 ust. 12 stosuje się od dnia 1 stycznia 2008 r.

________

1)    Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1997 r. Nr 160, poz. 1083, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 11, poz. 95 i Nr 92, poz. 1062, z 2000 r. Nr 94, poz. 1037, Nr 116, poz. 1216, Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1315, z 2001 r. Nr 16, poz. 166, Nr 39, poz. 459, Nr 42, poz. 475, Nr 110, poz. 1189, Nr 125, poz. 1368 i Nr 130, poz. 1452, z 2002 r. Nr 89, poz. 804, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 169, poz. 1387, z 2003 r. Nr 130, poz. 1188, Nr 137, poz. 1302, Nr 170, poz. 1660 i Nr 228, poz. 2255 i 2256 oraz z 2004 r. Nr 29, poz. 257.

2)    Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 86, poz. 958 i Nr 114, poz. 1193, z 2001 r. Nr 49, poz. 509, Nr 67, poz. 679, Nr 102, poz. 1115 i Nr 147, poz. 1643, z 2002 r. Nr 1, poz. 2, Nr 115, poz. 995 i Nr 130, poz. 1112 oraz z 2003 r. Nr 86, poz. 789, Nr 128, poz. 1176 i Nr 217, poz. 2125.

3)    Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 22, poz. 270, Nr 60, poz. 703, Nr 70, poz. 816, Nr 104, poz. 1104, Nr 117, poz. 1228 i Nr 122, poz. 1324, z 2001 r. Nr 4, poz. 27, Nr 8, poz. 64, Nr 52, poz. 539, Nr 73, poz. 764, Nr 74, poz. 784, Nr 88, poz. 961, Nr 89, poz. 968, Nr 102, poz. 1117, Nr 106, poz. 1150, Nr 110, poz. 1190, Nr 125, poz. 1363 i 1370 i Nr 134, poz. 1509, z 2002 r. Nr 19, poz. 199, Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676, Nr 78, poz. 715, Nr 89, poz. 804, Nr 135, poz. 1146, Nr 141, poz. 1182, Nr 169, poz. 1384, Nr 181, poz. 1515, Nr 200, poz. 1679 i Nr 240, poz. 2058, z 2003 r. Nr 7, poz. 79, Nr 45, poz. 391, Nr 65, poz. 595, Nr 84, poz. 774, Nr 90, poz. 844, Nr 96, poz. 874, Nr 122, poz. 1143, Nr 135, poz. 1268, Nr 137, poz. 1302, Nr 166, poz. 1608, Nr 202, poz. 1956, Nr 222, poz. 2201, Nr 223, poz. 2217 i Nr 228, poz. 2255 oraz z 2004 r. Nr 29, poz. 257.

4)    Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 113, poz. 984, Nr 127, poz. 1090, Nr 141, poz. 1178, Nr 153, poz. 1271, Nr 169, poz. 1387, Nr 199, poz. 1672, Nr 200, poz. 1679 i Nr 216, poz. 1824 oraz z 2003 r. Nr 80, poz. 718, Nr 135, poz. 1268, Nr 137, poz. 1302, Nr 193, poz. 1884, Nr 217, poz. 2124 i Nr 228, poz. 2255.

5)    Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 22, poz. 270, Nr 60, poz. 703, Nr 70, poz. 816, Nr 104, poz. 1104, Nr 117, poz. 1228 i Nr 122, poz. 1324, z 2001 r. Nr 4, poz. 27, Nr 8, poz. 64, Nr 52, poz. 539, Nr 73, poz. 764, Nr 74, poz. 784, Nr 88, poz. 961, Nr 89, poz. 968, Nr 102, poz. 1117, Nr 106, poz. 1150, Nr 110, poz. 1190, Nr 125, poz. 1363 i 1370 i Nr 134, poz. 1509, z 2002 r. Nr 19, poz. 199, Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676, Nr 78, poz. 715, Nr 89, poz. 804, Nr 135, poz. 1146, Nr 141, poz. 1182, Nr 169, poz. 1384, Nr 181, poz. 1515, Nr 200, poz. 1679 i Nr 240, poz. 2058, z 2003 r. Nr 7, poz. 79, Nr 45, poz. 391, Nr 65, poz. 595, Nr 84, poz. 774, Nr 90, poz. 844, Nr 96, poz. 874, Nr 122, poz. 1143, Nr 135, poz. 1268, Nr 137, poz. 1302, Nr 166, poz. 1608, Nr 202, poz. 1956, Nr 222, poz. 2201, Nr 223, poz. 2217 i Nr 228, poz. 2255 oraz z 2004 r. Nr 29, poz. 257.

6)    Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 60, poz. 700 i 703, Nr 86, poz. 958, Nr 103, poz. 1100, Nr 117, poz. 1228 i Nr 122, poz. 1315 i 1324, z 2001 r. Nr 106, poz. 1150, Nr 110, poz. 1190 i Nr 125, poz. 1363, z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676, Nr 93, poz. 820, Nr 141, poz. 1179, Nr 169, poz. 1384, Nr 199, poz. 1672, Nr 200, poz. 1684 i Nr 230, poz. 1922, z 2003 r. Nr 45, poz. 391, Nr 96, poz. 874, Nr 137, poz. 1302, Nr 180, poz. 1759, Nr 202, poz. 1957, Nr 217, poz. 2124 i Nr 223, poz. 2218 oraz z 2004 r. Nr 6, poz. 39 i Nr 29, poz. 257.

7)    Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 124, poz. 1152, Nr 130, poz. 1190, Nr 137, poz. 1302, Nr 149, poz. 1451 i 1452, Nr 162, poz. 1568, Nr 200, poz. 1953 i Nr 210, poz. 2036 oraz z 2004 r. Nr 29, poz. 257.

8)    Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 86, poz. 958 i Nr 114, poz. 1193, z 2001 r. Nr 49, poz. 509, Nr 67, poz. 679, Nr 102, poz. 1115 i Nr 147, poz. 1643, z 2002 r. Nr 1, poz. 2, Nr 115, poz. 995 i Nr 130, poz. 1112 oraz z 2003 r. Nr 86, poz. 789, Nr 128, poz. 1176 i Nr 217, poz. 2125.

9)    Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 103, poz. 1099, z 2001 r. Nr 100, poz. 1085, z 2002 r. Nr 121, poz. 1031 i Nr 199, poz. 1672, z 2003 r. Nr 80, poz. 721, Nr 96, poz. 874, Nr 137, poz. 1302 i Nr 210, poz. 2037 oraz z 2004 r. Nr 6, poz. 42 i Nr 42, poz. 386.

10)   Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 5, poz. 43, Nr 60, poz. 610, Nr 76, poz. 811, Nr 87, poz. 954, Nr 100, poz. 1085 i Nr 129, poz. 1441, z 2002 r. Nr 71, poz. 655, Nr 135, poz. 1143, Nr 141, poz. 1178 i 1180 i Nr 216, poz. 1824, z 2003 r. Nr 7, poz. 78, Nr 96, poz. 874, Nr 124, poz. 1154, Nr 128, poz. 1176, Nr 170, poz. 1651 i Nr 190, poz. 1864 oraz z 2004 r. Nr 49, poz. 466.

11)   Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1993 r. Nr 28, poz. 127 i Nr 129, poz. 599, z 1994 r. Nr 132, poz. 670, z 1995 r. Nr 44, poz. 231 i Nr 142, poz. 702 i 703, z 1996 r. Nr 137, poz. 640, z 1997 r. Nr 111, poz. 722, Nr 123, poz. 776 i 780, Nr 137, poz. 926, Nr 141, poz. 943 i Nr 162, poz. 1104, z 1998 r. Nr 139, poz. 905 i Nr 161, poz. 1076, z 1999 r. Nr 50, poz. 499, Nr 57, poz. 596 i Nr 95, poz. 1100, z 2000 r. Nr 68, poz. 805 i Nr 105, poz. 1107, z 2001 r. Nr 12, poz. 92, Nr 39, poz. 459, Nr 56, poz. 580, Nr 63, poz. 639, Nr 80, poz. 858, Nr 90, poz. 995, Nr 106, poz. 1150 i Nr 122, poz. 1324, z 2002 r. Nr 19, poz. 185, Nr 41, poz. 365, Nr 86, poz. 794, Nr 153, poz. 1272, Nr 169, poz. 1387 i Nr 213, poz. 1800 i 1803 oraz z 2003 r. Nr 7, poz. 79, Nr 84, poz. 774, Nr 96, poz. 874, Nr 130, poz. 1188, Nr 137, poz. 1302, Nr 199, poz. 1934 i Nr 229, poz. 2271.

 

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WYKAZ TOWARÓW ZALICZANYCH DO NOWYCH ŚRODKÓW TRANSPORTU

Poz.

Symbol PKWiU

Nazwa towaru (grupy towarów)

1

2

3

1

34.10.2

Samochody osobowe

2

34.10.3

Pojazdy mechaniczne przeznaczone do przewozu dziesięciu lub więcej osób

3

34.10.4

Pojazdy mechaniczne przeznaczone do przewozu towarów - z wyłączeniem podwozi wyposażonych w silniki, dla pojazdów mechanicznych (PKWiU 34.10.45)

4

34.10.5

Pojazdy mechaniczne przeznaczone do celów specjalnych - z wyłączeniem samochodów ciężarowych z dźwigiem (PKWiU 34.10.52), wież wiertniczych, samojezdnych (PKWiU 34.10.54-10.00)

5

35.11.2

Statki i podobne jednostki pływające przeznaczone do przewozów osób i towarów

6

35.11.3

Statki rybackie i pozostałe statki specjalne

7

35.12.11

Łodzie żaglowe wycieczkowe lub sportowe - z wyłączeniem żaglowców, wypoczynkowych i sportowych, niepełnomorskich, o masie większej niż 100 kg, o długości mniejszej lub równiej 7,5 m (PKWiU 35.12.11-55)

8

35.12.13

Jednostki pływające wycieczkowe lub sportowe pozostałe; łodzie wiosłowe i kajaki - z wyłączeniem motorówek wypoczynkowych lub sportowych, innych niż te z silnikiem przyczepnym, niepełnomorskie, o długości mniejszej lub równej 7,5 m (PKWiU 35.12.13-55), pozostałych łodzi, również tych z silnikiem przyczepnym, o masie większej niż 100 kg, o długości mniejszej lub równej 7,5 m (PKWiU 35.12.13-95)

9

35.20.1

Lokomotywy szynowe i tendry - z wyłączeniem tendrów

10

35.20.2

Wagony osobowe, towarowe i specjalne (z wyjątkiem wagonów warsztatowych i podobnych) kolejowe lub tramwajowe, z własnym napędem

11

35.30.21

Szybowce i lotnie - z wyłączeniem lotni (PKWiU 35.30.21-00.20)

12

35.30.22-00.20

Sterowce

13

35.30.22-00.90

Statki powietrzne bez napędu, pozostałe

14

35.30.3

Samoloty i śmigłowce

15

35.41.11

Motocykle i rowery wyposażone w pomocniczy silnik tłokowy spalinowy, wewnętrznego spalania, o pojemności cylindra nie większej niż 50 cm3

16

35.41.12

Motocykle i rowery wyposażone w pomocniczy silnik tłokowy spalinowy, wewnętrznego spalania, o pojemności cylindra powyżej 50 cm3

17

35.41.13-00.20

Rowery wyposażone w pomocniczy silnik tłokowy spalinowy wewnętrznego spalania, o pojemności cylindra nie większej niż 50 cm3

18

35.41.13-00.90

Motocykle i rowery wyposażone w silnik, gdzie indziej niewymienione, pozostałe

19

35.43.11-90.20

Wózki inwalidzkie motocyklowe, osobowe

20

35.43.11-90.90

Pozostałe wózki inwalidzkie, gdzie indziej niewymienione

 

ZAŁĄCZNIK Nr 2

WYKAZ TOWARÓW I USŁUG, OD KTÓRYCH DOSTAWY PRZYSŁUGUJE ZRYCZAŁTOWANY ZWROT PODATKU OD TOWARÓW I USŁUG

Poz.

Symbol PKWiU

Nazwa towaru lub usługi (grupy towarów lub usług)

1

2

3

1

ex 01.11

Zboża, ziemniaki, rośliny przemysłowe i produkty roślinne rolnictwa pozostałe - z wyłączeniem:

1) arachidów (orzeszków ziemnych) (PKWiU 01.11.32),

2) bawełny i odziarnionych produktów roślinnych dla

  przemysłu włókienniczego (PKWiU ex 01.11.7),

3) kauczuku naturalnego (PKWiU 01.11.80),

4) ziół suszonych sortowanych całych

2

ex 01.12

Warzywa, specjalne rośliny ogrodnicze; produkty szkółkarskie, z wyłączeniem podłoży do uprawy grzybów zawierających grzybnie (PKWiU ex 01.12.21-00.49)

3

01.13.1

Winogrona

4

ex 01.13.23

Owoce pozostałe; ziarna chleba świętojańskiego - z wyłączeniem ziarna chleba świętojańskiego i chleba świętojańskiego (PKWiU 01.13.23-00.30), papai (PKWiU 01.13.23-00.50), owoców kiwi (PKWiU 01.13.23-00.60) i owoców południowych pozostałych osobno niewymienionych (PKWiU ex 01.13.23-00.90)

5

01.13.24-00.10

Orzechy laskowe

6

01.13.24-00.20

Orzechy włoskie

7

ex 01.13.40-00.90

Rośliny przyprawowe pozostałe - wyłącznie surowce roślin zielarskich oraz nasiona roślin przyprawowych

8

ex 01.2

Zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego - z wyłączeniem:

1) wełny (sierści) pranej i włosia surowego

  pogarbarskiego oraz preparowanego

  (PKWiU 01.22.31-00.20, 01.22.32-00.12, -00.22,

  -00.32, -00.42, -00.5),

2) sierści zwierzęcej cienkiej lub grubej,

  niezgrzeblonej i nieczesanej pozostałej (PKWiU

  01.22.32-00.90),

3) spermacetu (PKWiU ex 01.25.25),

4) skór surowych świńskich półgarbowanych, poubojowych i

  zakonserwowanych dla przemysłu garbarskiego (PKWiU ex

  01.25.33-00.00)

9

ex 02

Produkty gospodarki leśnej - z wyłączeniem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.01.13), bambusa (PKWiU 02.01.42-00.11) i faszyny wiklinowej (PKWiU 02.01.42-00.18)

10

ex 05

Ryby i inne produkty rybołówstwa i rybactwa - z wyłączeniem:

1) ryb morskich świeżych lub chłodzonych (PKWiU

  05.00.12-02),

2) skorupiaków morskich żywych, świeżych lub chłodzonych

  (PKWiU ex 05.00.21),

3) mączek, grysików i granulek ze skorupiaków nadających

  się do spożycia przez ludzi (PKWiU 05.00.21-00.30),

4) ostryg (PKWiU 05.00.22),

5) bezkręgowców żyjących w wodzie; żywych, świeżych lub

  schłodzonych - pozostałych (PKWiU 05.00.23),

6) produktów połowów pozostałych (PKWiU 05.00.3)

11

ex14.30.13-90.10

Surowce mineralne plastyczne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane (w tym ziemia ogrodnicza i ziemia humus) - wyłącznie ziemia ogrodnicza i ziemia humus

12

ex 15.11.13-30.90

Tusze i półtusze wieprzowe pozostałe - wyłącznie tusze

 

ex 15.11.14-30.90

dzików przeznaczone do spożycia

13

15.11.21

Wełna szarpana

14

ex 15.11.4

Odpady zwierzęce, niejadalne (z wyłączeniem utylizacyjnych) - wyłącznie odpady przy hodowli i z gospodarki łowieckiej

15

ex 15.12.13-00.3 do 15.12.13-00.90

Mięso i jadalne podroby - wyłącznie mięso z dziczyzny

16

15.20.11-90.1,

Mięso i filety z ryb słodkowodnych świeże, chłodzone i

 

15.20.11-90.3,

mrożone

 

15.20.12-30,

 

 

15.20.12-70.1,

 

 

15.20.12-90.10

 

17

ex 15.33.30-00.22

Obierki, liście i strużyny z warzyw - wyłącznie liście i odpady roślin okopowych i warzyw

18

15.33.30-00.3

Odpady (słoma roślin strączkowych, motylkowych i oleistych, z wyłączeniem lnu i konopi)

19

15.33.30-00.80

Żołędzie i kasztany

20

15.71.20

Grysik i granulki z lucerny (alfalfa)

21

ex 24.15.60

Nawozy zwierzęce lub roślinne, gdzie indziej niesklasyfikowane - z wyłączeniem mączek nawozowych (PKWiU 24.15.60-00.1, -00.40), oraz podłoży do uprawy grzybów, bez wsianej grzybni (PKWiU ex 24.15.60-00.90)

 

 

Usługi

22

ex 01.4

Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt

23

ex 02.02.10

Usługi związane z leśnictwem i pozyskiwaniem drewna, z wyłączeniem patrolowania lasów

24

ex 05.00.50

Usługi związane z rybołówstwem i rybactwem, z wyłączeniem usług związanych z rybołówstwem morskim

25

71.31.10

Usługi dzierżawy lub najmu maszyn i urządzeń rolniczych, bez obsługi

 

Objaśnienie:

ex - dotyczy tylko i wyłącznie danego wyrobu z danego grupowania.

 

ZAŁĄCZNIK Nr 3 (118)

WYKAZ TOWARÓW I USŁUG, OPODATKOWANYCH STAWKĄ PODATKU W WYSOKOŚCI 7 %

Poz.

Symbol PKWiU

Nazwa towaru lub usługi (grupy towarów lub usług)

1

2

3

1

ex 01.11

Zboża, ziemniaki, rośliny przemysłowe i produkty roślinne rolnictwa pozostałe - z wyłączeniem:

1) arachidów (orzeszków ziemnych) (PKWiU 01.11.32),

2) bawełny i odziarnionych produktów roślinnych dla

  przemysłu włókienniczego (PKWiU ex 01.11.7),

3) kauczuku naturalnego (PKWiU 01.11.80),

4) ziół suszonych sortowanych całych,

5) roślin dla przemysłu perfumeryjnego i farmacji itp.

2

01.12

Warzywa, specjalne rośliny ogrodnicze; produkty szkółkarskie

3

01.13.1

Winogrona

4

ex 01.13.23

Owoce pozostałe; ziarna chleba świętojańskiego - z wyłączeniem ziarna chleba świętojańskiego i chleba świętojańskiego (PKWiU 01.13.23-00.30), papai (PKWiU 01.13.23-00.50), owoców kiwi (PKWiU 01.13.23-00.60) i owoców południowych pozostałych osobno niewymienionych (PKWiU ex 01.13.23-00.90)

5

01.13.24-00.10

Orzechy laskowe

6

01.13.24-00.20

Orzechy włoskie

7

ex 01.13.40-00.90

Rośliny przyprawowe pozostałe - wyłącznie surowce roślin zielarskich oraz nasiona roślin przyprawowych

8

ex 01.2

Zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego, z wyłączeniem:

1) wełny i sierści zwierzęcej cienkiej lub grubej,

2) zwierząt żywych pozostałych (PKWiU 01.25.10),

  z zastrzeżeniem poz. 9,

3) wosków owadzich i spermacetów,

4) skór futerkowych oraz skór pozostałych, niejadalnych

9

ex 01.25.10

Króliki, pszczoły, jedwabniki i przeszkolone psy przewodniki dla ociemniałych

10

02.01.14

Drewno opałowe

11

05

Ryby i inne produkty rybołówstwa i rybactwa, z wyłączeniem: produktów połowów pozostałych (PKWiU 05.00.3) i pereł (PKWiU 05.00.4)

12

10.30.10-00.3

Surowiec i półfabrykaty do produkcji torfu dla celów rolniczych

13

10.30.10-00.4

Wyroby torfowe dla celów rolniczych

14

14.12.20-10.22

Kreda mielona, pastewna

15

14.12.20-10.23

Kreda mielona, nawozowa

16

14.12.20-30.40

Mączka dolomitowa

17

ex 14.30.13-90.10

Surowce mineralne plastyczne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane (w tym ziemia ogrodnicza i ziemia humus) - wyłącznie ziemia ogrodnicza i ziemia humus

18

ex 15.1

Mięso i produkty mięsne, z wyłączeniem:

1) tłuszczów technicznych,

2) produktów ubocznych garbarń,

3) skór i skórek, niejadalnych,

4) usług związanych z wytwarzaniem produktów mięsnych

19

15.2

Ryby i produkty rybne przetworzone i zakonserwowane

20

ex 15.3

Owoce i warzywa przetworzone i zakonserwowane, z wyłączeniem:

1) produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2 %,

2) usług związanych z przetwórstwem i konserwowaniem

  warzyw i owoców

21

ex 15.4

Oleje, tłuszcze zwierzęce i roślinne - wyłącznie jadalne

22

15.5

Produkty mleczarskie, z wyłączeniem kazeiny do produkcji regenerowanych włókien tekstylnych (PKWiU 15.51.53-00.10) oraz kazeiny do stosowania w przemyśle innym niż produkujący żywność, pasze lub w przemyśle włókienniczym (PKWiU 15.51.53-00.90)

23

15.6

Produkty przemiału zbóż, skrobie i produkty skrobiowe

24

15.7

Pasza dla zwierząt

25

15.81.1

Pieczywo, wyroby piekarskie i ciastkarskie, świeże

25a

15.82.11-30.00

Chleb chrupki

25b

ex 15.82.11-50.00

Suchary, sucharki, tosty z chleba i podobne tosty - wyłącznie tosty z chleba i podobne tosty

25c

15.82.13-10.00

Chleb przaśny (maca)

25d

15.82.13-20.00

Opłatki sakralne i podobne produkty

25e

15.82.13-30.00

Wafle i opłatki o zawartości wody przekraczającej 10 % masy

25f

ex 15.82.13-90.00

Wyroby piekarskie, niezawierające dodatku środka słodzącego, pozostałe - wyłącznie chleb i bułki oraz bułka tarta

26

15.83

Cukier - z wyłączeniem cukru zawierającego dodatek środków aromatyzujących lub barwiących (PKWiU 15.83.13-30.00 i 15.83.13-50.10)

27

15.84.24

Owoce, orzechy, skórki z owoców i inne części roślin, konserwowane cukrem

28

15.85

Makarony, kluski i podobne produkty mączne

29

15.86.12-70

Cykoria palona, pozostałe palone namiastki kawy oraz ich ekstrakty, esencje i koncentraty

30

15.87.12

Sosy, mieszanki przyprawowe, mąka i grysik z gorczycy oraz gotowa musztarda - z wyłączeniem musztardy gotowej (PKWiU 15.87.12-55)

31

15.88

Przetwory homogenizowane oraz żywność dietetyczna

32

15.89.11

Zupy i buliony oraz przetwory z nich

33

15.89.12

Jaja bez skorupek oraz żółtka jaj, świeże lub zakonserwowane; białka jajek

34

15.89.14

Produkty spożywcze pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane - z wyłączeniem ekstraktów słodowych (PKWiU 15.89.14-30.1)

35

15.89.20-00.2

Substancje pektynowe, pektyniany i pektyny

36

15.89.20-00.3

Śluzy i zagęszczacze pochodzące z produktów roślinnych, w tym modyfikowane

37

15.96.20-00.10

Wywar

38

15.98.11-50.30

Lód naturalny

39

15.98.11-50.40

Lód sztuczny

40

15.98.12-50.10

Napoje owocowe

41

15.98.12-50.20

Napoje owocowo-warzywne

42

15.98.12-50.50

Nektary

43

15.98.12-50.60

Napoje warzywne

44

15.98.12-70

Napoje bezalkoholowe zawierające tłuszcz mlekowy, pozostałe

45

Bez względu na symbol

Odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt

46

ex 19.10.50

Odpady ze skór wyprawionych, pył, proszek i mączka skórzana - z wyłączeniem odpadków skór garbowanych (bezwłosowych)

47

bez względu na symbol

Obuwie dziecięce

48

ex 22.11

Książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), nuty, mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym, lokalnym; książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10) i ulotek

49

ex 22.12

Gazety, magazyny, czasopisma - oznaczone stosowanymi na

 

ex 22.13

podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN, wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: wydawnictw, w których nie mniej niż 67 % powierzchni jest przeznaczone na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe

50

24.13.11-20.10

Siarka sublimowana lub strącona

51

24.14.15

Pochodne węglowodorów pozostałe - wyłącznie:

1) 1, 2, 3, 4, 5, 6-heksachlorocykloheksan (PKWiU

  24.14.15-53),

2) pochodne chlorowcowane węglowodorów cykloalkanowych,

  cykloalkenowych, cykloterpenowych pozostałe (PKWiU

  24.14.15-59),

3) DDT (1,1,1-trichloro-2,2-bis (p-chlorofenylo) etan)

  (PKWiU 24.14.15-75.20)

52

24.14.64-50

Podpuszczka i jej koncentraty

53

24.14.64-70

Enzymy; preparaty enzymatyczne (gdzie indziej niewymienione ani niewłączone)

54

24.15.10-75.30

Amoniak ciekły nawozowy

55

24.15.10-77.20

Woda amoniakalna nawozowa

56

ex 24.15.30

Nawozy azotowe, mineralne lub chemiczne, z wyłączeniem amidów kwasów alifatycznych i ich pochodnych, związków azotu oraz cyjanamidu wapniowego (azotniaku technicznego)

57

24.15.40

Nawozy fosforowe, mineralne lub chemiczne

58

ex 24.15.50

Nawozy potasowe, mineralne lub chemiczne, z wyłączeniem chlorku potasowego

59

24.15.60

Nawozy zwierzęce lub roślinne, gdzie indziej niesklasyfikowane

60

24.15.70-70.20

Saletra sodowa nawozowa

61

ex 24.15.80

Nawozy, gdzie indziej niesklasyfikowane, z wyłączeniem związków azotu oraz nawozów naturalnych

Nawozy wapniowe i wapniowo-magnezowe

Związki fosforowe do mieszanek paszowych

62

ex 24.2

Pestycydy i inne środki agrochemiczne, z wyłączeniem wyrobów chemii gospodarczej (PKWiU ex 24.20.14)

63

24.62.10-20.10

Albumina techniczna

64

24.62.10-20.20

Albumina mleka

65

24.62.10-30

Żelatyna i jej pochodne (z wyjątkiem klejów kazeinowych)

66

26.52.10

Wapno

67

36.63.77-40.50

Żelatyna nieutwardzona, obrobiona oraz wyroby z żelatyny nieutwardzonej, obrobionej

68

41.00.1

Woda naturalna

69

bez względu na symbol PKWiU

Sznurek do maszyn rolniczych

 

 

Towary związane z ochroną zdrowia

70

15.89.20-00.11

Soki i ekstrakty roślinne - z opium

71

17.54.31

Wata z materiałów włókienniczych i wyroby z tego rodzaju waty, kłaczki włókiennicze, puch włókienniczy, resztki włókien z przemiału - z wyłączeniem waty konfekcyjnej (PKWiU 17.54.31-50.10), kosmyków włókienniczych i proszku oraz rozdrobnionych resztek włókien (PKWiU 17.54.31-50.80)

72

20.51.14-50.91

Elementy składowe i wymienne do wyrobów ortopedycznych, rehabilitacyjnych i protetycznych drewniane

73

21.22.12-10.10

Podpaski higieniczne z papieru, waty celulozowej lub bibułki tissue

74

21.22.12-10.20

Tampony higieniczne z papieru, waty celulozowej lub bibułki tissue

75

21.22.12-10.30

Wata celulozowa paczkowana

76

21.22.12-30.10

Pieluszki, wkładki do pieluch i podobne artykuły sanitarne dla niemowląt

77

21.22.12-30.20

Pieluszki i podobne artykuły sanitarne dla dorosłych

78

24.14.51-39.10

Cysteina, cystyna i ich pochodne

79

ex 24.4

Produkty lecznicze wpisane do Rejestru Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa w przepisach Prawa farmaceutycznego

80

24.64.11-30.10

Film i płyty fotograficzne płaskie do promieni rentgenowskich, do stosowania w medycynie, stomatologii i weterynarii

81

ex 24.64.11-50.20

Film fotograficzny w rolkach do promieni rentgenowskich, do zastosowań nieprzemysłowych - wyłącznie medyczny Błony rentgenowskie diagnostyczne niesklasyfikowane w grupowaniach PKWiU: 24.64.11-30.10 i 24.64.11-50.20

82

24.66.42-10.60

Testy i odczynniki diagnostyczne, medyczne

83

24.66.42-30.30

Materiały formierskie dentystyczne na bazie wosku, w opakowaniach do sprzedaży detalicznej

84

24.66.42-30.40

Materiały formierskie dentystyczne na bazie gipsu

85

24.66.42-30.90

Pasty modelarskie i pozostałe preparaty; preparaty do stosowania w dentystyce na bazie gipsu, pozostałe

86

ex 24.66.42-70.00

Gotowe pożywki do hodowli mikroorganizmów - wyłącznie dla farmacji

87

ex 24.66.48-63.00

Produkty i preparaty do użytku farmaceutycznego i chirurgicznego, z wyłączeniem wyrobów z ceramiki szlachetnej

88

ex 25.13.30

Przewody, rury i węże z gumy (z wyjątkiem ebonitowych) - wyłącznie węże medyczne

89

25.13.60-30.00

Rękawice chirurgiczne

90

25.13.71

Wyroby higieniczne i farmaceutyczne (w tym odciągacze do mleka), z kauczuku wulkanizowanego, innego niż ebonit

91

28.74.12-50.50

Nity ze stali do wyrobów ortopedycznych, rehabilitacyjnych i protetycznych

92

29.23.30-90.50

Części do narzędzi, przyrządów, aparatów i urządzeń medycyny ogólnej (do sterylizacji narzędzi, dezynfekcji, wyjaławiania itp.)

93

29.56.12-50.73

Maszyny poligraficzne do pisma Braille'a

94

30.01.12-00.31

Maszyny do pisania dla niewidomych

95

30.02.16-00.10

Urządzenia komputerowe do pisma Braille'a (dla ociemniałych)

96

ex 33.10.15-11

Strzykawki używane w lecznictwie, chirurgii, stomatologii lub weterynarii - z wyłączeniem strzykawek weterynaryjnych

97

ex 33.10.15-13.00

Igły metalowe do zastrzyków stosowane w lecznictwie - z wyłączeniem igieł weterynaryjnych

98

ex 33.10.15-17.10

Igły (z wyjątkiem metalowych igieł do zastrzyków lub zakładania szwów) - z wyłączeniem igieł weterynaryjnych

99

33.10.15-33.00

Przyrządy i aparatura do pomiaru ciśnienia krwi

100

33.10.15-63.00

Aparatura do transfuzji

101

33.10.17

Sztuczne stawy; przyrządy, aparaty i protezy ortopedyczne; sztuczne zęby; protezy dentystyczne; protezy innych części ciała, gdzie indziej niesklasyfikowane

102

33.10.18

Aparaty słuchowe; stymulatory serca; ich części; części i akcesoria protez i przyrządów ortopedycznych, gdzie indziej niesklasyfikowane

103

33.40.11

Soczewki kontaktowe; soczewki okularowe ze szkła; soczewki okularowe z innych materiałów

104

35.43.11

Wózki inwalidzkie

105

bez względu na symbol PKWiU

Produkty uzdrowisk (bez napojów mineralnych) - wyłącznie:

1) środki do kąpieli leczniczych: sól jodobromowa, szlam

  i ług,

2) środki do okładów leczniczych, w tym kostki

  borowinowe,

3) środki skoncentrowane do kuracji pitnej, w tym

  tabletki "ZUBER"

106

bez względu na symbol PKWiU

Wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika

107

ex 24.20.14-90.00

Preparaty odkażające o właściwościach bakteriobójczych, grzybobójczych i wirusobójczych, mające zastosowanie wyłącznie w ochronie zdrowia, na które zostało wydane pozwolenie tymczasowe albo dokonany wpis do rejestru produktów biobójczych w rozumieniu przepisów ustawy o produktach biobójczych

108

bez względu na symbol PKWiU

Publikacje w alfabecie Braille'a, jeżeli z uwagi na formę w całości przeznaczone są dla użytku osób niewidomych i słabowidzących, oraz urządzenia do zapisywania i odczytywania tekstów w alfabecie Braille'a

109

bez względu na symbol PKWiU

Foteliki do przewozu dzieci w samochodach

 

 

Wyroby sztuki ludowej oraz rękodzieła i rzemiosła ludowego i artystycznego, które posiadają atest Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej

110

28.75.27-43.30

Wyroby kowalstwa artystycznego

111

26.21.12-10.21

26.21.12-10.22

26.21.12-10.23

26.21.12-10.29

26.21.12-10.91

26.21.13-50.11

36.30.1

36.63.71-30.29

Wyroby garncarskie użytkowo-dekoracyjne

112

20.40.12-50.10

20.40.12-50.20

20.51.14-50.98

Wyroby bednarskie

113

20.51.12-00.10

20.51.12-00.90

20.51.12-00.30

20.51.12-00.20

20.51.14-50.20

20.51.40

20.51.98

20.51.12

20.51.13-00.59

Formy drewniane użytkowe

114

20.52.15-70.70

Wyroby ze słomy

115

20.52.15-70.60

Wyroby plecionkarsko-koszykarskie z rogożyny i wikliny

116

20.52.15-70.40

Wyroby z trzciny

116a

20.52.15-70.90

Wyroby koszykarskie, wikliniarskie i inne z materiałów roślinnych pozostałe osobno niewymienione

117

36.50.11-00.20

36.50.11-00.40

36.50.11-00.90

36.50.11-00

Lalki

118

20.52.15-70.10

20.52.15-70.20

20.52.15-70.90

Wyroby z łuby

119

17.40.16-53.00

17.14.16

17.14.13-53.00

Wyroby tkackie

120

17.54.12-70.00

 

Wyroby koronkowe (szydełkowe, klockowe, frywolitkowe, drutowe, igliczkowe)

121

18.22.1

18.22.2

18.22.3

Wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego - odzieżowe

122

17.40.13-53.00

17.40.13-55.00

17.40.13-59.00

Bielizna stołowa z tkanin haftowana

123

19.20.11-00

Wyroby rymarskie

124

36.30.12-39

Instrumenty muzyczne

125

26.21.13-50.11

26.51.13-00.11

36.63.77-40.3

Rzeźby, płaskorzeźby

126

28.75.30-00.50

28.75.30-00.10

28.75.30-00.20

Militaria

127

36.63.77-30.29

36.63.77-40.3

36.63.71-30.2

Wyroby plastyki zdobniczo-obrzędowej

128

21.25.14-77.00

Wycinanki ludowe i artystyczne

 

 

Towary przeznaczone na cele ochrony przeciwpożarowej

129

 

Sprzęt przewozowo-samochodowy:

1) pożarnicze samochody specjalne i specjalistyczne

  (gaśnicze, rozpoznawcze, drabiny samochodowe,

  techniczne, chemiczne, ekologiczne, dźwigi i

  podnośniki, cysterny, sanitarki) oraz fabrycznie

  wykonane i oznakowane pojazdy straży pożarnej,

2) sprzęt pływający, statki pożarnicze, łodzie, pontony

  i silniki oraz statki powietrzne dla ratownictwa i

  gaszenia pożarów.

130

 

Sprzęt łączności:

1) radiotelefony różnych typów wraz z osprzętem,

2) sprzęt łączności przewodowej,

3) zestawy komputerowe z urządzeniami peryferyjnymi,

  oprogramowanie,

4) urządzenia dyspozytorskie i aparatownie,

5) zestawy antenowe,

6) sprzęt do radiowej łączności trankingowej.

131

 

Materiały i środki wyposażenia specjalistycznego:

1) sprzęt ochrony osobistej: kombinezony, kamizelki,

   pasy ratunkowe i okulary,

2) aparaty oddechowe z maskami,

3) sprzęt burzący: piły spalinowe i elektryczne,

   rozpieracze i poduszki hydrauliczne, młoty

   pneumatyczne, narzędzia hydrauliczne uniwersalne,

   siekierołomy,

4) zapory pływające i sprzęt do likwidacji zagrożeń

   ekologicznych i chemicznych: pompy chemiczne do

   paliw, kwasów lub ługów, separatory i skimery

   olejowe wraz z oprzyrządowaniem,

5) wykrywacze gazów, temperatury i bezruchu,

   radiometry, pirometry, kamery termowizyjne,

6) urządzenia oddymiające i zadymiające,

7) wytwornice, agregaty i generatory pianowe,

8) prądownice strażackie, działka wodne i

   wodno-pianowe,

9) podręczny sprzęt gaśniczy: gaśnice, agregaty

   gaśnicze, hydronetki, tłumnice, bosaki, szafki

   hydrantowe,

10) węże pożarnicze (ssawne i tłoczne) oraz armatura

   wodna: łączniki, zbieracze, zasysacze, stojaki

   hydrantowe, rozdzielacze, zwijadła, zbiorniki wolno

   stojące,

11) drabiny pożarnicze przenośne: przystawne, wysuwane i

   zestawiane,

12) sprężarki, ładowarki i przetłaczarki do butli

   gazowych wysokociśnieniowych,

13) sprzęt ratowniczy: aparaty, skokochrony, wory,

   rękawy, linki ratownicze, ratowniczy sprzęt

   wysokogórski i dla płetwonurków,

14) chemiczne środki gaśnicze, sorbenty, neutralizatory

   i odkażacze, środki zwilżające i modyfikujące,

15) sprzęt kontrolno-pomiarowy stanowisk badawczych,

16) pompy i autopompy pożarnicze,

17) agregaty prądotwórcze i oświetleniowe oraz siłownie

   energetyczne,

18) sprzęt i środki do uszczelniania i ograniczania

   przemieszczania się materiałów niebezpiecznych.

132

 

Wyposażenie zabezpieczające:

1) pojazdy i samochody specjalistyczne: kasyna polowe,

  chłodnie, piece piekarskie polowe, urządzenia

  dezynfekcyjno-kąpielowe, łaźnie polowe, przyczepy,

  naczepy i kontenery pożarnicze wraz z wyposażeniem,

2) polowe wyposażenie gastronomiczne: kuchnie polowe,

  termosy polowe, polowe podgrzewacze i rozdzielacze

  wody, namioty sypialne, techniczne i do kuchni

  polowych, kasyna polowe, garnki, menażki,

  niezbędniki,

3) wyposażenie samochodów sanitarnych

133

 

Materiały pędne i smary:

  paliwa i smary z wyłączeniem wyrobów objętych

  podatkiem akcyzowym

134

 

Pozostałe towary:

1) urządzenia szkolno-treningowe: trenażery, ścieżki

  biegowe, urządzenia wydolnościowe i do pomiaru masy

  ciała, drobny sprzęt sportowy oraz przeszkody i

  urządzenia torów ćwiczeń sportowo-pożarniczych,

2) umundurowanie, odzież specjalna i ochronna,

  wyekwipowanie osobiste strażaka państwowej straży

  pożarnej według obowiązujących norm i wyposażenie

  specjalistyczne strażaka oraz odznaki, odznaczenia i

  dystynkcje,

3) wyposażenie stacji diagnostycznych, stacji

  przeciwdymowych-przeciwgazowych, warsztatów

  łączności i ćwiczebnych komór gazowych,

4) urządzenia sygnalizacyjno-ostrzegawcze do oznakowania

  pojazdów uprzywilejowanych w ruchu i terenów akcji

  ratowniczo-gaśniczych,

5) podwozia oraz nadwozia samochodowe i przyczepy pod

  zabudowę na pojazdy dla straży pożarnej

 

 

Usługi

135

ex 01.4

Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt

136

ex 02.02.10

Usługi związane z leśnictwem i pozyskiwaniem drewna, z wyłączeniem patrolowania lasów

137

ex 05.00.50

Usługi związane z rybołówstwem i rybactwem, z wyłączeniem usług związanych z rybołówstwem morskim

138

41.00.2

Usługi w zakresie rozprowadzania wody

139

55.1

Usługi hoteli

140

ex 55.2

Usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, z wyłączeniem usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich (PKWiU ex 55.23.15)

141

60.10.1

Usługi w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich międzymiastowych

142

60.21

Usługi pasażerskiego transportu rozkładowego lądowego pozostałe

143

60.22

Usługi taksówkowe oraz wynajmowania samochodów osobowych z kierowcą

144

60.23

Usługi pasażerskiego transportu lądowego pozostałe

145

61.10.1

Usługi morskiego i przybrzeżnego transportu pasażerskiego

146

61.20.1

Usługi wodnego śródlądowego transportu pasażerskiego

147

61.20.31-00.10

Usługi w zakresie wynajmowania statków żeglugi śródlądowej z załogą do przewozu pasażerów

148

62.10.1

Przewozy lotnicze rozkładowe pasażerskie

149

62.20.1

Przewozy lotnicze pozarozkładowe pasażerskie

150

ex 62.20.3

Usługi wynajmowania środków transportu lotniczego z załogą - wyłącznie usługi wynajmowania pasażerskich środków transportu lotniczego

151

ex 64.20.3

Usługi radia i telewizji kablowej, z wyłączeniem:

1) usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi

  filmami reklamowymi i promocyjnymi,

2) działalności agencji informacyjnych

152

ex 85

Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej - wyłącznie świadczone przez instytucje, których usługi te nie są zwolnione od podatku

153

90.0

Usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne

154

ex 92.13

Usługi związane z wyświetlaniem filmów i taśm wideo oraz z wyświetlaniem filmów na innych nośnikach - z wyłączeniem filmów reklamowych i promocyjnych

155

ex 92.2

Usługi radia i telewizji, inne niż określone w poz. 12 załącznika nr 4 do ustawy, z wyłączeniem:

1) usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi

  filmami reklamowymi i promocyjnymi,

2) działalności agencji informacyjnych

156

ex 92.3

Usługi rozrywkowe pozostałe - wyłącznie wstęp na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy:

1) w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i

  literackiego (PKWiU 92.31.2),

2) związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych

  (PKWiU 92.32.10),

3) świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki,

  cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11

  i 92.34.12)

157

ex 92.5

Usługi świadczone przez biblioteki, archiwa, muzea i inne usługi związane z kulturą - wyłącznie w zakresie wstępu oraz wypożyczania wydawnictw, wymienionych w pozycji 48 i 49

158

92.61

Usługi w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych

159

 

Wstęp na imprezy sportowe

159a

ex 92.72

Usługi rekreacyjne pozostałe - wyłącznie w zakresie wstępu

160

93.03

Usługi pogrzebowe i pokrewne, wraz z dostawą trumien, urn i utensyliów pogrzebowych dostarczanych łącznie z trumną lub urną

161

 

Dostawa, budowa, remont lub przebudowa budynków mieszkalnych (PKOB 11) i ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych, realizowanych w ramach budownictwa społecznego

162

 

Usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania

163

bez względu na symbol PKWiU

Usługi napraw i konserwacji wyrobów z pozycji 72, 91, 101-104

 

Objaśnienia:

1)    ex - dotyczy tylko danego wyrobu/usługi z danego grupowania.

2)    Wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku VAT lub opodatkowanych stawką 0 % i 3 %.

3)    Usługi pasażerskiego transportu obejmują przewóz osób oraz ich podręcznego bagażu (zwierzęcia), za który nie jest pobierana dodatkowa opłata; przewożony pojazd podróżnego nie jest traktowany jako podręczny bagaż.

 

ZAŁĄCZNIK Nr 4 (119)

WYKAZ USŁUG ZWOLNIONYCH OD PODATKU

Poz.

Symbol PKWiU

Nazwa usługi (grupy usług)

1

2

3

1

ex 55.23.15

Usługi zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich

2

64.11

Usługi świadczone przez pocztę państwową

3

Sekcja J ex (65-67)

Usługi pośrednictwa finansowego, z wyłączeniem:

1) działalności lombardów, z wyjątkiem usług

  świadczonych przez banki,

2) usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie

  rzeczy ruchomej,

3) usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-

  00.20),

4) usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla

  towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-

  00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład

  ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności

  ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie

  przez podmioty działające w imieniu i na rzecz

  zakładu ubezpieczeń,

5) usług ściągania długów oraz faktoringu,

6) usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub

  związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów

  wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43

  ust. 1 pkt 12 ustawy,

7) usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub

  związkach, obligacji i innych rodzajów papierów

  wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43

  ust. 1 pkt 12 ustawy,

8) transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających

  tytuł własności,

9) transakcji dotyczących praw w odniesieniu do

  nieruchomości

4

ex 70.20.11

Usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe

5

(skreślona)

 

6

ex 75

Usługi w zakresie administracji publicznej, obrony narodowej, obowiązkowych ubezpieczeń społecznych - wyłącznie usługi w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń społecznych

7

ex 80

Usługi w zakresie edukacji

7a

ex 55.23.11

Usługi świadczone przez obozowiska dla dzieci w zakresie, w jakim są one wykonywane w ramach odpłatnej i nieodpłatnej działalności pożytku publicznego przez organizacje posiadające status organizacji pożytku publicznego

8

 

Usługi prywatnego nauczania świadczone przez nauczycieli i odnoszące się do nauczania na poziomie podstawowym, średnim i wyższym

9

ex 85

Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2)

10

91

Usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej niesklasyfikowane (wyłącznie statutowe)

11

ex 92

Usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem1) - z wyłączeniem: 1) usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi

  filmami reklamowymi i promocyjnymi,

2) usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo,

  wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów

  reklamowych i promocyjnych,

3) usług w zakresie działalności stadionów i innych

  obiektów sportowych (PKWiU 92.61),

4) wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i

  imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa

  artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2),

  związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych

  (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka,

  parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU

  92.33, 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy

  sportowe,

5) wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11,

  22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez

  biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych

  z kulturą (PKWiU 92.5),

5a) usług związanych z produkcją filmów i nagrań wideo

  (PKWiU 92.11), usług związanych z dystrybucją filmów

  i nagrań wideo (PKWiU 92.12), usług związanych z

  produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach, usług

  związanych z dystrybucją filmów i nagrań na innych

  nośnikach,

5b) wstępu do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc

  o charakterze kulturalnym (PKWiU ex 92.72),

6) działalności agencji informacyjnych,

7) usług wydawniczych,

8) usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem

  poz. 12

12

ex 92.2

Usługi publicznych radia i telewizji, z wyłączeniem:

1) usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi

  filmami reklamowymi i promocyjnymi,

2) działalności agencji informacyjnych

13

(uchylona)

 

14

(uchylona)

 

15

 

Usługi wykonywane przez duchownych oraz osoby zakonne kościołów i innych związków wyznaniowych - wyłącznie w zakresie realizacji celów humanitarnych, charytatywno-opiekuńczych, naukowych i oświatowo-wychowawczych, opieki medycznej

 

Objaśnienia:

ex- dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.

1)    Dotyczy wyłącznie usług związanych z rekreacją i sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

 

ZAŁĄCZNIK Nr 5

 

WYKAZ KRAJÓW (TERYTORIÓW), W PRZYPADKU KTÓRYCH PODATEK Z TYTUŁU IMPORTU USŁUG NIE OBNIŻA KWOTY PODATKU NALEŻNEGO LUB NIE UPRAWNIA DO ZWROTU RÓŻNICY PODATKU NALEŻNEGO

Lp.

Kraj (terytorium)

1

2

1

Księstwo Andory

2

Anguilla - Autonomiczne Terytorium Zależne Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

3

Antigua i Barbuda

4

Aruba - Terytorium Autonomiczne Królestwa Niderlandów

5

Wspólnota Bahamów

6

Państwo Bahrajnu

7

Barbados

8

Belize

9

Bermudy - Terytorium Zależne Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

10

Brytyjskie Wyspy Dziewicze - Terytorium Zależne Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

11

Wyspy Cooka - Autonomiczne Terytorium Stowarzyszone z Nową Zelandią

12

Wspólnota Dominiki

13

Gibraltar - Terytorium Zależne Korony Brytyjskiej

14

Grenada

15

Guernsey/Sark/Alderney - Terytoria Zależne Korony Brytyjskiej

16

Hongkong - Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej

17

Jersey - Terytorium Korony Brytyjskiej

18

Kajmany - Terytorium Zależne Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

19

Republika Liberii

20

Księstwo Liechtensteinu

21

Makau - Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej

22

Republika Malediwów

23

Republika Wysp Marshalla

24

Republika Mauritius

25

Montserrat - Terytorium Zależne Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

26

Republika Nauru

27

Antyle Holenderskie - Terytorium Autonomiczne Królestwa Niderlandów

28

Niue - Autonomiczne Terytorium Stowarzyszone z Nową Zelandią

29

Republika Panamy

30

Niezależne Państwo Samoa

31

Republika Seszeli

32

Federacja St. Christopher i Nevis

33

Saint Lucia

34

Saint Vincent i Grenadyny

35

Królestwo Tonga

36

Turks i Caicos - Terytorium Zależne Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

37

Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych - Terytorium Nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych

38

Republika Vanuatu

39

Zjednoczone Emiraty Arabskie

 

ZAŁĄCZNIK Nr 6

WYKAZ TOWARÓW I USŁUG, OPODATKOWANYCH STAWKĄ PODATKU W WYSOKOŚCI 3 %

Poz.

Symbol PKWiU

Nazwa towaru lub usługi (grupy towarów lub usług)

1

2

3

1

ex 01.11

Zboża, ziemniaki, rośliny przemysłowe i produkty roślinne rolnictwa pozostałe - z wyłączeniem:

1) arachidów (orzeszków ziemnych) (PKWiU 01.11.32),

2) bawełny i odziarnionych produktów roślinnych dla

  przemysłu włókienniczego (PKWiU ex 01.11.7),

3) kauczuku naturalnego (PKWiU 01.11.80),

4) ziół suszonych sortowanych całych

2

01.12

Warzywa, specjalne rośliny ogrodnicze; produkty szkółkarskie

3

01.13.1

Winogrona

4

ex 01.13.23

Owoce pozostałe; ziarna chleba świętojańskiego - z wyłączeniem ziarna chleba świętojańskiego i chleba świętojańskiego (PKWiU 01.13.23-00.30), papai (PKWiU 01.13.23-00.50), owoców kiwi (PKWiU 01.13.23-00.60) i owoców południowych pozostałych osobno niewymienionych (PKWiU ex 01.13.23-00.90)

5

01.13.24-00.10

Orzechy laskowe

6

01.13.24-00.20

Orzechy włoskie

7

ex 01.13.40-00.90

Rośliny przyprawowe pozostałe - wyłącznie surowce roślin zielarskich oraz nasiona roślin przyprawowych

8

ex 01.2

Zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego - z wyłączeniem:

1) wełny (sierści) pranej i włosia surowego

  pogarbarskiego oraz preparowanego (PKWiU 01.22.31-

  00.20, 01.22.32-00.12, -00.22, -00.32, -00.42, ex-

  00.51, -00.52),

2) sierści zwierzęcej cienkiej lub grubej,

  niezgrzeblonej i nieczesanej pozostałej (PKWiU

  01.22.32-00.90),

3) zwierząt żywych pozostałych (PKWiU 01.25.10), z

  zastrzeżeniem pozycji 9,

4) skór surowych świńskich półgarbowanych oraz

  poubojowych i zakonserwowanych dla przemysłu

  garbarskiego (PKWiU ex 01.25.33-00.00),

5) spermacetu (PKWiU ex 01.25.25)

9

ex 01.25.10

Króliki, pszczoły i jedwabniki

10

ex 02

Produkty gospodarki leśnej - z wyłączeniem drewna surowego nieobrobionego (PKWiU 02.01.1), bambusa (PKWiU 02.01.42-00.11), faszyny wiklinowej (PKWiU 02.01.42-00.18) i materiałów roślinnych do produkcji mioteł lub szczotek (PKWiU 02.01.42-00.30)

11

05

Ryby i inne produkty rybołówstwa i rybactwa, z wyłączeniem produktów połowów pozostałych (PKWiU 05.00.3) i pereł (PKWiU 05.00.4)

12

14.12.20-10.23

Kreda mielona, nawozowa

13

ex 14.30.13-90.10

Surowce mineralne plastyczne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane (w tym ziemia ogrodnicza i ziemia humus) - wyłącznie ziemia ogrodnicza i ziemia humus

14

15.11.1

Mięso i podroby jadalne wołowe, wieprzowe, baranie, kozie, końskie, z osłów i mułów

15

15.11.21

Wełna szarpana

16

ex 15.11.3

Tłuszcz wołowy, barani, kozi, wieprzowy i z drobiu - z wyłączeniem tłuszczów technicznych (PKWiU 15.11.30-50.10, -50.40, -70.10) oraz tłuszczów solonych, wędzonych i suszonych wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy

17

ex 15.11.4

Odpady zwierzęce, niejadalne, z wyłączeniem produktów ubocznych garbarń

18

15.12

Mięso pozostałe (w tym drobiowe i królicze), świeże, konserwowane chłodzone lub mrożone oraz produkty uboczne uboju

19

ex 15.13.13-00.10

Mączki, grysiki i granulki z mięsa i podrobów, nienadające się do spożycia przez człowieka - wyłącznie mączki pastewne mięsno-kostne

20

ex 15.20

Ryby i produkty rybne przetworzone i zakonserwowane (łącznie z marynatami) - z wyłączeniem ryb przyrządzonych i zakonserwowanych w inny sposób i kawioru (PKWiU 15.20.14-11.20, -11.30, -11.9, -12.4, -12.5, -12.9, -13.4, -13.5, -13.9, -14.1, -14.20, -14.9, -15.4, -15.5, -15.90, -16.4, -16.5, -16.90, -17.00, -19.7, -19.8, -19.9, -30, -51.00, -59.00), skorupiaków, mięczaków i innych wodnych bezkręgowców, przetworzonych lub zakonserwowanych (PKWiU 15.20.16) oraz mączek, grysików i granulek z ryb, skorupiaków, mięczaków i innych wodnych bezkręgowców, nienadających się do spożycia przez ludzi (PKWiU 15.20.17)

21

ex 15.20.17

Mączki, grysiki i granulki z ryb, skorupiaków, mięczaków i innych wodnych bezkręgowców, nienadające się do spożycia przez ludzi, z wyłączeniem produktów ubocznych (surowców i przetworów) z ryb oraz innych zwierząt wodnych pozostałych

22

ex 15.33.30-00.22

Obierki, liście i strużyny z warzyw - wyłącznie liście i odpady roślin okopowych i warzyw

23

15.33.30-00.3

Odpady - słoma roślin strączkowych, motylkowych i oleistych (z wyłączeniem lnu i konopi)

24

15.33.30-00.80

Żołędzie i kasztany

25

ex 15.33.30-00.90

Odpady z roślin pozostałych przeznaczone do spożycia przez zwierzęta, gdzie indziej niewymienione, pozostałe - wyłącznie odpady użytkowe paszowe

26

15.41.11

Oleje i tłuszcze zwierzęce, surowe i rafinowane, z wyjątkiem tłuszczów wołowych, owczych, kozich, wieprzowych i drobiowych - z wyłączeniem stearyny smalcowej do zastosowań przemysłowych (PKWiU 15.41.11-30.11), stearyny smalcowej pozostałej (PKWiU 15.41.11-30.21), oleiny (PKWiU 15.41.11-30.31), tłuszczów i olejów zwierzęcych wraz z frakcjami, niemodyfikowanych chemicznie pozostałych, rafinowanych, technicznych (PKWiU 15.41.11-90.20), tłuszczów i olejów zwierzęcych innych wraz z frakcjami, niemodyfikowanych chemicznie pozostałych, nierafinowanych, technicznych (PKWiU 15.41.11-90.40)

27

15.42.13-30

Tłuszcze i oleje zwierzęce wraz z frakcjami, utwardzone itp.

28

15.51.11

Mleko płynne przetworzone

29

15.61.33-33.16

Ziarno jęczmienia obrobione wyłącznie przez śrutowanie

30

15.61.33-33.26

Ziarno owsa obrobione wyłącznie przez śrutowanie

31

15.61.33-33.32

Ziarno pszenicy łuszczone, krojone lub śrutowane

32

15.61.33-33.34

Ziarno pszenicy obrobione wyłącznie przez śrutowanie

33

15.61.33-33.42

Ziarno żyta łuszczone (łuskane lub obierane), krojone, śrutowane

34

15.61.33-33.44

Ziarno żyta obrobione wyłącznie przez śrutowanie

35

15.61.33-33.51

Ziarno kukurydzy - miażdżone i płatkowane

36

15.61.33-33.54

Ziarno kukurydzy - obrobione wyłącznie przez śrutowanie

37

15.61.33-33.94

Ziarno zbóż pozostałe obrobione wyłącznie przez śrutowanie

38

15.61.50-10.20

Śruty kukurydziane

39

15.61.50-30.20

Śruty ryżowe

40

15.61.50-50.20

Śruta pszenna

41

15.61.50-90.2

Śruty zbóż

42

ex 15.61.50-90.40

Otręby, śruta i inne pozostałości odsiewu, przemiału lub innej obróbki roślin strączkowych - wyłącznie śruty zbożowe i roślin strączkowych

43

15.61.50-10.10

Otręby paszowe kukurydziane

44

15.61.50-30.10

Otręby paszowe ryżowe

45

15.61.50-50.10

Otręby paszowe pszenne

46

15.61.50-90.1

Otręby paszowe zbóż oprócz kukurydzy, ryżu, pszenicy

47

ex 15.7

Pasza dla zwierząt - z wyłączeniem: roztworów z ryb i z ssaków morskich (PKWiU 15.71.10-00.95), karmy dla psów i kotów (PKWiU 15.72.10-00.10 i -00.20)

48

15.89.12

Jaja bez skorupek oraz żółtka jaj, świeże lub zakonserwowane; białka jajek

49

24.14.64-50

Podpuszczka i jej koncentraty

50

24.15.10-75.30

Amoniak ciekły nawozowy

51

24.15.10-77.20

Woda amoniakalna nawozowa

52

ex 24.15.30

Nawozy azotowe, mineralne lub chemiczne, z wyłączeniem amidów kwasów alifatycznych i ich pochodnych, związków azotu oraz cyjanamidu wapniowego (azotniaku technicznego)

53

24.15.40

Nawozy fosforowe, mineralne lub chemiczne

54

ex 24.15.50

Nawozy potasowe, mineralne lub chemiczne, z wyłączeniem chlorku potasowego

55

24.15.60

Nawozy zwierzęce lub roślinne, gdzie indziej niesklasyfikowane

56

24.15.70-70.20

Saletra sodowa nawozowa

57

ex 24.15.80

Nawozy, gdzie indziej niesklasyfikowane, z wyłączeniem związków azotu oraz nawozów naturalnych

Nawozy wapniowe i wapniowo-magnezowe

Związki fosforowe do mieszanek paszowych

58

ex 24.2

Pestycydy i inne środki agrochemiczne, z wyłączeniem wyrobów chemii gospodarczej (PKWiU ex 24.20.14)

59

24.62.10-20.10

Albumina techniczna

60

24.62.10-20.20

Albumina mleka

61

24.62.10-30.61

Taninian żelatyny

62

24.62.10-30.62

Bromotaninian żelatyny

63

bez względu na symbol PKWiU

Sznurek do maszyn rolniczych

 

 

Usługi

64

ex 01.4

Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, z wyjątkiem usług weterynaryjnych, podkuwania koni i schronisk dla zwierząt

65

ex 02.02.10

Usługi związane z leśnictwem i pozyskiwaniem drewna, z wyłączeniem patrolowania lasów

66

ex 05.00.50

Usługi związane z rybołówstwem i rybactwem, z wyłączeniem usług związanych z rybołówstwem morskim

 

Objaśnienia:

1)    ex - dotyczy tylko danego wyrobu/usługi z danego grupowania.

2)    Wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku bądź opodatkowanych stawką 0 %.

 

ZAŁĄCZNIK Nr 7

WYKAZ TOWARÓW, DO KTÓRYCH MA ZASTOSOWANIE ZWOLNIENIE OD PODATKU NA PODSTAWIE ART. 74 UST. 1 PKT 17 USTAWY

Kod PCN

Kod CN

Wyszczególnienie

1

2

3

ex 3704 00 10 0

ex 3704 00 10

Film kinematograficzny, pozytywy - o charakterze edukacyjnym, naukowym oraz kulturalnym

ex 3705

ex 3705

Płyty fotograficzne i film, naświetlone i wywołane, inne niż filmy kinematograficzne - o charakterze edukacyjnym, naukowym lub kulturalnym

ex 3706 90 51 0

ex 3706 90 51

Kroniki filmowe (ze ścieżką dźwiękową lub bez niej) przedstawiające wydarzenia aktualne w chwili importu, oraz importowane maksymalnie w dwóch egzemplarzach z każdego tematu w celu ich skopiowania

ex 3706 90 91 0

ex 3706 90 91

Archiwalne materiały filmowe (ze ścieżką dźwiękową lub bez niej) przeznaczone do użytku w związku z kronikami filmowymi

ex 3706 90 99 0

ex 3706 90 99

- Filmy rekreacyjne przeznaczone w szczególności

 dla dzieci i młodzieży

 

 

- Pozostałe filmy o charakterze edukacyjnym,

 naukowym lub kulturalnym

 

 

Pozostałe wyroby drukowane, łącznie z drukowanymi obrazkami i fotografiami:

ex 4911 91 00 9

ex 4911 91 00

- - - Pozostałe:

 

 

- Mikrofisze lub inne nośniki informacji

 niezbędne dla komputerowych usług

 informacyjnych i dokumentacyjnych o

 charakterze edukacyjnym, naukowym lub

 kulturalnym

 

 

- Mapy ścienne przeznaczone wyłącznie do celów

 edukacyjnych

4911 99 00 0

4911 99 00

- - - Pozostałe

ex 8524

ex 8524

Płyty gramofonowe, taśmy i inne zapisane nośniki do rejestracji dźwięku lub innych sygnałów, łącznie z matrycami i negatywami płyt gramofonowych stosowanych w fonografii, jednakże z wyłączeniem wyrobów działu 37:

 

 

- O charakterze edukacyjnym, naukowym lub

 kulturalnym

ex 9023 00

ex 9023 00

Przyrządy, aparaty lub modele, przeznaczone wyłącznie do celów pokazowych (np. do nauczania lub na wystawach), nienadające się do innych celów:

 

 

- Wzory, modele i mapy ścienne o charakterze

 edukacyjnym, naukowym lub kulturalnym,

 przeznaczone wyłącznie do pokazu i nauczania

 

 

- Makiety lub wizualizacje idei abstrakcyjnych,

 jak np. struktury molekularne lub wzory

 matematyczne, różnego typu hologramy

 wykorzystywane do projekcji laserowych,

 zestawy multimedialne, materiały do

 zaprogramowanych instrukcji, łącznie z

 materiałami w formie kompletów zawierających

 odpowiednie materiały drukowane

 

Objaśnienie:

ex - dotyczy tylko danego towaru z danego grupowania.

 

ZAŁĄCZNIK Nr 8 

WYKAZ TOWARÓW, KTÓRYCH DOSTAWA JEST OPODATKOWANA STAWKĄ 0 % NA PODSTAWIE ART. 83 UST. 1 PKT 26 USTAWY

Poz.

Nazwa towaru

1

Jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych

2

Drukarki

3

Skanery

4

Urządzenia komputerowe do pism Braille'a (dla osób niewidomych i niedowidzących)

5

Urządzenia do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe, routery i modemy)

 

ZAŁĄCZNIK Nr 9 (120)

WYKAZ PRZEZNACZEŃ POJAZDÓW SPECJALNYCH, O KTÓRYCH MOWA W ART. 86 UST. 4 PKT 5

Poz.

Przeznaczenia pojazdów specjalnych

1

Agregat elektryczny/spawalniczy

2

Bankowóz

3

Do prac wiertniczych

4

Koparka, koparkospycharka

5

Ładowarka

6

Oczyszczanie dróg

7

Podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych

8

Pomoc drogowa

9

Zimowego utrzymania dróg

10

Żuraw samochodowy

 

Objaśnienie:

Wykaz dotyczy pojazdów specjalnych, które spełniają warunki i wymagania techniczne określone dla przeznaczeń tych pojazdów, zawarte w odrębnych przepisach.

1)  Art. 2 pkt 8:

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. (Dz.U.06.143.1028) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2006 r.

2)  Art. 2 pkt 20 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

3)  Art. 2 pkt 26 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. (Dz.U.06.143.1028) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2006 r.

4)  Art. 2 pkt 27a dodany przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2004 r. (Dz.U.05.14.113) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lutego 2005 r.

5)  Art. 2 pkt 29 uchylony przez art. 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

6)  Art. 3 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

7)  Art. 3 ust. 3a dodany przez art. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

8)  Art. 3 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. c) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

9)  Art. 7 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

10)  Art. 7 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. b) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

11)  Art. 7 ust. 5 uchylony przez art. 1 pkt 3 lit. c) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

12)  Art. 7 ust. 6 uchylony przez art. 1 pkt 3 lit. c) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

13)  Art. 7 ust. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. d) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

14)  Art. 10 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez art. 1 pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

15)  Art. 10 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. b) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

16)  Art. 12 ust. 1 pkt 9 dodany przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 grudnia 2004 r. (Dz.U.05.14.113) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lutego 2005 r.

17)  Art. 13 ust. 4 pkt 4 zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. a) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

18)  Art. 13 ust. 4 pkt 9 dodany przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 16 grudnia 2004 r. (Dz.U.05.14.113) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lutego 2005 r.

19)  Art. 13 ust. 8 zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. b) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

20)  Art. 15 ust. 3 pkt 2 uchylony przez art. 1 pkt 6 lit. a) tiret pierwsze ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

21)  Art. 15 ust. 3 pkt 3 zmieniony przez art. 1 pkt 6 lit. a) tiret drugie ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

22)  Art. 15 ust. 3a dodany przez art. 1 pkt 6 lit. b) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

23)  Art. 15 ust. 3b dodany przez art. 1 pkt 6 lit. b) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

24)  Art. 15 ust. 3c dodany przez art. 1 pkt 6 lit. b) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

25)  Art. 17 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 16 grudnia 2004 r. (Dz.U.05.14.113) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lutego 2005 r.

26)  Art. 17 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. b) ustawy z dnia 16 grudnia 2004 r. (Dz.U.05.14.113) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lutego 2005 r.

27)  Art. 19 ust. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 7 lit. a) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

28)  Art. 19 ust. 12 zmieniony przez art. 1 pkt 7 lit. b) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

29)  Art. 19 ust. 13 pkt 3 zmieniony przez art. 1 pkt 7 lit. c) tiret pierwsze ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

30)  Art. 19 ust. 13 pkt 11 zmieniony przez art. 1 pkt 7 lit. c) tiret drugie ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

31)  Art. 19 ust. 15 zmieniony przez art. 1 pkt 7 lit. d) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

32)  Art. 19 ust. 16a dodany przez art. 1 pkt 7 lit. e) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

33)  Art. 19 ust. 20 zmieniony przez art. 1 pkt 7 lit. f) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

34)  Art. 20 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 8 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

35)  Art. 22 ust. 1 pkt 5 dodany przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 16 grudnia 2004 r. (Dz.U.05.14.113) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lutego 2005 r.

36)  Art. 22 ust. 1 pkt 6 dodany przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 16 grudnia 2004 r. (Dz.U.05.14.113) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lutego 2005 r.

37)  Art. 23 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. (Dz.U.06.143.1028) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2006 r.

38)  Art. 23 ust. 13 zmieniony przez art. 1 pkt 9 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

39)  Art. 24 ust. 10 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

40)  Art. 24 ust. 4 pkt 3 zmieniony przez art. 1 pkt 11 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

41)  Art. 27 ust. 4 pkt 12 dodany przez art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2004 r. (Dz.U.05.14.113) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lutego 2005 r.

42)  Art. 27 ust. 4 pkt 13 dodany przez art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2004 r. (Dz.U.05.14.113) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lutego 2005 r.

43)  Art. 27 ust. 4 pkt 14 dodany przez art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2004 r. (Dz.U.05.14.113) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lutego 2005 r.

44)  Art. 27 ust. 7 dodany przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. (Dz.U.06.143.1028) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2006 r.

45)  Art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. a) zmieniona przez art. 1 pkt 12 lit. a) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

46)  Art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. b) zmieniona przez art. 1 pkt 12 lit. a) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

47)  Art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c) dodana przez art. 1 pkt 12 lit. b) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

48)  Art. 29 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 13 lit. a) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

49)  Art. 29 ust. 17 zmieniony przez art. 1 pkt 13 lit. b) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

50)  Art. 31 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 14 lit. a) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

51)  Art. 31 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 14 lit. b) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

52)  Art. 32 ust. 5 dodany przez art. 16 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.05.143.1199) z dniem 1 stycznia 2006 r.

53)  Art. 41 ust. 9 zmieniony przez art. 1 pkt 15 lit. a) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

54)  Art. 41 ust. 11 zmieniony przez art. 1 pkt 15 lit. b) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

55)  Art. 42 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez art. 1 pkt 16 lit. a) tiret pierwsze ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

56)  Art. 42 ust. 3 pkt 4 uchylony przez art. 1 pkt 16 lit. a) tiret drugie ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

57)  Art. 42 ust. 11 pkt 4 dodany przez art. 1 pkt 16 lit. b) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

58)  Art. 44 pkt 3 dodany przez art. 1 pkt 17 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

59)  Art. 45 ust. 1 pkt 10 dodany przez art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 16 grudnia 2004 r. (Dz.U.05.14.113) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lutego 2005 r.

60)  Art. 82 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 18 lit. a) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

61)  Art. 82 ust. 2 zdanie wstępne zmienione przez art. 1 pkt 18 lit. b) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

62)  Art. 83 ust. 9 zmieniony przez art. 1 pkt 19 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

63)  Art. 86 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 20 lit. a) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 22 sierpnia 2005 r.

64)  Art. 86 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 20 lit. a) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 22 sierpnia 2005 r.

65)  Art. 86 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 20 lit. a) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 22 sierpnia 2005 r.

66)  Art. 86 ust. 5a dodany przez art. 1 pkt 20 lit. b) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 22 sierpnia 2005 r.

67)  Art. 86 ust. 5b dodany przez art. 1 pkt 20 lit. b) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 22 sierpnia 2005 r.

68)  Art. 86 ust. 5c dodany przez art. 1 pkt 20 lit. b) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 22 sierpnia 2005 r.

69)  Art. 86 ust. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 20 lit. c) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 22 sierpnia 2005 r.

70)  Art. 86 ust. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 20 lit. c) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 22 sierpnia 2005 r.

71)  Art. 86 ust. 7a dodany przez art. 1 pkt 20 lit. d) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 22 sierpnia 2005 r.

72)  Art. 87 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 21 lit. a) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

73)  Art. 87 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 21 lit. b) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

74)  Art. 87 ust. 3a dodany przez art. 1 pkt 21 lit. c) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

75)  Art. 87 ust. 4 pkt 2 uchylony przez art. 1 pkt 21 lit. d) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

76)  Art. 87 ust. 6 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 21 lit. e) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

77)  Art. 88 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez art. 1 pkt 22 lit. a) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 22 sierpnia 2005 r.

78)  Art. 88 ust. 3a dodany przez art. 1 pkt 22 lit. b) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

79)  Art. 88 ust. 3a pkt 6 dodany przez art. 1 pkt 22 lit. b) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 22 sierpnia 2005 r.

80)  Art. 88 ust. 3b dodany przez art. 1 pkt 22 lit. b) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

81)  Art. 88 ust. 5 uchylony przez art. 1 pkt 22 lit. c) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

82)  Rozdział 1a dodany przez art. 1 pkt 23 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

83)  Art. 90 ust. 7 uchylony przez art. 1 pkt 24 lit. a) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

84)  Art. 90 ust. 11 dodany przez art. 1 pkt 24 lit. b) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

85)  Art. 91 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 25 lit. a) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

86)  Art. 91 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 25 lit. b) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

87)  Art. 92 ust. 1 pkt 1 uchylony przez art. 1 pkt 26 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

88)  Art. 93 zmieniony przez art. 1 pkt 27 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

89)  Art. 99 ust. 8 zmieniony przez art. 1 pkt 28 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

90)  Art. 99 ust. 16 uchylony przez art. 16 pkt 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.05.143.1199) z dniem 16 sierpnia 2006 r.

91)  Art. 102 ust. 2 uchylony przez art. 16 pkt 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.05.143.1199) z dniem 16 sierpnia 2006 r.

92)  Art. 107 uchylony przez art. 1 pkt 29 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

93)  Art. 109 ust. 7 pkt 2 zmieniony przez art. 1 pkt 30 lit. a) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

94)  Art. 109 ust. 9a dodany przez art. 1 pkt 30 lit. b) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

95)  Art. 109 ust. 10a dodany przez art. 1 pkt 30 lit. c) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

96)  Art. 110 zmieniony przez art. 1 pkt 31 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

97)  Art. 111 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 32 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

98)  Art. 114 ust. 6 uchylony przez art. 16 pkt 4 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.05.143.1199) z dniem 16 sierpnia 2006 r.

99)  Art. 116 ust. 9a dodany przez art. 1 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. (Dz.U.06.143.1029) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2006 r.

100)  Art. 120 ust. 1 pkt 2 lit. b) zmieniona przez art. 1 pkt 33 lit. a) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

101)  Art. 120 ust. 3 pkt 1 lit. b) zmieniona przez art. 1 pkt 33 lit. b) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

102)  Art. 120 ust. 10 zmieniony przez art. 1 pkt 33 lit. c) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

103)  Art. 120 ust. 11 zmieniony przez art. 1 pkt 33 lit. d) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

104)  Art. 120 ust. 12 zmieniony przez art. 1 pkt 33 lit. d) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

105)  Art. 120 ust. 13 zmieniony przez art. 1 pkt 33 lit. d) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

106)  Art. 120 ust. 15 zmieniony przez art. 1 pkt 33 lit. e) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

107)  Art. 120 ust. 16 zmieniony przez art. 1 pkt 33 lit. e) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

108)  Art. 120 ust. 17 zdanie wstępne zmienione przez art. 1 pkt 33 lit. f) tiret pierwsze ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

109)  Art. 120 ust. 17 pkt 3 zmieniony przez art. 1 pkt 33 lit. f) tiret drugie ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

110)  Art. 120 ust. 18 zmieniony przez art. 1 pkt 33 lit. g) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

111)  Art. 120 ust. 19 zmieniony przez art. 1 pkt 33 lit. g) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

112)  Art. 120 ust. 20 zmieniony przez art. 1 pkt 33 lit. g) ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

113)  Art. 127 ust. 11a dodany przez art. 1 pkt 34 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

114)  Art. 127 ust. 11b dodany przez art. 1 pkt 34 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

115)  Art. 127 ust. 11c dodany przez art. 1 pkt 34 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

116)  Art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. c) tiret drugie zmienione przez art. 1 pkt 35 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

117)  Art. 174 zmieniony przez art. 1 pkt 36 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

118)  Załącznik nr 3 zmieniony przez art. 1 pkt 37 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

119)  Załącznik nr 4:

- zmieniony przez art. 1 pkt 8 ustawy z dnia 16 grudnia 2004 r. (Dz.U.05.14.113) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 marca 2005 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 38 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 czerwca 2005 r.

- zmieniony przez art. 27 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz.U.05.179.1484) z dniem 1 stycznia 2006 r.

120)  Załącznik nr 9 dodany przez art. 1 pkt 39 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.90.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 22 sierpnia 2005 r.

<< WSTECZ <SPIS TREŚCI>

Powyższe informacje aktualizowane są okresowo i mogą być niezgodne z obowiązującym stanem prawnym.

 
 
O firmie | Usługi | Kontakt | Subskrypcja newslettera | Wzory umów, kodeksy, klasyfikacje
  
© Copyright 2000 - 2008 Biegły Rewident Bernadeta Wenda. All Rights Reserved.